به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، اسفند ۱۹، ۱۳۹۷

به پیشوازِ بهــــار، ابراهیم هرندی

بهـــــار دارد می آیـد 

بهـــــار دارد می آیـد
به دل بگو که بیاساید

بکام غم نشود ویران
بدام غُصه نفرساید

بگو که نوروز در راه است
بگـو که آغـوش بگشاید

نسیم نورسِ نوروزی
بگو که دیر نمی پاید

بگو که از جا برخیزد
دوباره پنجره بگشاید

و باز آشتی کند با خویش
امیدوارشود، بــــایـِد.

کلوچه گِرد کند آرام
کلوچه دانِ مسی ساید

دوباره سفره نوروزی 
به نقل و سبزه بیاراید

کنار خانه تکانی، دل
زداغ و دغدغه پیراید

زمانِ غصه و ماتم نیست
بهــــــار دارد مـی آیــــــد


***2. آتش بس ِ یک طرفه!

در آستانه فرارسیدن نوروز باستانی، حکومت اسلامی ایران برای نشان دادن حُسن نیت خود، اعلام آتش بس کرده است. سخنگوی نیروی انتظامی در این باره امروز در جمع خبرنگاران اعلام کرد که؛ از آنجایی که اسلام دین رافت و شفقت و نشاط است، نیروهای ما در شب چهار شنبه آخر سال، از گشودن آتش بروی مردم خودداری خواهند کرد، بشرطی که مردم نیز به بهانه چارشنبه سوری در میدان ها و پارک ها و حتی در حیات خانه هایشان آتش روشن نکنند.

وی گفت ما در احادیث و روایات، هیچ سندی نداریم که نشان دهد که این عملِ مذموم و بیهوده، کار خوبی است. آیا شما جایی خوانده و یا شنیده اید که رسول الله ( ص) و یا یکی از اهل بیت (ع) و یا حضرت امام (ره)، در چنین شبی، از روی آتش پریده باشند؟ یا لااقل یکی از بچه های آنها مثل سکینه و رقیه و این ها، به چنین کاری دست زده باشند؟ اگر خوانده اید که به ما هم نشان بدهید! حتی در روایات آمده است که اگر پریدن از روی آتش، جنبه درمانی هم داشته باشد، بازهم فعل مکروه است. پس لطفاَ کسی داشتن زردی را برای پریدن از روی آتش بهانه نکند که پذیرفته نمی شود.

وی افزود: پس با این حساب، نباید انتظار داشت که یک طرف دستش باز باشد که در این شب، هر آتشی که می خواهد در سراسر کشور اسلامی بسوزاند و طرف مقابل دست روی دست بگذارد و فقط نظاره گرتوطئه های صهیونیست ها و آلِ سعود و امپریالیست هایی باشد که با این کار می خواهند کشور ما را به آتش بکشند. درست است که صبر ما انقلابی است اما بهرحال محض اطلاع همه‍ی ساواکی ها و سلطنت طلبان و سکولارها و اوباش و اراذلِ دیگه باید یادآوری کنم که کاسه صبر انقلابی ما کاسه است نه دیگ.

نامبرده افزود حالا که صحبت از دیگ شد، باید بگویم که بحمدالله، دیگ های اتمی ما همه پر از اورانیومی هایی است که در تنورهای دیجیتال امام مرحول، به امانت گذاشته شده است و اگر لازم شد با اقتدارِتمام عملیاتی خواهند شد. وی گفت که شک ندارد که فرهنگ غنی اسلامی ما، این اورانیوم ها را از اورانیوم هایی که در کشورهای دیگر است، غنی تر خواهد کرد و دنیا در وقتِ لازم خواهد دید که به کوریِ چشمِ ترامپ و اصحابش، چطور برای اولین بار، اورانیوم ۲۴ عیار دبش ِ فرد اعلا در کشور ما ساخته خواهد شد. هنگامی که درِ دیگ ها را بر داریم خواهید دید که اورانیوم ما چنان خوش پخت و غنی خواهد بود که یک وجب روغن، روی آن باشد. انشاالله.

وی افزود: آنها که می گفتند که دیگ و سیخ و سه پایه به چه دردی می خورد، امروز انگشت به دهان مانده اند که این اختراعات ایرانی چه کمک مهمی به اتمی شدن سرزمینِ اسلامی ما کرده است و این دیگ های شما ملت اسلامی، با چه عظمت و افتخاری دارند بر روی سه پایه های ایرانی، اورانیوم فقیر ِیک من ده شاهی را این گونه غنی و دلاری می کنند! 

***

3. بهـــــار؟

بهار در راه است
- بهار!؟
- امسال!؟
آری، بهار در راه است.

دوباره رویشِ هستی
دوباره جوشش هر خوشه در نهاد گیاه 
نگاه نقره ‌ای شب،
در آبگینه ماه.
دوباره بلدرچین، 
هوای ساختن آشیانه خواهد کرد.

هوا، اگرچه نفس گیر،
سفره گرچه تهی ست
اگر چه هیچ.....

دلا رها کن و بگذر 
بهار اکنون دیوانه وار در راه است.

***

4. آرزوی بهـــاری 

باشد که عشق در تو بروید بهار وار
باشد که راه, 
کوچه دهد گام هات را
باشد که شادمانی 
از دور، روبروی تو آغوش واکند

باشد نسیم پشت سرت نرم
خورشید عشق کٌنج دلت گرم
باشد که باغ هر هیجان در تو گل کند