به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۲۸، ۱۳۹۳

معاون وزیر کشور ایران:

سه تا چهار نفر به اتهام اسیدپاشی دستگیر شده‌اند

اصفهان؛ سه اسیدپاشی تازه با یک ‌کشته

قائم مقام وزیر کشور ایران در امور اجتماعی و فرهنگی از بازداشت چند متهم در ارتباط با پرونده اسیدپاشی اصفهان خبر داده است.

مرتضی میرباقری در حاشیه همایشی گفته است: اسیدپاشی‌های اصفهان زنجیره‌ای نبوده و تا کنون سه تا چهار نفر به عنوان متهم دستگیر شده‌اند.
او تاکید کرده که به شدت با این اقدامات "جنون‌آمیز" مقابله می‌شود و نوع و شدت مقابله در کاهش این‌گونه اقدامات موثر است.
پیش‌تر دادستان اصفهان از کشف سرنخ‌هایی در پرونده اسیدپاشی خبر داده بود.
حسن رحیمی، دادستان اصفهان به ایسنا، خبرگزاری دانشجویان ایران گفته است: سرنخ‌های خوبی در این زمینه به دست آمده و تمام نیرو‌ها بسیج شده‌اند و نظر این است که در آینده نزدیک نتایج خوبی به دست خواهد آمد.
او گفته جرم انجام شده، جرم عمومی و غیرقابل گذشت است و حتی اگر شاکیان از ابتدا اعلام شکایت نکنند، وظیفه دادسرا است که به عنوان مدعی العموم موضوع را تعقیب کند.
از چند روز پیش، انتشار گزارش‌هایی درباره چند مورد اسیدپاشی بر روی زنان در اصفهان، باعث نگرانی شهروندان منطقه شده است.

'قربانیان بدحجاب نیستند'

عبدالرضا آقاخانی، فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان هم در یکی از برنامه‌های تلویزیونی این استان، انگیزه احتمالی فرد اسیدپاش برای مبارزه با "بدحجابی" را رد کرده و با اشاره به آخرین مورد اسیدپاشی گفته است "طبق یافته‌های پلیس، فرد اسیدپاش احتمالا از یک شخصیت ضداجتماعی رنج می‌برد و با انگیزه مشخص در یک فرصت مناسب با پاشیدن اسید متواری شده است."
به گزارش خبرگزاری مهر، فرمانده نیروی انتظامی اصفهان می‌گوید: این موضوع که گفته می‌شود به کسانی که اسید پاشیده می‌شود، افراد بدحجاب هستند و یا در سن خاصی هستند درست نیست.
بعد از انتشار اخبار اسیدپاشی در اصفهان، در میان مردم این شهر شایع شده که افرادی با نیت امر به معروف و نهی از منکر به روی زنانی که از نگاه آنان حجابشان مناسب نیست، اسید می‌پاشند.
یوسف طباطبایی‌نژاد، امام جمعه اصفهان امروز، ۲۸ مهرماه، در مصاحبه با ایسنا گفته "هیچ آدم عاقلی جنایت اسیدپاشی را تایید نمی‌کند" و افزوده است: هر گناهی چه بی‌حجابی و چه گناهان دیگر باید مجازات آن در چارچوب قانون باشد.
بعضی از ساکنان اصفهان دیروز به برنامه نوبت شما بی‌بی‌سی گفتند که بسیاری از شهروندان به خصوص زنان برای انجام کارهای معمول در خارج خانه هراس دارند و گاهی از بیرون رفتن پرهیز می‌کنند. برنامه نوبت شما ویژه اسیدپاشی را اینجا ببینید.

نیروی انتظامی: فقط ۴ مورد بوده

مقام‌های استان اصفهان از وقوع چهار مورد اسیدپاشی در مرکز این استان خبر می‌دهند اما در شبکه‌های اجتماعی و حتی بعضی خبرگزاری‌ها تعداد اسیدپاشی‌ها بیشتر از چهار مورد گزارش شده است.
فرمانده نیروی انتظامی استان اصفهان در گفت‌و‌گوی تلویزیونی دیشب خود تاکید کرده که از ابتدای امسال تا کنون چهار مورد اسیدپاشی در اصفهان اتفاق افتاده که به گفته او "دو مورد اول به خاطر عدم پیگیری در سیستم نیروی انتظامی، انعکاس خاصی نداشته است."
فریدون عابدینی، رییس بیمارستان سوانح سوختگی اصفهان هم گفته است چهار مورد اسیدپاشی در اصفهان بوده که دو مورد آن جدی و دو مورد دیگر جزئی بوده است.
او گفته یکی از آسیب‌دیدگان جدی، زنی افغان است.
ناصر جورکش، پدر سهیلا جورکش یکی از قربانیان اسیدپاشی به بی‌بی‌سی فارسی گفته است دخترش بینایی کامل یکی از چشم‌هایش را از دست داده و در صورت رسیدگی کامل پزشکی ۳۰ درصد بینایی چشم دیگرش حفظ خواهد شد. اینجا بیشتر بخوانید.
بی بی سی فارسی 

