به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مهر ۲۵، ۱۳۹۸

اردوغان : من پنس و پمپئو نمی شناسم، ترامپ بیاید با او حرف می‌زنم

رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه
رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، گفته است که او با مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، و مایک پمپئو، وزیر امور خارجۀ آمریکا، ملاقات نخواهد کرد که قرار است فردا در آنکارا در ملاقات با اردوغان از او بخواهند که به حملات خود در شمال سوریه پایان بدهد.

رجب طیب اردوغان که این سخن را در پایان نشست با نمایندگان حزب در قدرت در پارلمان ترکیه ایراد کرد در گفتگو با خبرنگار "اسکای نیوز" گفت : "من پنس و پمپئو نمی شناسم، اگر ترامپ بیاید با او صحبت خواهم کرد." رئیس جمهوری ترکیه سپس افزوده است که معاون رئیس جمهوری و وزیر امور خارجۀ آمریکا می توانند با همتایان ترک خود در آنکارا ملاقات و گفتگو کنند.

با این حال، ساعتی بعد مسئول ارتباطات جمعی رئیس جمهوری ترکیه گفت که اردوغان با معاون رئیس جمهوری آمریکا در آنکارا ملاقات و گفتگو خواهد کرد. پیشتر کاخ سفید نیز اعلام کرد که مایک پنس امروز چهارشنبه عازم آنکارا می شود و سفر خود را به آنکارا لغو نکرده است.

 دیروز سه شنبه پانزدهم اکتبر کاخ سفید اعلام کرد که فردا پنجشنبه، معاون رئیس جمهوری آمریکا، در ملاقات با رئیس جمهوری ترکیه در آنکارا از او خواهد خواست که آتش بس در شمال سوریه را به اجرا بگذارد، در غیر این صورت تحریم های آمریکا علیه ترکیه به قوت خود باقی خواهند ماند.

در سخنانش خطاب به نمایندگان حزب عدالت و توسعه در پارلمان ترکیه، رئیس جمهوری ترکیه بار دیگر گفت که با کردهای سوریه مذاکره نخواهد کرد، اگر آنان خود را خلع سلاح نکنند و از منطقۀ امنیتی تعریف شده از سوی آنکارا در شمال سوریه عقب ننشینند.

پیشتر حتا اردوغان با اشاره به تغییر مواضع پی در پی رئیس جمهوری آمریکا گفتگو با او را بی ثمر خوانده بود.  

رادیو بین المللی فرانسه