به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، فروردین ۲۵، ۱۳۹۷

آمریکا، بریتانیا و فرانسه به تأسیسات نظامی و پژوهشی بشار اسد حمله هوایی کردند

آمریکا تهدیدهای خود علیه سوریه را عملی کرد و با همکاری بریتانیا و فرانسه چند نقطه در این کشور را هدف قرار داد. این عملیات به تلافی حمله شیمیایی احتمالی ارتش سوریه به شهر دوما در غوطه شرقی انجام شد.رئیس جمهور آمریکا با تائید حمله نظامی به اهدافی در سوریه گفت این عملیات به تلافی استفاده از سلاح شیمایی علیه مردم سوریه به وسیله رژیم بشار اسد انجام شده است.
دونالد ترامپ شامگاه جمعه (۱۳ آوریل/ ۲۴ فروردین) در کاخ سفید اعلام کرد که در هماهنگی با بریتانیا و فرانسه دستور حمله به مراکز تحقیقات و نگهداری سلاح‌های شیمیایی در سوریه را صادر کرده است.
ظاهرا در این حمله یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی دمشق و زرادخانه شیمایی ارتش سوریه در شهر حمص هدف قرار گرفته‌اند. وزارت دفاع آمریکا می‌گوید سه نقطه در سوریه موشک باران شده‌اند و در حال حاضر حمله جدیدی در دستور کار آمریکا و متحدانش قرار ندارد
.به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید
حمله موشکی به سوریه در واکنش به کاربرد احتمالی سلاح شیمیایی در حمله شنبه گذشته (هشتم آوریل) به شهر دوما در منطقه غوطه شرقی انجام شد. آمریکا و متحدانش این حمله را به ارتش سوریه نسبت می‌دهند.
ترامپ استفاده از سلاح شیمیایی را عملی غیرانسانی توصیف کرده و گفته چنین اقدامی کار یک "هیولا" است. او چهارشنبه در یک پیام توئیتری به روسیه، حامی رژیم بشار اسد هشدار داده بود آماده موشک‌های "جدید و هوشمند" آمریکا که به سمت سوریه شلیک می‌شوند باشد.
هشدار به روسیه و ایران
رئیس جمهور آمریکا در این پیام با اشاره به رهبر سوریه نوشت روسیه نباید شریک "حیوان قاتلی" می‌شد که با سلاح شیمیایی مردم خود را می‌کشد و از این کار لذت می‌برد. او شب گذشته به روسیه و جمهوری اسلامی ایران هشدار داد به حمایت خود ار رژیم اسد خاتمه دهند.
ترزا می، نخست وزیر بریتانیا نیز ضمن پشتیبانی از حمله موشکی به سوریه تاکید کرده که کشورهای غربی "هیچ بدیلی" برای واکنش به استفاده از سلاح شیمیایی علیه شهروندان سوری نداشته‌اند.
سرگئی لاوروف، نخست وزیر روسیه روز گذشته (جمعه ۱۳ آوریل) مدعی شد حمله شیمیایی به شهر دوما به وسیله نیروها امنیتی بریتانیا "صحنه‌سازی" شده است. کرن پیرس، سفیر بریتانیا در سازمان ملل این اتهام را "دروغی آشکار" و "مضحک" خواند.
بنابر گزارش‌ها پس از آغاز حمله آمریکا و متحدانش به سوریه صدای انفجارهای مهیبی در حومه دمشق شنیده شده است. تلویزیون دولتی سوریه تائید کرده که یک مرکز تحقیقاتی در نزدیکی پایتخت هدف قرار گرفته است.
"تاگس شاو"، وب‌سایت شبکه یک تلویزیون آلمان به نقل از دیده‌بان حقوق بشر سوریه مستقر در لندن گزارش داد در حمله موشکی آمریکا و متحدانش یکی از پایگاه‌های گارد ریاست جمهوری سوریه نیز هدف قرار گرفته است.
دونالد ترامپ می‌گوید "حمله دقیق" موشکی به اهدافی انجام شده که در ارتباط با برنامه‌های تولید سلاح‌های شیمیایی رژیم بشار اسد قرار داشته‌اند. او افزود آمریکا و متحدانش آماده‌اند در صورتی که رژیم اسد به استفاده از سلاح شیمیایی پایان ندهد چنین عملیاتی را تکرار کنند.
رئیس جمهور آمریکا با انتقاد شدید از ایران و روسیه به خاطر پشتیبانی مالی، نظامی و تجهیزاتی از رژیم اسد پرسید: «چه کشوری مایل است با عامل کشتار زنان، مردان و کودکان بیگناه در ارتباط باشد؟»
مطابق گزارش‌ها در حمله موشکی به سوریه جنگنده‌ها و ناوهای جنگی آمریکا، فرانسه و بریتانیا شرکت داشته‌اند. ترامپ می‌گوید آمریکا برای استقرار دائمی ارتش این کشور در سوریه برنامه‌ای ندارد.
دویچه وله