به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، مهر ۲۶، ۱۳۹۸

مرکل: نقش روسیه و ایران در منطقه به شکل بارزی افزایش می‌یابد

صدراعظم آلمان در سخنرانی خود در مجلس این کشور به گسترده‌تر شدن نفوذ ایران و روسیه در منطقه به دلیل خروج نیروهای آمریکایی از سوریه اشاره کرد. او پیش‌بینی نتایج افزایش نقش این دو کشور در منطقه را دشوار ارزیابی کرد.

آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، روز پنجشنبه ۲۵ مهر (۱۷ اکتبر) پیش از شرکت در جلسه سران اتحادیه اروپا در باره خروج بریتانیا از این اتحادیه بیانیه دولت آلمان را در مورد رویدادهای سیاسی مهم آلمان و جهان در مجلس این کشور قرائت کرد.

مهم‌ترین موضوع‌های مورد بحث در این بیانیه در کنار موضوع خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، مسئله حضور نظامی ترکیه در شمال سوریه و نواحی کردنشین سوریه بود.

به گزارش خبرگزاری آلمان آنگلا مرکل در این سخنرانی به موضوع پیامدهای سیاسی ناشی از خروج نیروهای نظامی آمریکا از سوریه پرداخت.

صدراعظم آلمان گفت که در این وضعیت روسیه و ایران نقش و نفوذ خود را در منطقه به شکل بارزی افزایش خواهند داد.

آنگلا مرکل گفت: «نقش روسیه در منطقه به همراه ایران به طور چشمگیری در حال افزایش است، نتایج آن هنوز قابل پیش‌بینی نیست.»

او افزود: «ما اطمینان داریم که امنیت ترکیه در مرزهای این کشور از طریق ابزارهای نظامی تامین نمی‌شود، بلکه تنها از طریق دیپلماتیک به دست خواهد آمد.» 

مرکل تاکید کرد که آلمان به دلیل حمله نظامی ترکیه به سوریه فعلا از تحویل سلاح به این کشور خودداری خواهد کرد. صدراعظم آلمان اما در این سخنرانی به توقف قراردادهای تسلیحاتی‌ای که پیش از این میان ترکیه و آلمان بسته شده‌اند اشاره‌ای نکرد.

به کانال دویچه وله فارسی در تلگرام بپیوندید

صدراعظم آلمان در حضور نمایندگان مجلس حمایت خود را از توافق این کشور با ترکیه در باره پناهجویان مورد تایید دوباره قرار داد. او گفت که همزمان اما خواست‌های کشور خود را نیز به اطلاع رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، رسانده است.

آنگلا مرکل در باره توافق با ترکیه در مورد پناهجویان گفت: «با وجود همه انتقادها به قرارداد با ترکیه، من تمام تلاش خود را خواهم کرد که این توافق پابرجا بماند.»

صدراعظم آلمان تصریح کرد که این توافق باعث نجات جان انسان‌ها به ویژه در منطقه اژه خواهد شد و از قدرت گرفتن و باز بودن دست قاچاقچیان انسان جلوگیری خواهد کرد. او گفت که پناهجویان می‌توانند در ترکیه، در نزدیکی کشور خود، زندگی بهتری را دنبال کنند.

مرکل افزود که آلمان و اتحادیه اروپا کمک‌های مالی لازم را برای به مدرسه رفتن تمام کودکان سوری در ترکیه تامین خواهند کرد. او تاکید کرد که "اکنون نباید از پذیرش مسئولیت شانه خالی کرد و فسخ این قرارداد کمکی به بهتر شدن زندگی پناهجویان نخواهد کرد و تنها باعث افزایش فشار بر گرده ضعیف‌ترها خواهد شد".

آنگلا مرکل در سخنرانی روز پنج‌شنبه خود علاوه بر همه انتقادها نسبت به اقدامات فعلی دولت ترکیه در حمله نظامی به نواحی کردنشین سوریه، از این کشور به دلیل پذیرش سه میلیون و ۶۰۰ هزار پناهجوی سوری قدردانی کرد. 

او گفت: «ترکیه سهم بسیار مهمی را در اقدامات بشردوستانه بر عهده گرفته که ما را در اروپا نیز شرمسار می‌کند.» 

دویچه وله