به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، اردیبهشت ۰۴، ۱۳۹۷

دولت در یک ماه ۱۰۰ میلیارد تومان به حوزه‌های علمیه پرداخت کرد


حسن روحانی سال گذشته هنگامی که نمایندگان مجلس لایحه پیشنهادی بودجه را بررسی می‌کردند، وعده کرد گزارش هزینه‌های دولت را شفاف اعلام کند. حالا با گذشت یک ماه از سال وزارت امور اقتصادی و دارایی نخستین گزارش را منتشر کرده، گزارشی که تنها گویای دو نوع هزینه دستگاه‌های حکومتی و نهادهای مذهبی است: دستمزد و حقوق مستمر کارکنان و هزینه‌های اجتناب‌ناپذیر. در این گزارش حتی ردیف قانونی بودجه‌ها نیز مشخص نشده، تنها شماره تراکنش عملیات بانکی واریز بودجه اعلام شده است.
با این حال در همین گزارش که در هفتاد صفحه و بدون توضیح منتشر شده، مشخص است که نهادهای خارج از کنترل دولت، برخی از نهادهای دولتی، صدا و سیما و بنیادهای مذهبی و حکومتی سهم ویژه‌ای از بودجه یک ماه نخست را به خود اختصاص داده‌اند. مجلس شورای اسلامی، شورای نگهبان، حوزه‌های علمیه، صدا و سیما، موسسه خانوادگی نشر آثار خمینی، مقبره خمینی، موسسه دینی مصباح یزدی، شورای سیاستگذاری نماز جمعه، مرکز الگوی اسلامی و نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها تنها چند قلم از نهادهای حکومتی بلعنده بودجه به شمار می‌روند که گاه چند برابر هزینه اختصاص یافته به یک استان و یا چندین دانشگاه‌ها را تنها در یک ماه هزینه کرده‌اند.
برپایه این گزارش دولت در فروردین امسال ۱۱۰ میلیارد تومان به صدا و سیما پرداخت کرده است. علاوه بر این بخشی از بودجه سازمان بیمه سلامت نیز تحت عنوان کمک به برنامه‌های آموزشی سلامت به این سازمان پرداخت شده است.
نهادهای وابسته به حوزه علمیه قم نیز در ردیف‌های مختلف بیش از ۱۰۰ میلیارد تومان از خزانه کشور دریافت کرده‌اند. دولت ۶۰ میلیارد تومان به مرکز خدمات حوزه علمیه، ۲۲ میلیارد و ۷۰۶ میلیون تومان به شورای عالی حوزه‌های علمیه و ۸ میلیارد و ۹۲۱ میلیون تومان به دفتر تبلیغات اسلامی حوزه علمیه پرداخت کرده است.
علاوه بر این ۸ میلیارد و ۲۸۴ میلیون تومان نیز به جامعه المصطفی العالمیه به عنوان یکی دیگر از نهادهای وابسته به حوزه که طلبه‌های غیر ایرانی را نیز پذیرش می‌کند و در چند کشور فعالیت دارد پرداخت شده است.
وزارت خزانه‌داری میزان پرداختی به موسسه پژوهشی خمینی که زیر نظر محمدتقی مصباح یزدی اداره می‌شود را ۱ میلیارد و ۱۴۵ میلیون تومان اعلام کرده است. همچنین یک میلیارد و ۱۰۵ میلیون تومان به مجمع جهانی تقریب مذاهب و یک میلیارد و ۲۲۳ میلیون تومان به مجمع جهانی اهل بیت پرداخت شده است.
سهم نهاد نمایندگی ولی فقیه در دانشگاه‌ها که تحت نظر علی خامنه‌ای اداره می‌شود نیز در یک ماه نخست امسال ۵   میلیارد  ۳۰۰ میلیون تومان اعلام شده است. دولت در همین دوره زمانی ۵ میلیارد و ۵۰۵ میلیون تومان هم به شورای  نگهبان پرداخت کرده است.
رادیو زمانه