به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادی



چهارشنبه، خرداد ۳۰، ۱۳۹۷

حسن فیروزآبادی: ویلای لواسان مخروبه‌ای است که «رهبر» واگذار کرد

حسن فیروز آبادی رئیس سابق ستاد کل نیرو‌های مسلح با انتشار اطلاعیه‌ای اعلام کرده که ویلای ده هزار مری لواسان که بعد از انقلاب مصادره شد و در تملک ستاد اجرایی فرمان امام، امپراطوری مالی رهبر جمهوری اسلامی قرار دارد، یک ساختمان مخروبه است که به دستور علی خامنه‌ای به او واگذار شده است.

گروهی به نام «جنبش عدالتخواه دانشجویی» یکشنبه ۲۷ خرداد در نامه‌ای به دادستان تهران اعلام کرد که حسن فیروزآبادی، فرمانده سابق ستاد نیروهای کل مسلح که در اصل دامپزشک است از سال ۷۲ یک ویلای مصادره‌ای در شهر لواسان به مساحت ۱۰ هزار متر مربع را به تصرف درآورده و در این خانه زندگی می‌کند. محمدجواد معتمدی‌نژاد، دانشجویی که هفته گذشته در دیدار گروهی از دانشجویان با علی خامنه‌ای سخنرانی کرده بود، دبیری این گروه دانشجویی را به عهده دارد. ویلایی که فیروآبادی تصرف کرده نیز مانند همه املاک مصادره‌شده در صدر انقلاب در تملک «ستاد فرمان اجرایی امام» قرار دارد که از آن به عنوان امپراطوری مالی رهبر جمهوری اسلامی یاد می‌کنند.
«جنبش عدالتخواه دانشجویی» اعلام کرده که فیروزآبادی با وجود «تذکرات و پیگیری‌های فراوان» حاضر نیست ویلای لواسان را تخلیه کند.
حسن فیروزآبادی سه‌شنبه ۲۹ خرداد با انتشار اطلاعیه‌ای در رسانه‌های داخلی ادعا کرده که ویلای ده هزار متری لواسان مخروبه‌ای بیش نیست که رهبر جمهوری اسلامی در اختیار او قرار داده است:
«محل تحویلی یک ساختمان مخروبه با حدود ۴ اتاق معمولی و بدون هرگونه امکانات زیر سقف شیروانی مربوط به حدود ۷۰ تا ۱۰۰ سال پیش می‌باشد. ضمناً اینجانب از هیچ مرجعی حکمی ولایی، قانونی و یا قضایی برای تخلیه دریافت نکردم.»
مسئولان ستاد فرمان اجرایی امام روز گذشته ( ۲۸ خرداد) به رسانه‌های داخلی گفته بودند که حکم قضایی تخلیه ویلا صادر شده اما نیروی انتظامی به عنوان ضابط قضایی و مسئول اجرای حکم از اجرای آن خودداری کرده است. سردار حسن رحیمی، رئیس پلیس تهران اما صبح سه‌شنبه ۲۹ خرداد اعلام کرد که مقامات قضایی تاکنون هیچ ابلاغیه‌ای برای تخلیه ویلای فیروزآبادی در لواسان صادر نکرده‌اند.
حسن فیروزآبادی در اطلاعیه‌ای که اکنون در رسانه‌های داخلی منتشر کرده می‌گوید از ویلای ده هزار متری لواسان ۲۲ سال به عنوان «دفتر فوق سری رئیس ستادکل» استفاده می‌شد.
به گفته حسن فیروزآبادی او درخواست کرده که اجازه دهند با خبرنگاران مصاحبه کند اما هنوز مجوز مصاحبه صادر نشده است. بر اساس سندی که فیروزآبادی منتشر کرده، علی خامنه‌ای این ملک را برای «بهره‌برداری» به او واگذار کرده. بر اساس این سند او مختار است در این ملک مصادره‌ای «تغییرات غیراساسی» بدهد و اطراف آن را حصارکشی کند.
جنبش عدالتخواه دانشجویی در نامه خود به مسئولان قضایی گفته که رهبر جمهوری اسلامی تاکنون دو بار دستور تخلیه این ویلا را داده و «اقدامات حقوقی و حکم تخلیه نیز از محاکم قضایی اخذ شده» اما نیروی انتظامی حاضر به اجرای حکم نیست.
علی خامنه‌ای  سه‌شنبه، ۸ تیر ۹۵ حسن فیروزآبادی را پس از ۲۷ سال از ریاست ستاد کل نیروهای مسلح عزل و سرلشکر محمدحسین باقری را به عنوان رئیس جدید این ستاد منصوب کرد.
دولت آمریکا در سال ۹۰ حسن فیروزآبادی را به همراه عبدالله عراقی، جانشین فرماندهی نیروی زمینی سپاه، به دلیل «نقض جدی حقوق بشردر ایران» در فهرست تحریم‌های وزارت خزانه‌داری قرار داد. براساس این تحریم‌ها، شهروندان ایالات متحده از انجام هر گونه معامله با این افراد منع شده‌اند و تمامی دارایی‌های احتمالی آن‌ها در خاک آمریکا نیز مسدود شده‌ است. او گفته بود تمام عمرش را به خدمات بشردوستانه گذارنده و قصد دارد از دولت آمریکا شکایت کند.
گفته می‌شود که ویلای لواسان قبل از انقلاب در تملک اشرف پهلوی بوده. اما خانواده پهلوی تاکنون درباره این خبر سکوت کرده‌اند.
رادیو زمانه