به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۲۶، ۱۳۹۷

رهبر طالبان پاکستان در حمله هوایی آمریکا کشته شد

ملا فضل‌الله معروف به «ملا رادیو»، رهبر طالبان پاکستان 

ارتش آمریکا شامگاه پنجشنبه ۱۴ ژوئن/ ۱۴ خرداد اعلام کرد که در ولایت کنر  در شرق افغانستان در مرز این کشور با پاکستان عملیاتی انجام داده است. هدف از این عملیات ملا فضل‌الله، رهبر طالبان پاکستان بود.
یکی از اعضای طالبان جمعه ۱۵ ژوئن/ ۲۵ خرداد در یک گفت‌و‌گوی تلفنی به خبرگزاری رویترز گفته است که ملا فضل‌الله همراه با چهار نفر دیگر از همراهانش در یک خانه در ولایت کنر اقامت داشتند که هدف یک موشک که از یک پهپاد ارتش آمریکا شلیک شد قرار می‌گیرند. همگی در این حمله کشته شده‌اند.
هفته گذشته اشرف غنی، رئیس‌جمهور افغانستان برای نخستین بار اعلام کرد که تا پایان ماه رمضان با طالبان آتش‌بس بدون قید و شرط و یک‌جانبه می‌بندد. در پاسخ، طالبان افغان با آتش‌بس سه روزه برای عید فطر موافقت کردند. در شامگاه عید فطر که توافق آتش‌بس به پایان می‌رسد، ملا فضل‌الله هدف حمله موشکی نیروهای آمریکایی قرار گرفت.
ملا فضل‌الله پس از مرگ حکیم‌الله مسعود، رهبری طالبان پاکستان را به عهده گرفت. او که از دشمنان تحصیل دختران و همچنین استفاده از واکسن فلج اطفال بود، بعد از پیوستن به القاعده و طالبان از طریق یک موج اف ام نظرات خود را در بین مردم پخش می‌کرد و به همین جهت به «ملا اف ام» و «ملا رادیو» معروف شده بود. فضل‌الله تلاش می‌کرد احکام شریعت را با اجرای حکم شلاق را در منطقه سوات پاکستان اجرا کند. در سال ۲۰۰۹ در اثر عملیات ارتش پاکستان از این منطقه گریخت و به ولایت کنر و نورستان افغانستان رفت.
ملا فضل‌الله شش سال پیش فرمان کشتن ملاله یوسف‌زای، از فعالان مدافع تحصیل دختران در پاکستان را صادر کرد. اقدام گروه طالبان در کشتن ملاله اما بی‌نتیجه ماند.
محمد رادمنش، سخنگوی وزارت دفاع افغانستان تأیید کرده که ملا فضل‌الله در بمباران نیروهای آمریکایی در ولایت کنر کشته شده است.
تابستان سال گذشته با اعلام استراتژی ترامپ در قبال افغانستان، رابطه آمریکا با پاکستان پرتنش شده بود.  وزارت خارجه آمریکا، پاکستان را تهدید کرده بود که اگر در رابطه‌اش با طالبان تجدید نظر نکند، آمریکا این کشور را به عنوان یک قدرت اتمی به رسمیت نمی‌شناسد. همچنین ممکن است کمک‌های خود به اسلام‌آباد را قطع و یا جایگاه این کشور در جنوب آسیا را به عنوان «یکی از متحدان مهم و بزرگ غیر ناتو» تنزل دهد. اکنون با کشته شدن ملا فضل‌الله انتظار می‌رود که تنش بین آمریکا و پاکستان تخفیف پیدا کند.
کابل و واشنگتن،پاکستان را به حمایت از طالبان و شبکه حقانی که متحد طالبان است متهم می‌کنند. اسلام‌آیاد اما این اتهامات را همواره تکذیب کرده است.
رادیو زمانه