به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۰۸، ۱۳۹۸

گرتا تونبرگ در نیویورک خطاب به ترامپ:

به توصیه‌‌های علمی گوش کنید! 
گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست بعد از دو هفته سفر پرمخاطره به نیویورک رسید. او گفت که "جنگ بشر با طبیعت باید متوقف شود". این نوجوان ۱۶ ساله سوئدی به ترامپ پیشنهاد کرد که به توصیه‌های علمی گوش کند.

گرتا تونبرگ، فعال نوجوان محیط زیست سوئدی، وقتی بعد از ۱۵ روز به نیویورک رسید صدها نفر به استقبال او آمدند و نام او را فریاد زدند: "گرتا!"

تونبرگ سفر دو هفته‌ای خود به نیویورک را با کشتی "مالیزیای دوم" از بریتانیا آغاز کرد. وقتی به نیویورک رسید و از کشتی پیاده شد اولین سخنی که خطاب به روزنامه‌نگاران گفت این بود که "بشریت به جنگ خود با طبیعت پایان دهد".

این دختر ۱۶ ساله سوئدی پس از طی ۴۸۰۰ کیلومتر بر روی اقیانوس اطلس، به منظور شرکت در اجلاس سازمان ملل برای مقابله با تغییرات اقلیمی وارد نیویورک شد.

کشتی‌ای که تونبرگ با آن عازم نیویورک شده بود بسیار ساده بود و حتی توالت نداشت. برای تونبرگ استفاده از وسیله‌ای مهم است که مواد آلاینده تولید نکند.

گرتا تونبرگ نماد مبارزه با آلودگی محیط زیست است. در کشتی‌ای که او با آن به نیویورک رفت نه دوش بود و نه توالت. کسی که مجبور به استفاده از توالت بود به روی عرشه می‌رفت و بقیه افراد را به درون کشتی می‌فرستادند تا بتواند از یک سطل به عنوان توالت استفاده کند. سپس مواد دفع شده به یک کیسه‌ بازیافت‌‌پذیر منتقل و به داخل دریا پرتاب می‌شده است.

تونبرگ در جمع خبرنگاران در نیویورک درباره سختی‌های سفر دوهفته‌ای خود تعریف کرد. او گفت که عبور از اقیانوس اطلس برای یک دختر ۱۶ساله که به دلیل پافشاری روی خواسته‌هایش این سختی‌ها را به جان خریده سفر دشواری بوده است و او از کسی درخواست نمی‌کند که این کار را انجام دهد.

تونبرگ در مصاحبه خود با خبرنگاران پیام روشنی هم برای دونالد ترامپ فرستاد: «پیام من برای او این است که به شواهد علمی توجه کند، کاری که معلوم است او انجام نمی‌دهد.»

دونالد ترامپ ژوئن ۲۰۱۷ علیرغم تمامی مخالفت‌ها از پیمان اقلیمی پاریس خارج شد.

گرتا تونبرگ روز جمعه هشتم شهریور (۳۰ اوت) در مقابل مقر سازمان ملل تظاهرت خواهد کرد. سازمان ملل برای استقبال از گرتا تونبرگ ۱۷ قایق بادبانی فرستاده بود.

قرار است تونبرگ در نشست زیست محیطی سازمان ملل در ۲۳ سپتامبر ۲۰۱۹ شرکت کند. آنتونیو گوترش، دبیر کل سازمان ملل متحد، شخصا او را به این نشست دعوت کرده است. گرتا ۱۴ اوت با یک کشتی بادبانی از بریتانیا عازم نیویورک شد و به دلیل شرایط بد جوی سفرش بیش از دو هفته طول کشید. در این سفر پرمخاطره پدر گرتا هم او را همراهی ‌می‌کرد.

گرتا تونبرگ قصد دارد بعد از نیویورک به کانادا و مکزیک برود. او سپس از آنجا به سانتیاگو خواهد رفت تا در کنفرانس اقلیمی سازمان ملل متحد در دسامبر ۲۰۱۹ شرکت کند.

دویچه وله فارسی