به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اسفند ۲۵، ۱۳۹۷

بیانیه ی شورای مرکزی جبهه ملی ایران به مناسبت دومین سالگرد زنده‌یاد ادیب برومند

یاد و نام استاد ادیب برومند را گرامی می‌داریم
روانش شاد و راهش پر رهرو باد
23 اسفند 1397 خورشیدی مصادف با دومین سالروز درگذشت رئیس فقید شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران، استاد ادیب برومند است. 

ادیب برومند در سال 1303 در شهرستان گز برخوار در حومه اصفهان در خانواده‌ای فرهنگ‌دوست،  اصیل و وطن‌خواه متولد شد. او از نوجوانی و از دوره دبیرستان که در اصفهان طی میکرد،  سرودن اشعار ملی و میهنی را آغاز کرد . او دوره دانشگاه را در دانشکده حقوق دانشگاه تهران ودر سال های آغازین دهه‌ی بیست و در زمان جنگ جهانی دوم و اشغال ایران توسط قوای بیگانه طی کرد. که آن شرایط ناهنجار کشور ، خود عاملی برای گام نهادن ادیب برومند به راه استقلال‌طلبی و آزادی‌خواهی گردید.
 او با عضویت در حزب ایران به جرگه طرفداران نهضت ملی ایران به رهبری دکتر محمد مصدق پیوست. و در سال 1328 با تشکیل جبهه ملی ایران توسط مصدق بزرگ، به این سازمان ملحق گردید. ادیب برومند پس از کودتای 28 مرداد 1332 از طریق حزب ایران در نهضت مقاومت ملی شرکت داشت. در سال 1339 در شورای مرکزی جبهه ملی ایران به عنوان دبیر شورا، به عضویت هیئت رئیسه شورا انتخاب گردید. 
در سال 1356 و در آستانه انقلاب 57 ، ادیب برومند عضو شورای مرکزی بود و پس از پیروزی انقلاب به عضویت هیئت رهبری جبهه ملی ایران برگزیده شد. 

رویدادهای پس از انقلاب با دید گاه های آزادی‌خواهانه و استقلال‌طلبانه و عدالت‌جویانه‌ی جبهه ملی ایران به روشنی زاویه داشت. 
و انتقادات جبهه ملی ایران به روش های اقتدارگرایانه و انحصارطلبانه حاکمیت برخاسته از انقلاب بدانجا رسید که هیئت حاکمه جمهوری اسلامی در روز 25 خرداد 1360 کوشید تا با حربه ارتداد جبهه ملی ایران را از صحنه سیاسی کشور حذف نماید.

اما تشکیلات جبهه ملی ایران، در همان شرایط سال‌ها به فعالیت خود ادامه داد. ادیب برومند در سال 1372 با دعوت از اعضای شورای مرکزی،  شورا را مجددا احیاء کرد. و از همان سال تا پایان عمر یعنی 23 اسفند ماه 95 سمت ریاست شورای مرکزی و هیئت رهبری جبهه ملی ایران را بر عهده داشت . 

شادروان ادیب برومند یک پیرو راستین راه مصدق بزرگ بود . و به افکار و اندیشه‌های مصدق که همانا حفظ استقلال کشور، تحقق آزادی و عدالت اجتماعی است به شدت پای‌بند بود. 

ادیب برومند در طی عمر پر ثمر خود ، ده ها جلد کتاب که اکثرا شامل اشعار ملی و میهنی بود منتشر کرد و لقب «شاعر ملی ایران» را به حق به نام خود رقم زد.

روانش شاد و راهش پر رهرو باد

23 اسفند 1397
تهران – شورای مرکزی جبهه ملی ایران