به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۳۰، ۱۳۹۷

محرومیت درمانی نگران کننده محمدرضا جلالی؛ استاد دانشگاه محکوم به اعدام

خبرگزاری هرانا – احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که به تازگی شهروندی سوئد را نیز دریافت کرده و به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است، با وجود بیماری‌های مختلف و وضعیت وخیم جسمانی کماکان از دریافت خدمات درمانی و اعزام به مراکز درمانی محروم است.
به گزارش خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، احمدرضا جلالی، پزشک ایرانی که به تازگی شهروندی سوئد را نیز دریافت کرده، به اتهام جاسوسی به اعدام محکوم شده است.
این زندانی که در چند ماه اخیر با کاهش وزن ۲۵ کیلوگرمی مواجه شده است، از بیماری‌های متعددی از جمله دردهای شدید در ناحیه شکم، کاهش سلول‌های خونی، فتق کشاله ران و مشکلات متعدد عضلانی و استخوانی رنج می‌برد. با گذشت بیش از ۵ ماه از پیگیری جدی خانواده، سازمان‌های حقوق بشری، دولت‌های اروپایی و پارلمان اتحادیه اروپا که در قطعنامه ۲۰ روز پیش خود صراحتا خواستار دسترسی دکتر احمدرضا جلالی به خدمات پزشکی مورد نیازش شده بود، وی همچنان محروم از درمان است.

ویدا مهران‌نیا همسر آقای جلالی در گفتگو با گزارشگر هرانا در این خصوص وضعیت همسر خود گفت: “مادر آقای جلالی پس از چندین مرتبه مراجعه به دادستانی تهران نهایتا توانستند مطابق با نظر پزشکی قانونی زندان، برگه تعیین وقت پزشک متخصص داخلی در بیمارستان طالقانی تهران در تاریخ ۲۹ خردادماه را دریافت کنند و پیشاپیش تحویل زندان اوین و دادیار امنیتی آن کنند؛ اما با وجود اینکه تمامی هزینه‌های بیمارستان را نیز بر عهده گرفته بودند، مسئولان زندان از اعزام ایشان به مراکز درمانی دانشگاهی، دولتی یا خصوصی ممانعت به عمل آوردند.

آقای جلالی با بیش از ۲۵ کیلو کاهش وزن طی فقط چند ماه، دردهای شدید شکمی، کاهش سلول‌های خونی، فتق کشاله ران و مشکلات متعدد عضلانی و استخوانی، نیازمند رسیدگی و درمان فوری پزشکی است، ولی مسئولان امر مانع خروج وی از زندان شده و به دلایل واهی از بررسی و درمان پزشکی وی در مراکز درمانی دانشگاهی، دولتی و یا خصوصی ممانعت می‌کنند”.

مورخ ۲۰ بهمن ۱۳۹۶ عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سابق حقوق بشر ایران، اگنس کالامارد، کارشناس اعدام‌های سریع، خوزه آنتونیو گوارا برمودز، رئیس کارگروه سازمان ملل در مورد بازداشت‌های خودسرانه و نیلز ملتزر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در مورد شکنجه، بیانیه مشترکی در پشتیبانی از احمدرضا جلالی منتشر کردند.
همچنین خانم مهران‌نیا در اسفندماه گذشته نیز طی نامه‌ای سرگشاده به خانم شهیندخت ملاوردی در خصوص حکم اعدام همسرش، اعتراض خود را نسبت به این حکم ناعادلانه اعلام کرد.
احمدرضا جلالی نیز در تاریخ ۱۶ اسفندماه سال گذشته طی نامه‌ای سرگشاده به حسن روحانی نسبت به حکم صادره و مراحل بازجویی، بازپرسی و دادگاهی خود واکنش نشان داده است.
لازم به ذکر است، احمدرضا جلالی پس از پایان تحصیلات در رشته پزشکی در ایران در مرکز حوادث طبیعی فعالیت داشت. او در سال ۲۰۰۹ میلادی (۱۳۸۸) برای ادامه تحصیل  به سوئد رفت، در آنجا در همین رشته مدرک دکترا گرفت، سپس فوق دکترای خود را در رشته پزشکی بحران در دانشگاه پیه‌مونتو ایتالیا گذراند و پس از آن به همراه همسر و دو فرزند خود ساکن سوئد شد.

این استاد دانشگاه در اردیبهشت ۱۳۹۵ به دعوت دانشگاه تهران به ایران رفته بود، اما توسط نیروهای امنیتی دستگیر و به اتهام “محاربه از طریق جاسوسی برای اسرائیل” به اعدام محکوم شد. دادستان تهران احمدرضا جلالی را به “انتقال اطلاعات مربوط به پروژه‌های به کلی سرّی نظام در حوزه‌های تحقیقاتی، نظامی، دفاعی و هسته‌ای در قبال دریافت مبالغی به همراه حق شهروندی کشور سوئد برای خود و خانواده‌اش” متهم کرده است.

همسر او، ویدا مهران‌نیا روز ۲۵ ژانویه در گفتگو با دویچه‌وله از ارسال پرونده همسرش به شهر قم خبر داد و گفت که از دلیل ارجاع پرونده همسرش به قم اطلاعی ندارد.
هرانا