به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۰۱، ۱۳۹۸

امانوئل ماکرون: هفت کشور بزرگ صنعتی جهان دربارۀ ایران با یکدیگر اختلاف نظر واقعی دارند

امانوئل ماکرون، رئیس جمهوری فرانسه، در آستانۀ تشکیل اجلاس سران کشورهای گروه ٧ که خود ریاست کنونی آنرا بر عهده دارد، تاکید کرد که در این نشست برنامۀ هسته‌ای ایران در مرکز گفتگو میان اروپائیان و آمریکا قرار دارد. وی گفت در این زمینه اختلاف نظر در میان اعضاء گروه جدی است و او به منظور بررسی امکانات و پیشنهاداتی که بتواند حفظ توافق اتمی با ایران را تامین کند، روز جمعه، فردا، در پاریس با وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفتگو می‌کند.

رئیس جمهوری فرانسه با یادآوری اینکه «در نشست گروه ٧ چگونگی حل وفصل [بحران کنونی با] ایران باید مورد گفتگو قرار گیرد» تاکید کرد که از نظر او اینک «در زمان سرنوشت سازی قرار گرفته‌ایم»، زیرا «ایران با آغاز غنی سازی نمادین اورانیوم در هفته‌های اخیر، پیام روشنی ارسال کرده و چنانکه اعلام شده تمهیدات اضافی دیگری را در ماه سپتامبر و سپس در پایان سال به اجرا خواهد گذاشت». او گفت این کشور «این چنین در پی تدارک راهبردی برای خروج از برجام است». 

امانوئل ماکرون که روز گذشته در بارۀ نشست آینده سران گروه ٧ به پرسش های روزنامه نگاران پاسخ می‌داد، در بارۀ دیدار خود با محمد جواد ظریف گفت کوشش او بر اینست که در این زمینه «چیزهائی پیشنهاد کند».
امانوئل ماکرون در دیدار خود با روزنامه نگاران گفت «انتظار من از ایران اینست که در چهارچوب برجام باقی بماند و از ایجاد هر گونه تنش پرهیز کند». او افزود «آنچه امید دارم از آمریکا و از گفتگوهای [پیش بینی شده برای نشست رهبران گروه ٧] بدست آورم روشن کردن راهبردی است که منجر به تغییر گرایش و رفتار ایران شود».
فرانسه از هنگام خروج آمریکا از برجام در ماه مه ٢٠١٨ به اینسو و برقراری مجازات‌های گذشته و تحریم‌های تازه از سوی این کشور کوشش می‌کند ایران را در پایبندی به توافق اتمی استوار نگاه دارد و از زوال آن جلوگیری کند.

امانوئل ماکرون روز گذشته گفت که وی به این منظور «پیشنهاداتی از یکسو برای سبک کردن مجازات‌های وضع شده [علیۀ ایران] و از سوی دیگر در جهت تدارک ساز و کاری برای جبران آنها به منظور تسهیل زندگی روزمرۀ مردم ایران ارائه کرده است». وی با این حال تاکید کرد که این پیشنهادات «در برابر تعهد دولت ایران به اجرای دقیق برجام و نیز قبول مذاکرات تازه [در بارۀ برنامۀ موشکی و دخالت‌های منطقه‌ای این کشور] بر اساس آنچه آمریکا و ما خواستار آن هستیم ارائه شده است».
رئیس جمهوری فرانسه یکبار دیگر گفت که هر «راهبردی از سوی ایران برای خروج از برجام، برای این کشور و برای کل منطقه بشدت خطرناک است». او اضافه کرد که هر «راهبردی [از سوی آمریکا] که به افزایش تنش بیانجامد و یا به برقراری مجازات‌های دیگر منجر شود، نیز دربر دارندۀ خطر است زیراهیچکس نمیتواند نتایج مستقیم و یا غیر مستقیم آنرا برای منطقه مورد ارزیابی قرار دهد».
محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجۀ جمهوری اسلامی ایران، فردا جمعه ٢٣ اوت/اول شهریور، یک روز پیش از آغاز اجلاس سران گروه هفت، در کاخ الیزه در پاریس با رئیس جمهوری فرانسه دیدار و گفتگو می‌کند.
او که روز پنجشنبه، یکروز پیش از این دیدار، در پایتخت نروژ در «موسسۀ امور بین‌المللی اسلو» سخن می‌گفت از گفتگوی آیندۀ خود با رئیس جمهوری فرانسه ابراز خرسندی کرد و با اشاره به پیشنهادات رئیس جمهوری فرانسه برای حفظ برجام، گفت میان این نگرش و نظرات ایران «نقاط مشترکی» وجود دارد. 
بحران توافق هسته‌ای، برنامۀ موشکی و نیز تنش در منطقۀ خلیج فارس در پی توقیف چند کشتی غیرنظامی یکی از مهمترین موضوعات دستور کار اجلاس سران گروه هفت را تشکیل می‌دهد. این نشست در روزهای شنبه تا دوشنبه ٢٤ تا ٢٦ اوت/ ٢ تا ٤ شهریور، در بندر «بیاریتز» در جنوب غربی فرانسه برگزار می‌شود.

رادیو فرانسه