به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، آبان ۰۷، ۱۳۹۸

تلاش پلیس برای جلوگیری از برگذاری روز کورش؛

از احضار و تعهد تا استقرار نیرو در جاده پاسارگاد
در آستانه هفتم آبان، روز کورش، گزارش ها حاکی از تلاش نیروی انتظامی برای جلوگیری از برگزاری هرگونه مراسم و حضور مردم در پاسارگاد است.

برخی تصاویر و خبرهایی که دوشنبه ۶ آبان در شبکه های اجتماعی منتشر شده است، نشان می دهد که ماموران زیادی در مسیر جاده های منتهی به پاسارگاد حضور دارند و ایست‌های بازرسی در این مسیر مستقر شده است.

از سوی دیگر، محمد حسین آقاسی، وکیل دادگستری نیز روز دوشنبه با انتشار توئیتی اعلام کرد که او و تعدادی دیگر از شهروندان ناچار شده اند به پلیس تعهد دهند که در هیچ مراسمی مربوط به روز گرامی‌داشت کورش شرکت نکنند. آقای آقاسی این اقدام را «نفی مفاخر ملی» دانسته است.

مقام‌های ایران در سال های گذشته نیز در آستانه روز کورش جاده‌های منتهی به پاسارگاد در استان فارس را می بستند. خبرگزاری قوه قضائیه سال ۹۶ اعلام کرده بود که نیروهای بسیج قرار بوده است همزمان در آن منطقه رزمایش برگزار کنند.

سال گذشته برایان هوک، مسئول امور ایران در وزارت خارجه آمریکا، با اشاره به برخورد امنیتی با مراسم بزرگداشت کوروش کبیر گفت: «این کاملا مناسب و بجا است که مردم ایران بخواهند آن میراث را گرامی بدارند. کوروش بسیار بیشتر از این رژیم، منعکس کننده مردم ایران است.»

هفتم آبان، که به عنوان روز ورود کورش به بابل شناخته می‌شود، به طور غیررسمی روز کورش نام گرفته است، هرچند این مناسبت در هیچ تقویمی ثبت نشده است.

با این حال، در سال‌های اخیر در این روز جمعیت زیادی در اطراف آرامگاه او در پاسارگاد گردهم آمدند. تجمع سال ۱۳۹۵ که به هزاران نفر رسید حساسیت حکومت و روحانیون سنتی را برانگیخت.

رادیو فردا