به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اردیبهشت ۰۳، ۱۳۹۷

اعتراض در كازرون

كازرونی‌ها هفته پر و صدایی را پشت سر گذاشتند. چندین هزار نفر از مردم این شهر از دوشنبه ٢٧ فروردین به صورت پیاپی و برای بیان اعتراض خود به طرح تقسیمات كشوری به میدان شهدا آمده و تجمع كردند.
تجمعاتی كه به گواه فیلم‌های منتشر شده در فضای مجازی با درگیری‌هایی نیز همراه بود. اصل ماجرا این است كه بر اساس طرح تقسیمات كشوری جدید دو شهرستان «قائمیه» و «كوهمره نودان» از كازرون جدا شده و یك شهرستان جدید به نام «كوه چنار» را تشكیل می‌دهند. این همان طرحی است كه حسین رضازاده، نماینده كازرون آن را كلید زد و حالا برای اجرایی شدن نیازمند تصویب در هیات دولت است.

مردم منطقه با این تغییرات موافق نبوده و دست به اعتراض زده‌اند. نكته قابل توجه در این اعتراضات غیرسیاسی بودن آن است كه حجت‌الاسلام محمد خرسند، امام جمعه كازرون نیز با مردم هم رای است. معترضان از میان اقشار مختلف مثل بازاریان، فرهنگیان و طلاب حوزه علمیه هستند و اعتراضات آنقدر بالا گرفت كه بازار و مدارس و برخی ادارات دولتی را به تعطیلی بكشاند. گفتنی است، اعتراضات مردم كازرون مقامات مسوول را به واكنش واداشته است. به عنوان مثال سعید جلالی، سرپرست تقسیمات كشوری وزارت كشور هفته گذشته با هدف شنیدن مطالبات مردم، صدای معترضین و پیگیری مطالبات آنها به شهرستان كازرون سفر كرد و گفت:
«صدای معترضان و مطالبات مردم را در این سفر شنیده‌ایم و امیدواریم كه كاری انجام شود كه با حفظ هویت تاریخی و فرهنگی شهرستان كازرون، توسعه همه‌جانبه این شهرستان را به دنبال داشته باشد.» تجمع اعتراضی روز چهارشنبه نیز معاون سیاسی استانداری فارس را به واكنش واداشت.

هادی پ‍وهش جهرمی در جمع خبرنگاران حاضر شد و با تشریح پیشینه قانونی و اداری تقسیمات كشوری، تصریح كرد كه تمام مراحل كار در موضوع ارتقای دو بخش چنارشاهیجان و كوهمره نودان و ایجاد شهرستان جدید كوه‌چنار، كاملا شفاف بوده و اطلاع‌رسانی كامل انجام شده است. به گفته او، آنچه در این تقسیمات اهمیت داشته و مد نظر مسوولان نیز قرار دارد، حق و حقوق مردمی است كه در یك استان زندگی می‌كنند. حق و حقوق مردم ایجاب می‌كند كه اگر یك منطقه دارای شرایط ارتقا بود، روند قانونی برای رسیدن به این حق طی شود؛ باید به این باور برسیم كه ارتقای بخش‌ها توسعه استان را به‌دنبال داشته و دارد و در روند توسعه بسیار اثرگذار است. این توضیحات اما مردم كازرون را قانع نكرده است و شاهد بودیم كه دیروز هم در یك تجمع گسترده به خیابان آمده و با شعارهایی از رضازاده می‌خواستند تا نماینده شهرشان باشد.

امام جامعه كازرون اما عزم خود را جزم كرده تا به جای آقای نماینده، صدای مردم باشد. او در خطبه‌های نماز جمعه دیروز خطاب به معترضان گفت: «اجازه دهید خواسته‌های شما را دنبال كنم؛ اگر نتوانستم استعفا می‌دهم و شما من را مواخذه كنید.»
وی با بیان اینكه «آقای رییس‌جمهور محترم، مردم این شهرستان ۶۰ درصد به شما رای دادند، حرف این مردم را بشنوید»
گفت: «یكی از مصادیق تدبیر اینجاست و این عصبانیت مردم تنها به خاطر تقسیمات نیست و مجلس نیز باید نسبت به دغدغه مردم راجع به نماینده خود توجه داشته باشد.»