به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آذر ۰۲، ۱۳۹۳

غنچه قوامی به یک سال حبس و دو سال ممنوع‌الخروجی محکوم شد

سوسن مشتاقیان، مادر غنچه قوامی، شهروند ایرانی-بریتانیایی زندانی در ایران، به بی‌بی‌سی فارسی گفت که دخترش به یک سال حبس تعزیری محکوم شده و برای دو سال از ایران ممنوع‌الخروج شده است.

خانم مشتاقیان گفت که امروز حکم دادگاه به آنها نشان داده شده است.
پیش از این، محمود علیزاده طباطبایی که وکالت خانم قوامی را به عهده داشت، گفته بود که حکم یک سال حبس خانم قوامی صادر شده، اما ابلاغ نشده است.
آقای علیزاده طباطبایی امروز (شنبه، اول آذر) اعلام کرد که به خواست خانواده خانم قوامی از وکالت او استعفا داده است.
مادر او گفته است که از این وکیل شکایت می‌کنند.
غنچه قوامی نزدیک به پنج ماه پیش به همراه چند تن دیگر به دلیل تلاش برای تماشای بازی والیبال مردان، که ورود زنان به آن مجاز نبود، بازداشت شد. آنها پس از مدت کوتاهی آزاد شدند اما خانم قوامی چند روز بعد، دوباره بازداشت شد.
او هم‌اکنون در زندان قرچک ورامین به سر می‌برد.
مقام‌های ایرانی بارها تاکید کرده‌اند که پرونده او ارتباطی با تماشای بازی والیبال ندارد.
با این حال، مادر خانم قوامی گفت که در پرونده او تماشای بازی والیبال جزو اتهامات ذکر شده است. علاوه بر آن، اتهاماتی چون “ارتباط با چهره‌های مساله‌دار” نیز علیه او مطرح بوده است.
به گفته خانم مشتاقیان عکسی از مزار ندا آقا سلطان، که در ۳۰ خرداد ۱۳۸۸ کشته شد، جزو مستنداتی بوده است که ماموران علیه دخترش ارائه کردند. این عکس روی موبایل او بوده است.
او اضافه کرد که ویدئوی کوتاهی از آزادی یک زندانی سیاسی نیز از مستندات مشابهی بوده که بر مبنای آنها به پرونده غنچه قوامی رسیدگی شده است.