به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۲۲، ۱۳۹۸

خامنه‌ای در دیدار با عمران خان:

انگیزه‌ای برای دشمنی با عربستان سعود نداریم
عمران خان، نخست وزیر پاکستان، روز یکشنبه ٢١ مهر/ ١٣ اکتبر با علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران دیدار و گفت‌وگو کرد. خامنه‌ای در این دیدار با اشاره غیرمستقیم به عربستان سعودی، از «برخی کشورهای منطقه در حمایت از گروه‌های تروریستی در عراق و سوریه و ایجاد جنگ و خونریزی در یمن» انتقاد کرد اما گفت: «ما انگیزه‌ای برای دشمنی با این کشورها نداریم، اما آنها تحت اراده آمریکا هستند و در جهت خواست آمریکا علیه جمهوری اسلامی ایران عمل می‌کنند».


خامنه‌ای ادامه داد: «جمهوری اسلامی ایران از مدت‌ها قبل طرحی چهار ماده‌ای برای پایان جنگ یمن داده است و اگر این جنگ به نحو درستی پایان یابد، می‌تواند تأثیرات مثبتی در منطقه به دنبال داشته باشد».
رهبر جمهوری اسلامی همچنین با تأکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران آغازگر هیچ جنگی نبوده است، اضافه کرد: «البته اگر کسی شروع کننده جنگ در مقابل ایران باشد، بدون تردید پشیمان خواهد شد».

عمران خان پیش از دیدار با خامنه‌ای، به تهران پیشنهاد کرد که روند فراهم کردن یک گفت‌وگوها میان ایران و عربستان سعودی را «تسهیل» کند تا از یک درگیری نظامی میان دو کشور جلوگیری شود.
نخست وزیر پاکستان پس از دیدار و گفت‌وگو با حسن روحانی، رئیس جمهوری اسلامی ایران در یک نشست خبری گفت: «ما مثل یک تسهیل‌کننده عمل می‌کنیم نه یک میانجی».

در حالی که روابط میان تهران و ریاض از ژانویه سال ٢٠۱۶ قطع است، نخست وزیر پاکستان ادامه داد: «ما مایلیم که گفت‌وگو میان تهران و ریاض را تسهیل کنیم. این ابتکار خود ماست و هیچ کس از ما چنین کاری را نخواسته است». عمران خان گفت: «این امر که از یک جنگ دیگر جلوگیری شود، ضرورت دارد».

قرار است که عمران خان پس از دیدار با مقامات جمهوری اسلامی ایران روز سه‌شنبه به عربستان سعودی سفر کند.

سفر عمران خان به تهران که همزمان با افزایش تنش‌ها میان ایران و آمریکا و همچنین عربستان سعودی صورت می‌گیرد، دومین سفر رسمی او طی سال جاری خورشیدی به ایران است.

خبرگزاری فرانسه از اسلام‌آباد نوشت که نخست وزیر پاکستان به درخواست آمریکا و عربستان سعودی و برای کاهش تنش در منطقه خلیج فارس به تهران سفر کرده است.
همچنین دفتر نخست وزیری پاکستان با انتشار بیانیه‌ای نوشت که این سفر در جهت «صلح و امنیت در منطقه» است.

عمران خان در ماه سپتامبر و پس از دیدار با دونالد ترامپ رئیس جمهوری آمریکا در حاشیه مجمع عمومی سازمان ملل متحد در نیویورک گفته بود که ترامپ از او خواسته برای رسیدن به یک توافق جدید میان آمریکا و ایران وساطت کند.
همچنین گمانه‌زنی‌هایی درباره ارسال پیام عربستان سعودی به تهران از طریق عمران خان مطرح شده است.

عباس موسوی، سخنگوی وزارت امورخارجه ایران، در آستانه سفر عمران خان به تهران گفت: «جمهوری اسلامی اعلام کرده چه با میانجی و چه بدون میانجی همواره آماده است که با همسایگان خود از جمله عربستان گفت و گو کند و اگر سوءتفاهمی وجود دارد برطرف شود و اجازه ندهیم منطقه دستخوش تحولاتی شود که اشخاص ثالث و کشورهای فرامنطقه‌ای از این وضعیت سوءاستفاده کنند».

پاکستان و ایران دارای هزار کیلومتر مرز مشترک هستند و امنیت مرزها همواره یکی از موضوعات مورد بحث در دیدارهای دوجانبه رهبران دو کشور بوده است.

رادیو فرانسه