به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۱۹، ۱۳۹۷

درخواست هاشمی شاهرودی از علی خامنه‌ای برای بخشش محکومیت سعید مرتضوی

رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از رهبر جمهوری اسلامی خواست که مجازات زندان «سعید مرتضوی» دادستان سابق تهران در زمان ریاست وی بر قوه قضائیه، به «جزای نقدی» تبدیل شود.


«آمدنیوز» از طریق منابع خبری خود در بیت رهبر جمهوری اسلامی توانسته به سندی دست پیدا کند که در این سند، «سیدمحمود هاشمی شاهرودی» رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام از «علی خامنه‌ای» رهبر جمهوری اسلامی درخواست کرده که با توجه به «خدمات سعید مرتضوی در مقابله با فتنه و اغتشاشات ۸۸»، مجازات حبس تعزیری وی به جزای نقدی تبدیل شود!
«هاشمی شاهرودی» در هامش نامه‌ی «سعید مرتضوی» نوشته است که «مرتضوی در این پرونده مظلوم واقع شده» و «محکومیت ایشان به معاونت در قتل به هیچ‌وجه صحیح نمی‌باشد».
بر اساس اعلام رسانه‌های جمهوری اسلامی، سعید مرتضوی در ۲ اردیبهشت ۹۷، در یکی از شهرهای شمالی ایران بازداشت شده اما تا این تاریخ هیچ اثری از وی در بندهای زندان اوین مشاهده نشده است. حفاظت اطلاعات قوه قضائیه پس از تشکیک «آمدنیوز» از بازداشت وی، تلاش بسیاری کرد که بتواند فیلم و عکس ساختگی از لحظه بازداشت یا زندان مرتضوی تهیه کند که پس از گذشت بیش از یک‌ماه، در این امر ناکام مانده است. علاوه بر این، در زمان اجرای احکام قضایی در شعبات اجرای احکام، شاکی و متشاکی هم‌زمان باید در شعبه حضور داشته باشند که در خصوص مرتضوی چنین اتفاقی صورت نگرفته است.
بسیاری از گزارشات از عدم بازداشت مرتضوی و فرار وی به نقطه‌ای نامعلوم حکایت دارد، اما بر اساس این سند، «هاشمی شاهرودی» درخواست تبدیل مجازات دو سال زندان به جزای نقدی را در هامش «نامه‌ی تایپ شده مرتضوی»، در تاریخ اول خردادماه خطاب به رهبر جمهوری اسلامی به مطرح کرده است.
سعید مرتضوی به اتهام معاونت در قتل «محسن روح‌الأمینی» از جان‌باختگان بازداشت‌گاه کهریزک در سال ۸۸، به دو سال حبس قطعی محکوم شده است.
متن درخواست «سیدمحمود هاشمی شاهرودی» از «علی خامنه‌ای» به شرح زیر است:
بسمه‌تعالی

رهبر معظم انقلاب اسلامی، حضرت آیت‌الله خامنه‌ای مدظله العالی

با عرض سلام و تحیت
پرونده و نامه تظلم‌آمیز آقای مرتضوی را خدمت‌تان ارسال می‌دارم. ایشان از نظر اینجانب که تصدی قوه را … (ناخوانا) زمان داشتم، در این پرونده مظلوم واقع شده و محکومیت ایشان به معاونت در قتل به هیچ‌وجه صحیح نمی‌باشد. لذا مناسب است از طریق قانونی (تجدیدنظر توسط ریاست محترم قوه یا تبدیل جزای زندان تعزیری به جریمه …) پرونده مجددا در شعبه‌ای از دیوان به دستور حضرت مستطاب‌عالی رسیدگی شود تا این‌که خدمات …(ناخوانا) طبق ضوابط قضایی در مقابله با فتنه و اغتشاشات ۸۸ عمل کرده، تضییع نگردد و الأمر الیکم و السلام علیکم.
سیدمحمود هاشمی شاهرودی

۹۷/۳/۱

این سند بسیار مهم برای چندمین بار ثابت می‌کند که در جمهوری اسلامی ملاک نه قانون اساسی، بلکه روابط است و قانون تنها برای مردم عادی است که قابل اجراست. این سند هم‌چنین ادعاهای علی خامنه‌ای در مراسم ضیافت افطاری با دانشجویان مبنی بر عدم کنترل وی بر صداوسیما و قوه قضائیه را زیر سؤال می‌برد.