به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، آبان ۲۴، ۱۳۹۳

"دولت اسلامی" صاحب پول ویژه می‌شود

"دینار اسلامی"
پول دولت اسلامی "دینار اسلامی" نام خواهد داشت و ابوبکر بغدادی دستور ضرب سکه به نام این دولت را صادر کرده است. همزمان رسانه‌های آلمان اسناد جدیدی از ساختارهای درونی داعش منتشر کرده‌اند.

"دولت اسلامی" (داعش) قصد دارد ارز پولی خاص خود را وارد تبادلات پولی کند. ارز جدید "دینار اسلامی" نام دارد.

روزنامه دیلی تلگراف با استناد به خبر روز پنجشنبه (۱۴ نوامبر/۲۳ آبان) یک سایت نزدیک به "دولت اسلامی"، نوشته است که ابوبکر بغدادی، خلیفه خودخوانده دولت اسلامی دستور ضرب سکه‌های جدید را صادر کرده تا "سیستم پولی استبدادی رایج" که "الگوی نظام اقتصادی غرب" است و "مسلمان‌ها را به بردگی کشانده" تغییر کند.

در ادامه این خبر آمده است که شورای دولت اسلامی حکم بغدادی را تایید کرده است.

در همین حال، سه رسانه آلمانی با استناد به اسنادی که از دولت عراق به دست آنها رسیده تصویر دقیق‌تری از ساختارهای حکومتی دولت اسلامی ارائه کرده‌اند.

در درون سازمان داعش که دولت اسلامی از آن برآمده شبکه منظمی از بیمه‌های درمانی، کمک به ازدواج و تامین مالی خانواده‌های اعضای کشته‌شده یا زندانی سازمان وجود دارد. از نظر کارشناسان وجود چنین شبکه‌های خدماتی نشان می‌دهد که "دولت اسلامی" برای حفظ انسجام درونی سازمان خود و تداوم وفاداری اعضا سرمایه‌گذاری‌های اساسی کرده است.اسناد که به فاصله زمانی اواسط سال ۲۰۱۳ تا ابتدای۲۰۱۴ مربوط می‌شوند، تنها مربوط به عراق هستند و فهرستی از اسامی اعضا، اسناد معاملات تسلیحاتی "داعش" و نیز مدارک افرادی را که در عملیات انتحاری کشته شده‌اند شامل می‌شوند. در اوراق مربوط به خرید سلاح سندی وجود دارد که به خرید تفنگ اتوماتیک آمریکایی ۱م ۴ مربوط می‌شود. هر قبضه اسلحه ۸۲۰۰ دلار ارزش داشته و کلا برای خرید آنها ۶۶۰۰ دلار پرداخته شده است. این ظن وجود دارد که فروشندگان این سلاح‌ها اعضای فاسد ارتش عراق بوده‌اند.


در ماه ژوئن سال جاری روزنامه گاردین از اسنادی خبر داده بود که در جریان یک عملیات تجسسی نیروهای عراقی علیه داعش به دست این نیروها افتاده بود. این اسناد روی چند سخت‌افزار و استیک ضبط بوده‌اند. حالا دولت عراق بخشی از محتوای این اسناد را در اختیار دو شبکه تلویزیونی ( WDR و NDR) و یک روزنامه آلمانی (زوددویچه سایتونگ) قرار داده است.این اسناد همچنین حاکی از آن هستند که هر کدام از استان‌های تحت کنترل "دولت اسلامی" دارای بودجه خاص خود هستند و استان‌های ثروتمندتر باید به استان‌های ضعیف‌تر کمک کنند. 


اسناد همچنین نشان می‌دهند که بخشی از سرمایه "دولت اسلامی" از راه باج‌گیری به دست آمده است.

یک کارشناس بریتانیایی در باره این اسناد گفته است که آنها نشان می‌دهند که "دولت اسلامی" بسیار عقلانی‌تر و حساب‌شده‌تر از آن کار می‌کند که تا کنون تصور می‌شده است.

"دولت اسلامی" در حال حاضر یک سوم عراق و یک سوم خاک سوریه را در تسلط خود دارد و یک "خلافت" خودخوانده در آنجا ایجاد کرده است.
دویچه وله

به گزارش روزنامه بریتانیایی دیلی میل، گروه داعش قصد ضرب «سکه اسلامی» ویژه خود را دارد و طی چند هفته آینده، استفاده از این سکه‌ها را در مناطق تحت تصرف خود، آغاز خواهد کرد. این گزارش افزود شبه‌نظامیان داعش می‌خواهند دینار اصلی را احیا کنند؛ واحد پولی که در صدر اسلام از آن استفاده می‌شد. 

بنا بر این گزارش، دینار قدیم از طلا و نقره ساخته می‌شد، اما اکنون در برخی از کشورها که واحد پولشان دینار است، از مواد دیگری ساخته می‌شود. هم‌اکنون گروه داعش می‌خواهد به واحدهای پول اصلی طلایی و نقره‌ای بازگردد.

دینار اسلامی اصلی، ۴.۳ گرم وزن داشت و سکه نقره‌ای ۳ گرمی، درهم نام داشت.