اصفهان؛ سه اسیدپاشی تازه با یک ‌کشته

برخی از خبرنگاران زن اصفهانی دیگر اسم‌شان را پای مطالب خود نمی نویسند که مبادا مورد حمله اسید پاش‌ها قرار بگیرند. تیم پزشکی و پرستاری بیمارستان‌های سوانح و سوختگی اصفهان چنان ترسیده اند که حتی حاضرنیستند، راجع به کمک‌های ابتدایی به قربانیان با خبرنگاران صحبت کنند.
این‌روزها فضای عمومی شهراصفهان برای زنان و دختران مملو ازترس درمورد اسیدپاشی توسط موتورسواران ناشناس است. ازانصارحزب‌الله و بسیج به عنوان متهمان این اقدام جنایتکارانه نام برده می‌شود. پدریکی از قربانیان اسیدپاشی از بی‌نتیجه بودن پیگیری‌های انتظامی در روند پرونده دخترش خبر داده است.
اسیدپاشی زنجیره‌ای که به طورمتناوب دراصفهان به وقوع پیوسته و زنان و دختران این شهر را هدف گرفته، جوی روانی سنگینی به‌وجود آورده و مردم از یک اسیدپاشی تازه خبر می‌دهند.
در تازه‌ترین مورد، سایت محلی زندگی سالم که اخبار استان اصفهان را پوشش می دهد عصر روز یکشنبه در خبری نوشت: حوالی ساعت ۱۱ صبح امروز (یکشنبه ۲۷ مهر) در اصفهان، یک موتور سوار دو ترکه به سمت ۳ دختر در خیابان شیخ صدوق اسید پاشید که یک نفر از آنها به خاطر پاشیدن اسید در قفسه سینه در دم، جان باخت و دو نفر دیگر راهی بیمارستان شدند.
به گزارش سحام به نقل از وب‌سایت محلی زندگی سالم، یکی از شاهدان عینی این ماجرا اظهار داشت: زمانی که با پدرم به سمت خیابان مرداویج می رفتیم شاهد تجمع عظیمی از مردم بودیم که در لحظه اول فکر کردم تصادفی شده اما با نزدیک شدن به محل، ماموران نیروی انتظامی و اورژانس را دیدیم که اعلام‌کردند به سه دختر، اسیدپاشی شده است. وی با بیان اینکه درحین انتقال دختران به بیمارستان، مشاهده کردم که روی قفسه سینه یک نفر از آنها اسید پاشیده شده که در دم جان باخته بود.
این شاهد عینی بیان داشت: دونفر دیگرهم بر روی صورت و دست آنها اسید پاشیده شده بود که راهی بیمارستان شدند. وی با بیان اینکه پدرم با مشاهده این صحنه، دیگر اجازه رفتن به دانشگاه را به من نداد، گفت: درحال حاضر به خاطر رعب و وحشتی که در خانواده ام ایجاد شده، نشستن در خانه را بهتر از رفتن برای کسب دانش می دانم. به گزارش زندگی سالم، حادثه اسید پاشی چند روزی است که جزو اخبار داغ رسانه های استان اصفهان شده که طی آخرین اخبار، تعداد زنانی که بر روی آنها در اصفهان، اسید پاشی شده، به ۱۴ نفر رسید.
از سوی دیگر گزارش خبرگزاری آنا، حاکی‌است که بسیاری از زنان اصفهانی دراین چند روز یا رانندگی نمی‌کنند یا تمهیدات ویژه ای برای رانندگی خود اندیشیده‌اند. به گفته یک شهروند اصفهانی زن‎ها به عنوان راننده پشت فرمان نمی‌نشینند و ترجیح می‌دهند در خانه بمانند. مردم در خیابان‎های اصفهان دیگر آن آرامش همیشگی یک شهر تاریخی و توریستی را ندارند. در خیابان چهار باغ اصفهان، نقش جهان، باغ گل‌ها و خیلی جاهای دیگر مردم با احتیاط از کنار هم رد می شوند.
او می گوید: شب گذشته درتصادف یک خودرو با موتورسواری درخیابان مهرداد که چهارمین اسیدپاشی اتفاق افتاد، مردم چندنفر را با بطری‌های اسید پیدا کردند که دردرگیری رخ داده بین مردم و مظنونان، موتورسوران به کلانتری محل منتقل شدند اما هنوز خبری از آنها در دسترس نیست. همچنین شایعه شده است که صبح امروز درخیابان شیخ صدوق شمالی اصفهان، یک مورد اسیدپاشی دیگر رخ داده است اما هنوز منابع رسمی، انتظامی و قضایی این خبرها را تایید نکرده‌اند.
