به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، شهریور ۰۱، ۱۳۹۸

شمخانی در گفت‌وگو با «ان بی‌سی»: برجام اشتباه بود

علی شمخانی در مصاحبه با شبکه خبری ان‌بی‌سی گفت معتقدم امضای برجام اشتباه بود
علی شمخانی، نماینده رهبر ایران در شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ای کم‌سابقه‌ با شبکه خبری ان‌بی‌سی امضای برجام توسط ایران را یک اشتباه خواند. شمخانی درباره تنش میان ایران و آمریکا گفت درصورت بروز جنگ، ایران ابزارهای مختلفی از جمله جنگ‌های نیابتی را در اختیار دارد.

علی شمخانی، نماینده و مشاور نظامی علی خامنه‌ای رهبر ایران و دبیر شورای عالی امنیت ملی در مصاحبه‌ای که سه‌شنبه ۲۹ مرداد/۲۰ اوت در شبکه خبری ان‌بی‌سی آمریکا منتشر شد گفت:

«ایران هرگز نباید توافق هسته‌ای برجام را امضا می‌کرد و افرادی در ایران هستند که معتقدند امضای برجام یک اشتباه بود».

شمخانی در پاسخ به سوال لستر هولت، مجری خبر شبانگاهی ان‌بی‌سی که از او پرسید آیا خود او نیز یکی از این افراد است، گفت:

«بله، من فقط تابع نظرات ملت و مردم ایران هستم».

«با تحریم به میز مذاکره بر نمی‌گردیم»
شمخانی  آمریکا را «متجاوز» و «منشأ اصلی تنش در منطقه» خواند و به این کشور هشدار داد تا «عاقلانه» رفتار کند. او گفت سیاست «فشار حداکثری» دولت ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، جمهوری اسلامی را ساقط نخواهد کرد و باعث نخواهد شد تا ایران به میز مذاکره برگردد:

«تحریم‌های آمریکا به‌قصد مذاکره نیست، به‌قصد این است که ما تسلیم شویم. تا زمانی که این رویه حاکم است، ایران هرگز و هرگز به‌دنبال مذاکره نخواهد بود. ما یک نمونه مذاکره موفق را در برجام داشتیم. چه شد که آمریکا یکجانبه از آن خارج شد؟»

علی شمخانی گفت سیاست «فشار حداکثری آمریکا» شکست خورده چراکه مردم آمریکا و متحدان این کشور سیاست‌های «رهبری» ایالات متحده را زیر سوال برده‌اند. شمخانی ادعا کرد ایران تصمیماتش را بر اساس سیاست‌های آمریکا و این‌که چه کسی رئیس جمهوری آمریکاست یا امکان این‌که ترامپ نتواند در دور دوم رئیس جمهوری آمریکا باشد قرار نمی‌دهد.

نماینده رهبر ایران به صورت ضمنی خروج آمریکا از برجام را «به نفع» جمهوری اسلامی دانست. به گفته او ترامپ با فروپاشی برجام کاری کرد تا «دستاورد [آمریکا] مبنی بر بی‌اثرکردن فناوری هسته‌ای ایران هدر برود».

شمخانی در مورد تاثیرات تحریم بر معیشت مردم نیز گفت مردم ایران مدت‌هاست با تحریم‌های بین‌المللی کنار آمده‌اند و روحیه مردم در خیابان‌ها، شاهدی بر شکست سیاست‌های دولت ترامپ است:

«فقط در خیابان‌های تهران راه بروید و ببینید چقدر مردم ما پرانرژی هستند و متوجه می‌شوید آن‌چیزی که آمریکا به‌دنبال آن بوده، اتفاق نیفتاده است».

هزینه «دهشتناک»
علی شمخانی در مصاحبه با ان‌بی‌سی ادعا کرد ایران «منشا تروریسم در منطقه» نیست بلکه یک «نیروی ثبات» است که «شهدای» آن در راه شکست گروه‌های تروریستی مانند القاعده و داعش جانشان را فدا کرده‌اند. شمخانی در این مصاحبه نقش ایران در ایجاد اختلال در تنگه هرمز را رد نکرد اما در همان حال ایران را «ضامن امنیت در منطقه» خواند.

از سوی دیگر شمخانی درباره تصمیم ترامپ برای لغو حمله تلافی‌جویانه نظامی به ایران گفت ترامپ بر پایه «محاسبه سود و هزینه» این تصمیم را اتخاذ کرده است.

دبیر شورای عالی امنیت ملی در پاسخ به سوالی مبنی بر این‌که آیا ایران و آمریکا باید با هم وارد درگیری نظامی شوند جواب داد: «ایران ابزارهای مختلفی را در اختیار دارد، از جمله جنگ‌های نیابتی». هم آمریکا و هم متحدانش در «وضعیت دهشتناکی» خواهند بود اگر جنگی دربگیرد. او اما مشخص نکرد دقیقا نمایندگان ایران چه گروه‌هایی هستند. شمخانی گفت:

«شکی نیست که چهره آمریکا که تابه‌حال در منطقه و جهان لکه‌دار شده، [در صورت وقوع جنگ] از این‌هم خراب‌تر خواهد شد. چرا اساسا ما را تهدید به جنگ می‌کنند؟»

مشاور علی خامنه‌ای حرام بودن بمب‌ اتم در اسلام و در امنیت نبودن کشورهایی که مسلح به سلاح اتمی هستند، مانند اسرائیل، را دلایل جمهوری اسلامی برای خودداری از تلاش برای ساخت بمب اتم دانست و گفت جمهوری اسلامی به‌دنبال نابودی اسرائیل از طریق درگیری نظامی نیست و سرنوشت اسرائیل در دست مردم فلسطین است. او به سیاست‌های ترامپ و جرد کوشنر در مورد اسرائیل و صلح خاورمیانه اشاره کرد و گفت «من معتقدم درواقع آن‌ کسانی به‌دنبال نابودی اسرائیل هستند که واقعیت‌های منطقه را نمی‌بینند».

پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام و اعمال تحریم‌های شدید مالی و نفتی علیه ایران، جمهوری اسلامی نیز اعلام کرد به صورت گام به گام از برجام خارج خواهد شد. در خرداد ماه سال جاری ایران اولین گام کاهش تعهدات برجامی را انجام داد و افزایش سطح غنی‌سازی اورانیوم به ۳,۶۷ درصد را آغاز کرد. تهران در گام دوم و در اواسط تیر ماه اعلام کرد غنی‌سازی تا سطح پنج درصد را آغاز می‌کند. مقامات جمهوری اسلامی گفتند  تهدید کرده‌اند که در صورت ادامه شرایط موجود، درصد غنی‌سازی افزایش خواهد یافت.

رادیو زمانه