به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، فروردین ۱۱، ۱۳۹۸

بیستمین شنبه اعتراض «جلیقه زردها»:

«چیزی به دست نیاورده‌ایم»
«جلیقه‌زردها»ی فرانسه روز شنبه سی‌ام مارس، برای بیستمین هفته پیاپی به خیابان‌های برخی از شهرهای فرانسه از جمله پاریس آمدند تا با وجود ممنوعیت و محدودیت‌هایی که برای تظاهرات آنان وضع شده، خشم خود را علیه سیاست‌های حاکم ابراز کنند.

پس از خشونت بی‌سابقه در تظاهرات دو هفته پیش در روز شانزدهم مارس، اداره پلیس پاریس تظاهرات جلیقه‌زردها در خیابان معروف شانزه‌لیزه را ممنوع کرد، خیابانی که کاخ الیزه و مجلس ملی فرانسه در محدود آن قرار دارند.

اداره پلیس پاریس با انتشار بیانیه‌ای بدون ارائه جزئیات خبر داد که دو تظاهرات و چهار تجمع از پیش اعلام شده و مجوز دارد.

خبرگزاری فرانسه از پاریس گزارش داده که تا اواسط روز شنبه سی‌ام مارس، حدود سیصد تظاهرکننده در ایستگاه قطار شرق پاریس تجمع کردند. یک تظاهرکننده 51 ساله به این خبرگزاری گفت: «ما به همان دلیلی که روز 17 نوامبر سال گذشته (یعنی اولین هفته تظاهرات جلیقه زردها در فرانسه) به خیابان‌ها آمدیم، اکنون نیز به خیابان‌ها آمده‌ایم. ما هیچ چیزی به دست نیاورده‌ایم.»

به گزارش خبرگزاری فرانسه ده‌ها جلیقه زرد شعارهایی را علیه امانوئل ماکرون رئیس جمهوری فرانسه سر می‌دادند و چند هفته مانده به انتخابات پارلمان اروپا، برگه‌های انتخاباتی خود را به صورت پاره شده روی جلیقه های زرد خود چسبانده بودند.

جنبش جلیقه زردها در فرانسه در ابتدا با اعتراض به سیاست‌های مالیاتی و کمک‌های اجتماعی دولت آغاز شد، اما به مرور مطالبات بیشتری به آن اضافه شد.

به دلیل اعمال محدودیت‌های بی‌سابقه از سوی دولت در هفته گذشته، تعداد تظاهرکنندگان کاهش یافته بود و در حالی که تعداد کل تظاهرکنندگان در سراسر فرانسه چهل هزار نفر بود، جلیقه زردهای پاریس فقط پنج هزار نفر بودند.

با این حال، یک مقام پلیس فرانسه گفته که تعداد تظاهرکنندگان در هفته بیستم در سراسر فرانسه نسبتا بیشتر خواهد بود.

حضور نیروهای پلیس در پاریس تقویت شده، اما نگرانی‌هایی نسبت به وقوع خشونت در شهرهای دیگر فرانسه همچنان وجود دارد.

رادیو فرانسه