به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۰۹، ۱۳۹۵

باب دیلن برای دریافت جایزه نوبل به استکهلم می‌رود

باب دیلن پس از هفته‌ها بی‌اعتنایی به خبر دریافت جایزه‌ی ادبی نوبل، سرانجام سکوت را شکست و در مصاحبه‌ای با روزنامه‌ی "تلگرام" لندن گفت که تصمیم فرهنگستان سوئد برای او "افتخار بسیار به ارمغان آورده است."
باب دیلن، خواننده، نوازنده و ترانه سرای آمریکایی و برنده‌ی امسال جایزه‌ی ادبی نوبل دست آخر در برابر تصمیم آکادمی نوبل سوئد واکنش نشان داد و آن را "فوق‌العاده و باورنکردنی" خواند. 
دیلن که در پاسخ به خبرنگار روزنامه‌ی "تلگرام" لندن نظر خود را بیان می‌کرد، از طرح دلیل سکوت دراز مدت خود خودداری کرد و گفت: "حالا که موضع گرفتم".

فرهنگستان سوئد در پی اعلام نام باب دیلن به عنوان برنده‌ی نوبل ادبیات، بارها بدون موفقیت کوشید تا از راه‌های گوناگون با او تماس بگیرد. دیلن حتی در کنسرتی که در شب اعلام اهدای جایزه به او در لاس‌وگاس برگزار شد، اشاره‌ای به این موضوع نکرد. 
او کنسرت خود را با اجرای یکی از آهنگ‌های فرانک سیناترا با نام "چرا سعی می‌کنی الان تغییرم بدی" به پایان برد.

پیشتر یکی از اعضای کمیته‌ی جایزه‌ی نوبل رفتار این خواننده‌ی ۷۵ ساله را "غیرمؤدبانه و تکبرآمیز" خوانده بود.

دیلن که ترانه‌هایش آینه‌ی خواست‌ها و نیازهای نسل‌های مختلف بوده، پیش از این جوایز بسیاری از نهادهای گوناگون سیاسی و هنری دریافت کرده است. 
باراک اوباما، رئیس جمهور ایالات متحده، چند سال پیش "مدال آزادی" آمریکا را به او اهدا کرد. 

این نخستین ترانه‌سرایی است که برنده‌ی جایزه‌ی نوبل ادبی می‌شود. همین امر، واکنش‌های بسیاری را در میان مخالفان و موافقان تصمیم فرهنگستان سوئد برانگیخته است.

برندگان نوبل هر سال روز ۱۰ دسامبر به استکهلم دعوت می‌شوند تا با شرکت در مراسم با شکوهی، جایزه‌ی خود را از دست پادشاه سوئد دریافت کنند و در یک سخنرانی جامع، باورهای خود را درباره‌ی مسائل حاد جهانی ابراز دارند.

دویچه وله