به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اردیبهشت ۰۶، ۱۳۹۷

ناتالی پورتمن جایزه مهم اسرائیل را رد کرد

ناتالی پورتمن، اسکار به خاطر ایفای نقش در فیلم قوی سیاه، ۲۰۱۱

ستاره هالیوود که قرار بود ماه ژوئن آینده برای دریافت جایزه مهم جنسیس به اسرائیل برود، شرکت در مراسم اعطای جایزه را رد کرده است. ناتالی پورتمن می‌گوید که "به دلایل سیاسی" از قبول این جایزه معذور است

اتالی پورتمن، هنرپیشه نامدار هالیوود، در اطلاعیه‌ای گفته است که حوادث اخیر او را "به شدت آزرده" کرده و او نمی‌تواند "با وجدان راحت" به زادگاه خود اسرائیل برود. او قرار بود ماه ژوئن آینده برای دریافت جایزه مهم جنسیس به اورشلیم برود.
به نظر رسانه‌های جمعی پورتمن چندین بار ناخرسندی خود را از سیاست‌های بنیامین نتانیاهو، رئیس دولت کنونی اسرائيل، ابراز داشته است.
دست‌اندرکاران جایزه جنسیس، گفته‌اند که به تصمیم خانم پورتمن احترام می‌گذارند، اما از لغو سفر او بسیار متأسف  هستند، زیرا برای برگزاری این برنامه تدارکات مفصلی انجام گرفته و افراد زیادی دعوت شده‌اند.
جایزه جنسیس که به "نوبل اسرائیل" معروف است، به افرادی اعطا می‌شود که خدمات خاصی به "قوم یهود" انجام داده باشند. این جایزه قرار بود "به پاس خدمات اجتماعی" به خانم پورتمن تعلق گیرد.
گفته می‌شود که ناتالی پورتمن مبلغ این جایزه نقدی به ارزش یک میلیون دلار آمریکایی را به یک جمعیت زنان هدیه کرده است.
به گزارش روزنامه "جروسلم پست" میری رگف، وزیر خارجه اسرائیل، به شدت از پورتمن انتقاد کرده و گفته است: «او به خیل کسانی پیوسته که معجزه احیای اسرائیل را ظلمت تاریخی می‌دانند».
اظهارات پورتمن برای رسانه‌های جمعی شگفت‌انگیز بود، زیرا او چندی پیش به یک روزنامه آمریکایی گفته بود: «من به ریشه اسرائیلی و میراث یهودی خود افتخار می‌کنم.»
پورتمن در سال ۱۹۸۱ از پدری پزشک و مادری آمریکایی در اورشلیم (بیت‌المقدس) به دنیا آمد. پدربزرگ و مادربزرگ او در دهه ۱۹۳۰ از اروپا به اسرائیل مهاجرت کرده بودند.
او در سه سالگی به همراه والدین خود به ایالات متحده مهاجرت کرد.
پورتمن به ویژه برای ایفای نقش در فیلم "قوی سیاه" به شهرت جهانی رسید.

دویچه وله