به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، اسفند ۲۷، ۱۳۹۷

فرمانده سپاه از سازماندهی ۲۰۰ هزار نیرو در عراق و سوریه خبر داد

محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران
محمدعلی جعفری، فرمانده کل سپاه پاسداران گفت که «حدود ۱۰۰هزار نیرو» در سوریه سازمان‌دهی شده که در کنار ارتش بشار اسد با گروه‌های مخالف در جنگ هستند و در عراق نیز «۱۰۰هزار نیرو» سازمان‌دهی شده و برخی نیروهای ایرانی نیز «برای انتقال تجربه‌ها» به این کشور رفته‌اند.

ایران متهم به اعزام نیروهای نظامی به سوریه و عراق است اما جمهوری اسلامی حضور نظامی در این دو کشور را صرفا «مستشاری» اعلام کرده است.

فرمانده سپاه این اظهارات را در گفتگویی به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب ایران، مطرح کرده که بخش‌هایی از آن را خبرگزاری فارس منتشر کرده است.

او همچنین برای جلوگیری از انتقادها در داخل ایران، تأکید کرد که ایران برای حضور در عراق و سوریه «هزینه زیادی» نپرداخته است و «در برابر تریلیون‌ها دلاری که آمریکایی‌ها علیه مقاومت به‌طور مستقیم و غیر‌مستقیم هزینه می‌کنند، چیزی نیست.»

همچنین جعفری گفت: «موشک‌های حزب‌الله لبنان تمام سرزمین‌های اشغالی را تحت پوشش دارند». جمهوری اسلامی ایران همواره از گروه شبه نظامی حزب‌الله لبنان حمایت می‌کند و به تازگی اضافه شدن بخش سیاسی این گروه به فهرست گروه‌های تروریستی بریتانیا خشم جمهوری اسلامی به ویژه سپاه پاسداران را برانگیخته است.

او گفت: «این وضعیت و توانمندی که امروز در منطقه از جبهه مقاومت انقلاب اسلامی ایجاد شده، همه از موفقیت‌های بی‌نظیر انقلاب اسلامی است که خیلی هم قابل بیان نیست. یعنی بیشتر حسی است و باید حس شود.»

ایران به گروه‌های شبه‌نظامی که با اسرائیل در جنگ هستند، «جبهه مقاومت» می‌گوید و سوریه را نیز «محور مقاومت» می‌خواند.

جعفری مدعی شد که اسرائیلی‌ها «رؤیای گسترش از نیل تا فرات را در سر داشتند و در پنجاه سال اخیر می خواستند این برنامه را اجرا کنند اما امروز در اطراف خود در محاصره کامل بوده و بخش عمده‌ای از خاک اشغال‌کرده را نیز از دست داده است.»

فرمانده سپاه همچنین از دخالت این نهاد نظامی در سیاست دفاع کرد و گفت: «اگر جریانی بخواهد ذهن مردم را به سمت سازش هدایت کند و بگوید مردم به نفع شماست که سازش کنید، قطعا سپاه مقابل آن می‌ایستد.»

رادیو بین المللی فرانسه