به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۱۹، ۱۳۹۵

احسان مازندرانی "آزاد شد"

احسان مازندرانی مدیر مسئول روزنامه "فرهیختگان" پس از حدود یک سال از زندان آزاد شد. وکیل مدافع او می‌گوید در پی اعتصاب غذای موکلش و انتقال او به بیمارستان امید دارد خروج او از زندان طبق قانون منجر به "آزادی مشروط" او شود. 
احسان مازندرانی از ۲۸ اردیبهشت ۹۵ در اعتراض به روند رسیدگی به پرونده، اتهامات، روند بازجویی‌ها، حکم دادگاه و عدم آزادی‌اش با قرار وثیقه تا صدور رای دادگاه، در اعتصاب غذا به‌سر می‌بُرد و در این مدت چندین بار به دلیل افت فشار خون در زندان بیهوش یا به بیمارستان منتقل شد.

احسان مازندرانی مدیر مسئول روزنامه "فرهیختگان" است. او ۲۸ آبان ۱۳۹۴ از سوی ماموران سپاه پاسداران دستگیر شد. همان زمان در تلویزیون جمهوری اسلامی از احسان مازندرانی و برخی دیگر از روزنامه‌نگاران دستگیر شده با عنوان "باند نفود رسانه‌های غربی در ایران" یاد کردند.

وکیل مدافع مازندرانی می‌گوید: «ما در صددیم با توجه به ماده ۵۸ قانون مجازات اسلامی و با لحاظ اینکه موکل تقریبا نیمی از محکومیت خود را در زندان گذرانده، بتواند از آزادی مشروط بهره‌مند شود و با لحاظ بیماری که هم اکنون به آن مبتلاست از این فرصت قانونی استفاده کرده تا وی بتواند به وضعیت جسمانی خود رسیدگی کند.»
بایایی پیش از این به خبرنگار ایسنا گفته بود حکم موکلش در دادگاه تجدیدنظر از هفت سال حبس به دو سال حبس تقلیل یافته است.
"فرهیختگان" روزنامه‌ای وابسته به دانشگاه آزاد است. اکبر هاشمی رفسنجانی نیز رئیس هیات موسس دانشگاه آزاد است.
نزدیکان مازندرانی می‌گویند، می‌توان حدس زد به دلیل نزدیکی احسان مازندرانی به هاشمی رفسنجانی، ماموران امنیتی برای تحت فشار قرار دادن هاشمی رفسنجانی، احسان مازندرانی را دستگیر کرده‌اند.