به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، اسفند ۲۴، ۱۳۹۷

پارلمان اروپا در قطعنامه‌ای از ایران خواست به نقض حقوق بشر پایان دهد

اعضای پارلمان اروپا با تصویب سه قطعنامه نقض حقوق بشر در ایران، قزاقستان و گواتمالا را محکوم کردند. آنها از حکومت ایران خواستند به پایمال کردن حقوق بشر خاتمه دهد. آنها همچنین خواستار آزادی نسرین ستوده، وکیل دادگستری شدند.

روز سه‌شنبه، ۲۳ اسفند (۱۴ مارس) اعضای پارلمان اروپا در استراسبورگ با تصویب قطعنامه‌ای از حکومت ایران خواستند از فشار بر کسانی که از مبارزات زنان برای حقوق خود دفاع می‌کنند و نیز کسانی که دست به اعتراض صلح‌آمیز علیه حجاب اجباری زده‌اند دست بردارد.

اعضای پارلمان اروپا از تمام کشورهای اروپایی که نمایندگی سیاسی در ایران دارند خواسته‌اند که از اهرم‌های دیپلماتیک برای حمایت از مدافعان حقوق بشر استفاده کنند. این اعضا هم‌چنین از ایران خواسته‌‌اند مدافعان حقوق بشر و روزنامه‌نگارانی را که به خاطر دفاع از حق آزادی بیان محکوم و مجازات شده‌اند، به فوریت آزاد کند.

آنها به مقام‌های حکومت ایران یادآوری کرد‌ه‌اند که حداقل هشت روزنامه نگار در حال حاضر در زندان‌های ایران در بازداشت به سر می‌برند و بسیاری از آنها، از جمله افرادی که برای سرویس بی‌بی‌سی فارسی کار می‌کنند، به شکل سیستماتیک تحت تعقیب و هدف تحقیقات جنایی، بسته شدن دارایی‌‌‌‌‌‌ها و دستگیری خودسرانه قرار گرفته‌اند.

اعضای پارلمان اروپا هم‌چنین به نقل از سازمان دفاع از حقوق بشر در ایران به شمار بالای اعدام‌ها در این کشور اشاره کرده‌اند. ایران در سال گذشته میلادی دومین کشور در اجرای مجازات اعدام در جهان بوده است.

این قطعنامه از دولت ایران خواسته است تا بلافاصله و بدون قید و شرط نسرین ستوده، وکیل حقوق بشر و برنده جایزه ساخاروف را آزاد کند.

دویچه وله