به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۰۵، ۱۳۹۸

ادامه حضور نظامی آمریکا در سوریه برای حفاظت از تاسیسات نفتی

مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا، می‌گوید: آمریکا به حضور نظامی خود در سوریه ادامه خواهد داد. وزیر دفاع آمریکا هدف از این حضور را حفاظت از تاسیسات نفتی سوریه در برابر تهدیدهای گروه‌های اسلامگرا عنوان کرده است.
مارک اسپر، این اظهارات را در نشست وزیران دفاع کشورهای عضو پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو، در بروکسل بیان کرد. پیش از این دونالد ترامپ اعلام کرده بود که تمام نیروهای آمریکایی را از خاک سوریه خارج می‌کند.

همزمان سوریه  و متحد این کشور، روسیه، بر سرعت پیشروی نیروهای نظامی به سوی مرزهای شمالی را افزوده‌اند. به گزارش خبرگزاری فرانسه کاروان نیروهای نظامی سوریه به شهر کوبانی در شمال سوریه و در نزدیکی مرز ترکیه وارد شدند.

نیروهای نظامی سوریه می‌گویند در توافق با شبه‌نظامیان کرد، در برخی از مناطق شمالی سوریه مستقر شدند.

آزاد بروی، مشاور سیاسی نمایندگان کردستان سوریه در پاریس، در گفتگو با رادیو بین‌المللی فرانسه، تاکید کرد: کردها همواره خواستار گفتگو بوده و به تمامیت ارضی سوریه پایبند بوده و احترام می‌گذارند.

آزاد بروی گفت: "همانند همیشه از آغاز جنگ در سوریه، مقامات کرد، هر زمان که فرصت یافته‌اند خواستار گفتگو با دمشق شدند. مبارزه مسلحانه مبارزه‌ای تدافعی در برابر جهادگرایان به ویژه داعش بوده است. مقامات کرد همواره بر تمامیت ارضی کشور تاکید کرده‌اند. ما در پی سقوط خلافت داعش، هفت ماه پیش، دوباره پیشنهاد گفتگو با دمشق را ارائه کردیم و بر ضرورت یافتن راه‌حل سیاسی برای بحران سوریه تاکید کردیم. امروز نیز ما به همین دیدگاه وفاداریم. به تمامیت ارضی سوریه احترام می‌گذاریم و آماده گفتگو با همه طرفین درگیر و البته دولت سوریه هستیم، صرفنظر از آنچه درباره آن می‌اندیشیدیم. ما با دولتی که قدرت را دوست دارد گفتگو می‌کنیم و طبیعتا نمی‌توانیم وجود آن را انکار کنیم و نادیده بگیریم".

رادیو بین المللی فرانسه