به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، شهریور ۰۶، ۱۳۹۸

هشدار نتانیاهو به حسن نصرالله و قاسم سلیمانی:

مواظب اعمال خود باشید
بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، روز سه‌شنبه، پنجم شهریورماه، به حزب‌الله لبنان و فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران هشدار داد که «مواظب گفتار و کردار» خود باشند.

آقای نتانیاهو با انتشار ویدئویی در صفحه توئیتر خود گفت: «گفته‌های حسن نصرالله (رهبر حزب‌الله) را شنیدم. به او توصیه می‌کنم آرام شود، اسرائیل بلد است به خوبی از خود دفاع کند و دشمنانش را به سزای اعمال‌شان برساند.»

وی در ادامه خطاب به دولت لبنان و حزب‌الله که، به گفته وی، هدفش را نابودی اسرائیل قرار داده و همچنین به قاسم سلیمانی،‌ فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، گفت: «مواظب سخنان، و به ویژه اعمال خود باشید.»

وی روز گذشته نیز گفته بود: «رژیم ایران به هدف اجرای حملات تروریستی مرگبار علیه اسرائیل، در جبهه‌های وسیعی اقدام می‌کند. اسرائیل به دفاع از امنیت خود به هر راهی که ضروری باشد ادامه می‌دهد. جامعه بین‌المللی را به اقدام فوری برای متوقف کردن این حملات توسط رژیم ایران فرا‌می‌خوانم.»

به دنبال حملات اخیر اسرائیل و تشدید تنش در منطقه، ارتش اسرائیل اعلام کرده است که نیروهای فرماندهی شمالی این کشور در مرز با سوریه و لبنان در آماده‌باش کامل به سر می‌برند.

پس از سقوط دو پهپاد اسرائیلی در حومه جنوبی بیروت در روز یک‌شنبه، حسن نصرالله، دبیرکل حزب‌الله لبنان با اشاره به این که فرستادن پهپاد از سوی اسرائیل به آسمان لبنان یک تحول «بسیار بسیار بسیار خطرناک است»، گفت: «ارتش اسرائیل از امشب منتظر پاسخ باشد.»

میشل عون، رئیس‌ جمهوری لبنان، نیز روز دوشنبه گفت حملات پهپادی اسرائیل به خاک لبنان می‌تواند «اعلام جنگ» محسوب شود و لبنان حق دارد از تمامیت ارضی‌ خود دفاع کند.

سعد حریری، نخست وزیر لبنان نیز از جامعه بین‌المللی خواسته است مانع تشدید «تنش خطرناک» شوند.

اسرائیل هنوز سقوط پهپادهای خود در لبنان را تایید نکرده، اما ژنرال رونن مانلیس، سخنگوی ارتش اسرائیل، روز گذشته در خصوص حمله به نقاطی در سوریه گفته بود که نیروهای این کشور «برای جلوگیری از حمله برنامه‌ریزی شده نیروی قدس»، به مواضعی در روستای عقربا در جنوب دمشق حمله کرده‌اند.

به گفته ژنرال مانلیس، نیروی قدس سپاه پاسداران آماده می‌شد تا در روز پنج‌شنبه حملاتی را با هواپیماهای بدون سرنشین به شمال اسرائیل انجام دهد.

یک سخنگوی دیگر ارتش اسرائیل نیز در گفت‌وگو با آسوشیتدپرس گفته نیروی قدس و شبه‌نظامیان شیعه مورد حمایت آن آماده حمله با پهپادهای انفجاری به اسرائیل می‌شدند.

همچنین یک سلسله حمله به مواضع نیروهای شیعه حشدالشعبی (بسیج مردمی) مورد حمایت ایران در عراق انجام شده و نتانیاهو تلویحا اعلام کرده که علیه برنامه‌های ایران در هر کجا لازم باشد، «از جمله عراق اقدام می‌کنیم».

وی می‌گوید ایران پایگاه‌هایی را علیه اسرائیل در عراق، یمن، سوریه و لبنان ایجاد می‌کند.

حشدالشعبی مدعی است که حملات به عراق کار اسرائیل است، ولی آمریکا را مسئول نهایی این حملات می‌داند.

گزارش‌ها حاکی است اسرائیل مدت‌هاست، صدها عملیات حمله هوایی در سوریه و عراق به «پایگاه‌های ایران و حزب‌الله» انجام داده و به‌ویژه در مورد سوریه، در بسیاری از موارد رسما تایید کرده است.

منابع: رسانه‌های اجتماعی، خبرگزاری فرانسه، آسوشیتدپرس/ ف. ق./ ف. دو.