به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۸، ۱۳۹۷

مریم شریعتمداری فعال مخالف حجاب اجباری، پس از یک روز بازداشت، آزاد شد

مریم شریعتمداری یکی از "دختران خیابان انقلاب" که روز چهارشنبه ۵ اردیبهشت در حرم شاه عبدالعظیم شهرری بازداشت شده بود، ظهر روز جمعه آزاد شد. نسرین ستوده وکیل خانم شریعتمداری به دویچه‌وله گفت که لپ‌تاپ و وسایل شخصی او ضبط شده است. 

مریم شریعتمداری یکی از معترضان به حجاب اجباری که به "دختران انقلاب" معروف شدند، پس از بازداشتی ۴۸ ساعته روز جمعه آزاد شد. 
مریم شریعتمداری روز چهارشنبه ۵ اردیبشهت (۲۵ آوریل) زمانی که احتمالا از سر کنجکاوی پیرامون موضوع مومیایی پیدا‌شده منتسب به رضاشاه به شهرری رفته بود، همراه با مادرش بازداشت شد.

نسرین ستوده وکیل او به دویچه‌وله گفت که بازداشت مریم شریعتمداری و مادر او "به طور وحشتناک و توام با رفتارهای ارعاب‌آمیز شدیدی" انجام گرفته است. به گفته خانم ستوده مأموران دو زن را مورد ضرب و شتم قرار داده، چشم‌بند و دستبند زده و با خود برده‌اند.
مادر مریم شریعتمداری چند ساعت پس از این بازداشت آزاد می‌شود اما ماموران اطلاعات سپاه پنج‌شنبه شب با مراجعه به منزل آنها، لپ‌تا‌پ و تمامی وسایل شخصی مریم را با خود می‌برند.
هنوز هیچ دلیلی برای این بازداشت کوتاه‌مدت و نیز ضبط وسایل شخصی مریم شریعتمداری اعلام نشده است.  
مریم شریعتمداری در پرونده قبلی‌اش که مربوط به برداشتن اعتراضی روسری در خیابان بود به اتهام  "تشویق به فساد" در دادگاه بدوی محکوم به یک سال حبس تعزیری شده است. 
نسرین ستوده تاکید می‌کند این حکم بسیار سنگین و اتهامات هم ناروا بوده است.
دویچه وله