به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، مهر ۲۲، ۱۳۹۸

مرکل خواستار "توقف فوری" عملیات نظامی ترکیه در سوریه شد

 صدراعظم آلمان در گفت‌وگوی تلفنی با رئیس‌جمهوری ترکیه خواستار "توقف فوری" عملیات نظامی این کشور در شمال سوریه شد. اردوغان نیز به دلیل اعلام تحریم تسلیحاتی علیه ترکیه، آلمان را مورد حملات شدید قرار داد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان خواستار توقف فوری حملات نظامی ترکیه در شمال سوریه شده است.
اولریکه دمر، معاون سخنگوی دولت آلمان اعلام کرد که صدراعظم آلمان در یک گفت‌وگوی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه، خواستار "پایان فوری عملیات نظامی" شده است.


به گزارش رسانه‌های آلمان، سخنگوی دولت آلمان افزود که دولت آلمان دیگر مجوزی برای صدور تسلیحات به ترکیه صادر نمی‌کند. این اقدام دولت آلمان اما برای جناح‌های اپوزیسیون در پارلمان این کشور کافی نیست.

سخنگوی آلمان گفته است که طرف ترکیه‌ای خواستار این گفت‌وگوی تلفنی شده و موضوع اصلی این گفت‌وگو حمله نظامی ترکیه به شمال سوریه بوده است.

آنگلا مرکل در این گفت‌وگو ازجمله گفته است که «صرف‌نظر از منافع امنیتی برحق ترکیه» این حمله نظامی «به آوارگی بخش بزرگی از جمعیت محلی، بی‌ثباتی منطقه و قدرت‌گیری مجدد "دولت اسلامی" می‌انجامد».

حمله شدید اردوغان به آلمان به دلیل تحریم تسلیحاتی

هم‌زمان رجب طیب اردوغان، رئیس‌جمهوری ترکیه از دولت آلمان به دلیل اعلام تحریم تسلیحاتی علیه ترکیه به شدت انتقاد کرد.

اردوغان گفت، او در گفت‌وگوی تلفنی به صدراعظم آلمان توضیح داده است که ترکیه یک هم‌پیمان عضو ناتو است و شبه نظامیان کرد "یگان‌های مدافع خلق" (YPG) که هدف حملات نظامی ترکیه هستند، یک "سازمان تروریستی" هستند.

اردوغان سپس در سخنرانی روز یکشنبه خود در استانبول خطاب به کشورهای غربی گفت: «شما در کنار ما قرار دارید یا در کنار آن سازمان ترور؟»

رئیس‌جمهوری ترکیه گفت که در گفت‌گوی تلفنی که او با آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان داشت، خواستار توضیحات رسمی آلمان در مورد اظهارات روز شنبه هایکو ماس‌، وزیر خارجه آلمان در مورد صادرات تسلیحات به ترکیه شده است.

علاوه بر آلمان، وزارت امور خارجه و دفاع فرانسه نیز در بیانیه‌ای مشترک اعلام كردند كه تمامی پروژه‌های صادرات تسلیحات به ترکیه که ممکن است در عملیات ارتش این کشور در سوریه به کار برده شوند فورا قطع خواهد شد.

پس از هلند، نروژ، فنلاند و آلمان، فرانسه پنجمین کشور اروپاست که فروش سلاح به ترکیه را قطع کرده است.

 دویچه وله فارسی