به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۳۱، ۱۳۹۸

مکرون پیش از اجلاس گروه ۷ با مقامات ایران دیدار می‌کند

رئیس جمهوری فرانسه در طول ماه‌های اخیر تلاش کرده در نقش میانجی میان ایالات متحده و ایران ظاهر شود
امانوئل مکرون، رئیس جمهوری فرانسه، روز چهارشنبه ۳۰ مرداد اعلام کرد که در آستانه اجلاس گروه ۷ با مقامات ایران دیدار می‌کند تا پیشنهادات خود را برای کاهش تنش‌ها میان تهران و واشینگتن ارائه دهد.

آقای مکرون به خبرنگاران گفت: «ساعاتی قبل از اجلاس گروه ۷ با ایرانی‌ها دیداری خواهم داشت تا پیشنهاداتم را توضیح دهم.»

این دوره اجلاس گروه ۷ روزهای شنبه و یکشنبه، دوم و سوم شهریور ماه، در شهر بیاریتز فرانسه برگزار می‌شود. پیش از این نیز محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران، گفته بود که روز جمعه اول تیر ماه با امانوئل مکرون و ژان ایو لودریان، وزیر خارجه فرانسه، دیدار خواهد داشت.

خبرگزاری رویترز به نقل از دو دیپلمات فرانسوی نوشته که احتمالا این دیدارها روز جمعه انجام می‌شود، اما به خاطر حساسیتی که در رابطه با پرونده ایران وجود دارد، خبر آن تاکنون اعلام عمومی نشده بود.

فرانسه در طول ماه‌های اخیر تلاش کرده در نقش میانجی میان ایالات متحده و ایران ظاهر شود، اما این مدت کمتر نشانه‌ای از پیشرفت به چشم خورده است. اقدامات رئیس جمهوری فرانسه در این رابطه حتی ناخرسندی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، را نیز در مقطعی به دنبال داشت.

آقای ترامپ اواسط مرداد با اشاره به مذاکرات امانوئل مکرون با جمهوری اسلامی گفت که «هیچ کسی نمی‌تواند به نمایندگی از آمریکا با ایران حرف بزند»، اگر چه می‌داند که نیت رئیس جمهوری فرانسه «خیر است».

آقای مکرون این مدت چندین تماس تلفنی با حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران، داشته که هدف از آن نجات برجام و کاهش تنش‌ها میان تهران و واشینگتن عنوان شده است.

طرحی که گفته می‌شود پاریس پیشنهاد داده به «انجماد در برابر انجماد» شهرت یافته که بر اساس آن تهران و واشینگتن باید اقدامات خود را برای کوتاه مدت متوقف کنند. به این مفهوم که آمریکا تحریم‌ها علیه ایران را تشدید نمی‌کند و ایران نیز تعهدات خود به برجام را کاهش نخواهد داد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ س.ن