به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، اردیبهشت ۰۶، ۱۳۹۳

هر ليتر بنزين آزاد ۱۰۰۰ تومان شد

افزایش قیمت بنزین و تورم غیر قابل کنترل

شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران، شامگاه پنج‌شنبه (۴ اردیبهشت/ ۲۴ آوریل) نرخ تازه حامل‌های سوخت را اعلام کرد. به گزارش خبرگزاری رسمی جهوری اسلامی (ایرنا)، سوخت از ساعات ابتدایی روز جمعه با قیمت‌های تازه ارائه می‌شود.
بر اساس اعلام این شرکت، هر لیتر بنزین سهمیه‌ای با ۳۰۰ تومان افزایش، ۷۰۰ تومان به فروش می‌رسد. بنزین آزاد نیز لیتری ۱۰۰۰ تومان عرضه می‌شود.
بنزین سوپر سهمیه‌ای و آزاد به ترتیب لیتری ۸۰۰ و ۱۱۰۰ تومان فروخته می‌شود. خودروهای دولتی نیز بنزین را لیتری ۱۰۰۰ تومان دریافت خواهند کرد.
قیمت گاز CNG نیز ۱۴۰ تومان افزایش یافت و از ۳۱۰ تومان برای هر متر مکعب، ۴۵۰ تومان عرضه می‌شود. نفت گاز نیز لیتری ۲۵۰ تومان به فروش خواهد رسید.
این اطلاعیه تأکید می‌کند که شهروندانی که همچنان در کارت‌های سوخت خود بنزین سهمیه‌ای با قیمت ۴۰۰ تومان را دارند، می‌توانند از آن همچنان استفاده کنند. این امکان شامل خودروهای عمومی نمی‌شود.
اگر چه که دولت می‌گوید برای کنترل نقدینگی و در کاهش تورم برنامه‌ریزی کرده است این نگرانی وجود دارد که افزایش قیمت حامل‌های انرژی موجب بالا رفتن قیمت کالاها و خدمات و نهایت تورم شود
ایران در سال گذشته خورشیدی با تورم بالای ۳۵ درصد روبرو بود و دولت تلاش می‌کند که این رقم را به ۲۵ درصد در سال جاری کاهش دهد.
پیش‌تر علی طیب نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی رژیم اسلامی تهران گفته بود، دولت در نظر دارد میزان افزایش قیمت حامل‌های انرژی یک سوم آن رقمی باشد که مجلس اجازه داده است، تا تورم و رکود ایجاد نشود.
تلاش برای نزدیک کردن قیمت سوخت به قیمت‌های جهانی در سال ۱۳۸۹ انجام شد، اما در سال‌های پس از آن به دلیل تورم و افزایش قیمت ارز، فاصله قیمت حامل‌های انرژی در داخل و خارج ایران افزایش قابل توجهی یافت.
به باور کارشناسان اقتصادی، افزایش قیمت بنزین در کوتاه‌مدت بر هزینه‌های جاری بخش‌های تولیدی در ایران تأثیری افزاینده خواهد گذاشت. بر اساس برآورد‌ها، قیمت بنزین به اندازه ۷ درصد برقیمت تمام شده حمل و نقل اثر دارد.
اما به نظر می‌رسد نگرانی اصلی مسئولان اقتصادی دولت حسن روحانی از آثار روانی افزایش قیمت‌های سوخت بر اقتصاد ایران باشد.