به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، اسفند ۲۲، ۱۳۹۷

اتحادیۀ اروپا خواستار تجدیدنظر فوری در حکم نسرین ستوده شد

اتحادیۀ اروپا محکومیت نسرین ستوده، وکیل و حقوقدان ایرانی، را شدیداً محکوم کرد و خواستار "تجدید نظر" در حکم دادگاه انقلاب تهران شد. 

سخنگوی فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیۀ اروپا، با انتشار بیانیه ای حکم دادگاه انقلاب به ریاست قاضی محمد مقیسه علیه خانم ستوده را "تحولی نگران کننده" توصیف کرد و افزود که "خانم ستوده برندۀ جایزۀ ساخاروف اتحادیۀ اروپا در بی قانونی و با نقض ابتدایی ترین حقوق متهم به طور غیابی محاکمه و محکوم شده است."

سخنگوی فدریکا موگرینی سپس تأکید کرده که اتحادیۀ اروپا خواستار تجدید نظر فوری در محکومیت خانم نسرین ستوده و همسر او رضا خندان شده که در ژانویه گذشته به شش سال زندان محکوم شد. 

در این بیانیه، اتحادیۀ اروپا از رژیم جمهوری اسلامی ایران خواسته است که حق رضا خندان و نسرین ستوده را برای درخواست تجدید نظر در احکام خود رعایت کرده و محترم شمارد. 

اتحادیۀ اروپا به حکومت تهران یادآور شده که "حق راهپیمایی آرام و آزادی بیان فارغ از خشونت بنیادهای پیمان بین المللی حقوق مدنی و سیاسی را تشکیل می دهند که دولت ایران از جمله امضاکنندگان آن است." 

به گزارش ایسنا، قاضی محمد مقیسه، رئیس شعبۀ ٢٨ دادگاه انقلاب تهران گفته است که خانم نسرین ستوده به اتهام‌های تبانی علیه نظام و توهین به علی خامنه‌ای، رهبر حکومت اسلامی ایران، روی هم به هفت سال زندان محکوم شده است. 

با این حال، به گفتۀ رضا خندان، دفتر اجرای احکام زندان اوین به خانم ستوده اعلام کرده که وی به ٣٣ سال زندان و تحمل ١۴٨ ضربه تازیانه محکوم شده است. 

سازمان عفو بین الملل نیز با صدور بیانیه ای جداگانه محکومیت نسرین ستوده را به زندان و تحمل شلاق یک "رسوایی و بی عدالتی" تمام برای جمهوری اسلامی خواند و خواستار آزادی فوری خانم ستوده شد.  

رادیو بین المللی فرانسه