به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، مهر ۳۰، ۱۳۹۸

کریستین لاگارد: جنگ تجاری توسط ترامپ دلیل اصلی رکود و بیکاری است

کریستین لاگارد، رئیس جدید بانک مرکزی اروپا در گفت‌و‌گویی که چند روز پیش از احراز رسمی این سمت انجام داده ولی به تازگی منتشر شده در مورد نقش دونالد ترامپ در چالش‌های اقتصاد جهانی گفت که او کلیدهای زیادی برای گشودن قفل باب بی‌اعتمادی و ریسک‌های فزاینده دارد.

خانم لاگارد افزود، مهم‌ترین کلید او ایجاد قطعیت در تجارت و پیش‌بینی پذیر کردن آن است چرا که در غیر این‌ صورت دنیا به سمت ایجاد سپر دفاعی در مقابل ریسک‌های فزاینده حرکت می‌کند و این سپر چیزی جز افزایش پس‌انداز و ذخایر مالی و کالایی نیست، اقدامی که در عمل موجب کند شدن روند توسعه اقتصادی می‌شود.

رئیس سابق صندوق بین‌المللی پول تصریح کرد که بی‌ثباتی ناشی از وقوع جنگ تجاری میان چین و آمریکا مهمترین دلیل کاهش رشد اقتصادی جهان به کمترین حد از سال ۲۰۰۸ تاکنون است.

به اعتقاد رئیس جدید بانک مرکزی اروپا، جنگ تجاری چین و آمریکا به رهبری ترامپ اقتصاد جهان را به سمت یک هرس جدی پیش می‌برد که در نتیجه آن می‌توان شاهد کاهش یک درصدی رشد اقتصاد جهانی بود، رخدادی که به منزله افت سرمایه‌گذاری، اشتغال و رشد بیکاری خواهد بود و به همین دلیل تاثیرات غیرمستقیم بسیاری نیز خواهد داشت.

خانم لاگارد تنها راه برون رفت اقتصاد جهانی از مسیر رکود را مذاکره رو در روی رهبران بزرگ جهان به منظور حصول توافق‌های گام به گام دانست و تاکید کرد که ایجاد اطمینان و امنیت اقتصادی راه دیگری ندارد.

 نخستین زنی که به ریاست بانک مرکزی اروپا انتخاب شده در ادامه گفت‌وگو با شبکه سی‌بی‌اس به چشم‌انداز اقتصادی ۱۹ کشور اروپایی عضو منطقه یورو اشاره کرد و گفت، در شرایط حاضر بیش از هر چیز خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا من را متاثر می‌کند ولی فارغ از حس فردی من، برکسیت تاثیر اقتصادی چند وجهی بر بریتانیا، و به ویژه ایرلند، آلمان و هلند خواهد گذاشت.

یورونیوز