به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، اسفند ۲۳، ۱۳۹۷

آیت‌الله سیستانی در دیدار با روحانی

ضرورت مبارزه با فساد، بهبود خدمات عمومی و انحصار سلاح در دست 
دولت عراق را یادآوری کرد
حسن روحانی در سومین روز از سفر رسمی خود به عراق، با آیت‌الله سیستانی در شهر نجف
 دیدار و گفت‌وگو کرد.

آیت‌الله علی سیستانی مرجع عالی شیعیان عراق چهارشنبه 13 مارس در دیدار با حسن روحانی رئیس‌جمهوری ایران گفت سیاست‌های منطقه در عرصه بین‌الملل باید توام با توازن و اعتدال باشد تا مردم را از رنج‌ها و زیان‌های بیشتر دور کرد.

برپایه بیانیه‌ای که دفتر این مرجع تقلید شیعیان صادر کرد، روحانی نتایج دیدارهایش با مسئولان عراقی را شرح و هدف از سفر را توسعه روابط دوستی و حسن همجواری میان دو کشور توصیف کرد.

این بیانیه افزود: «آیت‌الله سیستانی از هر گامی که به توسعه روابط عراق با همسایگانش بر پایه منافع دو طرف شود، استقبال کرد و گفت که این روابط باید برپایه احترام به حاکمیت کشورها و دخالت نکردن در امور داخلی‌شان باشد».

آیت‌الله سیستانی همچنین به «جنگ سرنوشت ساز» مردم عراق برای بیرون راندن داعش اشاره کرد و گفت: «مردم قهرمان عراق از خودگذشتگی‌های زیادی برای پیروزی علیه این گروه تروریستی و دور کردن تهدیدش از منطقه تقدیم کردند». او به نقش «دوستان عراق» در تحقق این پیروز هم اشاره کرد.

بنا بر این بیانیه، مرجع عالی شیعیان به «مهمترین چالش‌های پیش‌روی عراق در این مرحله» هم اشاره کرد و این چالش‌ها را «مبارزه با فساد، بهبود خدمات عمومی و انحصار سلاح در دست حکومت و سازمان‌های امنیتی‌اش» دانست. او ابراز امیدواری کرد که دولت عراق، پیشرفت مقبولی در این زمینه‌ها داشته باشد.

این بیانیه تاکید کرد که «باید سیاست‌های کشورهای این منطقه حساس، توام با توازن و اعتدال باشد تا مردم منطقه از رنج‌ها و زیان‌ها بیشتر در امان بمانند».

العربیه نت فارسی