به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۳۱، ۱۳۹۹

معاون وزارت بهداشت اظهارات روحانی درباره ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا را رد کرد

اگر بر فرض ۲۵ میلیون نفر در ایران درگیر کرونا بوده باشند، 
باید «سه میلیون نفر» در بیمارستان‌ها بستری شده بودند.
کل تخت‌های بیمارستانی ایران «۱۱۰ هزار عدد» است و اگر سه میلیون بستری می‌داشتیم، 
آنها باید در «خیابان‌ها» می‌خوابیدند.
میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران طی هفته‌های اخیر بار دیگر افزایش یافته و منجر به بازگشت شماری از محدودیت‌ها در برخی نقاط ایران شده است.
معاون وزارت بهداشت ایران با رد اظهارات اخیر رئیس‌جمهوری اسلامی مبنی بر ابتلای ۲۵ میلیون ایرانی به کرونا، گفت که چنین موضوعی «صحت علمی» ندارد.

علیرضا رئیسی روز دوشنبه ۳۰ تیرماه در یک گفت‌و‌گوی تلویزیونی گفت: «در کل جهان کمی بیشتر از ۱۴ میلیون نفر به این بیماری مبتلا شده‌اند، بنابر این اعلام ابتلای ۲۵ میلیون نفر به ویروس کرونا پایه‌ علمی ندارد».

اظهارات این مقام وزارت بهداشت جمهوری اسلامی واکنشی به سخنان روز ۲۸ تیرماه حسن روحانی، رئیس‌جمهوری ایران، است که گفته بود بر اساس یک تحقیق انجام‌شده از سوی وزارت بهداشت، تاکنون «۲۵ میلیون ایرانی» به کرونا مبتلا شده و «۳۰ تا ۳۵ میلیون نفر دیگر هم در معرض ابتلا به این ویروس خواهند بود».

این اظهارات آقای روحانی بازتاب گسترده‌ای در رسانه‌های داخلی و خارجی داشت.

با آن‌که رئیس‌جمهوری ایران گفته بود این آمار را بر اساس یک تحقیق انجام شده از سوی وزارت بهداشت بیان می‌کند، با این حال معاون این وزارتخانه، درستی علمی این آمار را رد کرده است.

آقای رئیسی در عین حال گفته که تنها راه تشخیص بیماری کرونا، انجام تست مولکولی یا تشخیص عفونی است.

او تاکید کرده که اگر بر فرض ۲۵ میلیون نفر در ایران درگیر کرونا بوده باشند، باید «سه میلیون نفر» در بیمارستان‌ها بستری شده بودند.

به گفته معاون وزارت بهداشت، کل تخت‌های بیمارستانی ایران «۱۱۰ هزار عدد» است و اگر سه میلیون بستری می‌داشتیم، آنها باید در «خیابان‌ها» می‌خوابیدند.

میزان ابتلا و مرگ‌ومیر ناشی از کرونا در ایران طی هفته‌های اخیر بار دیگر افزایش یافته و منجر به بازگشت شماری از محدودیت‌ها در برخی نقاط ایران شده است.

محمدعلی محسنی‌بندپی، عضو کمیسیون بهداشت و درمان مجلس شورای اسلامی، به خبرگزاری ایلنا گفته که وضعیت کرونا در ایران «پیچیده» شده و «روزانه به اندازه یک هواپیمای مسافربری جان افراد را می‌گیرد».

سیما لاری، سخنگوی وزارت بهداشت روز دوشنبه اعلام کرد که تعداد قربانیان کرونا در ایران طبق آمار رسمی به ۱۴ هزار و ۴۰۵ نفر و تعداد کل مبتلایان به کرونا نیز به ۲۷۶ هزار و ۲۰۲ نفر رسیده است.

با این حال، به دلیل عدم اعتماد به نظام اطلاع‌رسانی در ایران آمارهای اعلام شده از سوی وزارت بهداشت درباره مبتلایان و مرگ‌ومیر ناشی از آن زیر سوال رفته است.

منابع: خبرگزاری صداوسیما، ایلنا و رادیو فردا/ ب.ب/ک.ر