حال قربانیان مناسب نیست
یک منبع آگاه در دانشگاه علوم پزشکی ایران نیز در واکنش به درخواست خبرنگارآنا برای حضور در بیمارستان شهید مطهری برای پیگیری وضع قربانی اسید پاشی اصفهان، گفت که درتلاش برای ارتباط با وزرات بهداشت هستیم اما آنها اجازه حضور خبرنگاران را نمی‌دهند. با این حال پدر«سهیلا جورکش» که حالا دربیمارستان مطهری تهران بستری است، گفت: حال روحی و روانی سهیلا بسیار بد است. درصد سوختگی دراصفهان ۲۸ درصد اعلام شد اما دربیمارستان مطهری تهران می‌گویند ۱۳ درصد سوختگی دارد. به گفته جورکش، سوختگی‌بدن سهیلا عمیق‌است و صورت، گردن، کمر، دست‌ها و پاهای او آسیب‌دیده است. قرار است پوست سر سهیلا را برای یک عمل جراحی تازه بردارند.
زنان با ترس بیرون می روند
انتشار اطلاعات ضد‌ونقیض در اصفهان و واکنش سلبی مقامات باعث سردرگمی مردم شده است. یک خبرنگار اصفهانی می گوید: برخی از خبرنگاران زن اصفهانی دیگراسم‌شان را پای مطالب خود نمی نویسند که مبادا مورد حمله اسید پاش‌ها قرار بگیرند. به گفته وی، شهروندان اصفهانی ترس و دلهره دارند و ازطرفی خانواده ها اجازه نمی دهند دختران به خیابان بروند و این روند طبیعی زندگی را لااقل به لحاظ روانی در شهر اصفهان مختل کرده است. این روزها جرات نمی‌کنیم به آسودگی به خیابان برویم و مجبوریم شیشه اتومبیل خود را بالا بکشیم.
به گفته خبرنگاران محلی دراصفهان و افرادعادی که مورد پرسش خبرنگاران بودند، بسیاری به لحاظ روانی درشوک هستند. یکی ازخبرنگاران اصفهانی که ماجرای اسیدپاشی را از نزدیک دنبال می‌کند، می‌گوید: هنوزهیچ اطلاعاتی درمورد ماهیت افراد اسیدپاش منتشرنشده است و نمی‌توان گفت چه کسی یا چه گروهی متهم است. شهر اصفهان که شهری همیشه امن بوده حالا دارد به یک شهر سراسر استرس تبدیل می شود.
وی می گوید: اطلاعاتی که نیروی‌انتظامی در روزهای اول به خبرنگاران داد، ضد و نقیض بوده و برای نمونه، رئیس کلانتری یکی از مناطق اصفهان به ما گفت چند نفری را در این باره دستگیر کردیم ولی بعد روابط عمومی ناجا مطلقا، دستگیری را تکذیب کرد. با این‌حال وی معتقد است: این روند بی‌شک بر روی توریسم این شهرتاریخی اثرگذارخواهد بود چرا که بسیاری از مردم با بیم و دلهره به خیابان وارد می‌شوند و اگر اطلاع رسانی دقیقی صورت نگیرد شایعه، شهر را فرا می گیرد و به زودی گردشگرها این شهر را ترک می‌کنند.
وی می‌گوید: تیم پزشکی و پرستاری بیمارستان‌های سوانح و سوختگی شهراصفهان چنان ترسیده اند که حتی حاضرنیستند، راجع به کمک‌های ابتدایی به قربانیان با خبرنگاران صحبت کنند. یکی از مسئولان بیمارستان امام موسی کاظم(ع) اصفهان گفته مقامات درخواست داشته‌اند در مورد این اسیدپاشی اطلاع رسانی صورت نگیرد.
همچنین یکی ازنزدیکان قربانی اسیدپاشی اصفهان می‌گوید: دقیقا نمی‌دانیم چند روزاست که اسیدپاشی به بقیه صورت گرفته اما ماموران نیروی انتظامی ازخانواده ها خواسته‌اند کسی چیزی به رسانه‌ها نگوید، تا پلیس اسیدپاشان را پیدا کند.
سحام نیوز