به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، مهر ۲۱، ۱۳۹۸

«جوزپ بورل»، جانشین موگرینی کیست؟

در طول مذاکرات هسته ای، تصویری مثبت از فدریکا موگرینی در رسانه‌های ایرانی عرضه و نقش او
در این مذاکرات، مثبت ارزیابی شد.
سکان سیاست خارجی اتحادیه اروپا از این پس به «جوزپ بورل»  سپرده شده که تا دیروز وزیرخارجه اسپانیا بود. او جانشین فدریکا موگرینی شده که به سبب مذاکرات هسته‌ای و برجام، نامش برای ایرانیان آشناست.

به گزارش بی بی سی، در طول مذاکرات هسته ای، تصویری مثبت از فدریکا موگرینی در رسانه‌های ایرانی عرضه و نقش او در این مذاکرات، مثبت ارزیابی شد. انتظار می‌رود جانشین او نیز همین جایگاه را برای ایرانیان داشته باشد چراکه او بار‌ها در دفاع از برجام و عزم خود برای حفظ و احیای این پیمان هسته‌ای سخن گفته است. حتی پس از آنکه ایران در اعتراض به خروج امریکا از برجام، از سرگیری اورانیوم را از سر گرفت، آقای بورل گفت که این اقدام ایران نقض برجام نیست و غیرمستقیم با این تصمیم همدلی نشان داد.

همچنین به مناسبت چهلمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی، «جوزپ بورل» در رشته توییتی این انقلاب را ستود و به افزایش شمار زنان شاغل و دانشجو در ایران پس از انقلاب اشاره کرد. او همچنین نقش ایران را در بحران سوریه، ضروری و مفید ارزیابی کرد.

این اظهارنظر‌ها البته نه برای اسرائیل خوشایند بود و نه عربستان سعودی، تا آنجا که از زمانی که نام جوسپ بورل برای کارگزاری سیاست خارجی اتحادیه اروپا مطرح شد، اعتراض‌های تندی در رسانه‌ها علیه او به راه افتاد. در این میان اعتراض رسانه‌های اسرائیلی و هواداران اسرائیل در رسانه‌های غربی تندتر بود، چرا که «جوزپ بورل» بار‌ها در طول حیات سیاسی اش بار‌ها موضعگیری‌های همدلانه با فلسطینیان داشته است.

مسئول جدید سیاست خارجی اتحادیه اروپا از امروز کار خود را رسما آغاز کرد.

«جوزپ بورل» سیاستمداری چپگراست. او نانوا زاده‌ای است برخاسته از دهکده‌ای دور افتاده در دامنه کوهستان پیرنه و نزدیک مرز فرانسه که دانشجویی نخبه شد و در دانشگاه‌های مهمی در اسپانیا و فرانسه و امریکا تحصیل کرد. در دوران دانشجویی مانند بسیاری از دانشجویان چپگرای اروپایی به اسرائیل رفت تا در کشتزار‌های تعاونی (کیبوتص) کار کند. همان جا با همسر اولش آشنا شد که از یهودیان فرانسه بود.

با روی کار آمدن سوسیالیست‌ها در اسپانیای دهه هشتاد میلادی، «جوزپ بورل» به وزارت رسید و در دولت‌های مختلف کار کرد. گسترده فعالیت سیاسی او از مرز‌های اسپانیا هم فراتر رفت و او به ریاست پارلمان اروپا هم رسید. پس از پایان دوره ریاستش از پارلمان اروپا وارد بخش خصوصی شد. او که تحصیلاتش در زمینه مهندسی بود، فعالیت خود را بر انرژی‌های جایگزین متمرکز کرد تا اینکه با به راه افتادن حرکت استقلال طلبانه در کاتالونیا، به سیاست بازگشت و وزارت امورخارجه کشورش را به عهده گرفت.

«جوزپ بورل» با اینکه خود کاتالان است، بشدت علیه استقلال کاتالونیا موضع گرفت و حتی از بازداشت فعالان اصلی جنبش استقلال طلبی حمایت کرد. این جنبش با رای منفی به استقلال کاتالونیا در همه پرسی، شکست خورد.

پس از آنکه پارلمان اروپا به «جوزپ بورل» برای تصدی مسئولیت سیاست خارجی اتحادیه اروپا رای داد، او در سخنرانی اش در این مجلس گفت که بیشتر توانش را بر شرق اروپا متمرکز کرد، از جمله مساله شبه جزیره کریمه و سیاست روسیه در اوکرایین. آقای بورل گفت که تحریم روسیه باید ادامه یابد تا زمانی که سیاستش را در اوکرایین عوض کند.

فرارو 

جوزپ بورل چه نگاهی به ایران دارد؟