به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، تیر ۲۹، ۱۳۹۹

انتقال محمد نوریزاد به بخش بیماران کُرونایی بیمارستان «طالقانی»

- فاطمه ملکی همسر محمد نوریزاد می‌گوید او را از زندان به بخشی در بیمارستان «طالقانی» منتقل ساخته‌اند که به بیماران کرونایی اختصاص دارد.
- محمد نوریزاد در پیامد ناراحتی قلبی در زندان اوین به بیمارستان منتقل شده است. افسر نگهبان که او را همراهی می‌کند، به فاطمه ملکی اجازه عیادت از همسرش را نداد و او را به خارج اورژانس برد.

محمد نوریزاد عصر روز شنبه، ۲۸ تیرماه ۹۹، از زندان اوین به بخش اورژانس بیمارستان «طالقانی» تهران منتقل شد. فاطمه ملکی همسر این روزنامه‌نگار و مستندساز در نواری که به دست کیهان لندن نیز رسیده است، می‌گوید او را در بخشی بستری کرده‌اند که به بیمارانی که مبتلا به ویروس کرُونا هستند اختصاص داده شده است.  فاطمه ملکی در این فایل صوتی با اشاره به وضعیت نامناسب ناشی از ازدحام جمعیت بیماران کُرونایی در بخش اورژانس این بیمارستان می‌گوید با وجود اینکه موفق به دیدن همسر خود شده، افسر نگهبانی که همراه دو سرباز کنار تخت نوریزاد بودند، به او اجازه دیدار و عیادت ندادند و گفتند که این زندانی «ممنوع‌الملاقات» است. فاطمه ملکی می‌گوید در گوشه این بخش پیرمردی را که در پیامد ابتلا به کُرونا فوت کرده بود در آلومینیم پلاستیکی پیچیده و در گوشه‌ای قرار داده بودند.

افسر نگهبان که محمد نوریزاد را همراهی می‌کند، به فاطمه ملکی اجازه عیادت از همسرش را نداد و او را به خارج اورژانس برد.

یکی از پرسنل پزشکی این بیمارستان به فاطمه ملکی می‌گوید از محمد  نوریزاد که به دلیل آریتمی قلبی و بیهوشی در روزهای گذشته به بیمارستان منتقل شده است، نوار قلبی گرفتند ولی لزومی ندیدند که تست کُرونا نیز بگیرند. فاطمه ملکی در این نوار خطاب به مسئولین می‌گوید «اگر مسئولین از بالا تا پایین بیهوش بشوند یا بیماری قلبی داشته باشند و به بیمارستان منتقل شوند کنار بیماران کُرونایی بستری‌ خواهند شد؟ واقعا شرم‌آور است.»

همسر محمد نوریزاد در ادامه می‌گوید «بی‌صاحبی مملکت شامل زندانیان سیاسی نیز می‌شود و ما دیگر نمی‌دانیم به کی شکایت ببریم.» در خاتمه این نوار صوتی همسر محمد نوریزاد اشاره به وضعیت یکی دیگر از زندانیان سیاسی که گفته می‌شود به کُرونا مبتلا شده است نیز می‌کند: «نرگس محمدی چه گناهی کرده که برای معالجه و رفتن به بیمارستان باید التماس کند؟»

محمد نوریزاد یکی از امضاکنندگان نامه موسوم به ۱۴ نفر، در ۱۳ بهمن‌ماه ۹۸ در دادگاه انقلاب مشهد به ۱۵ سال زندان، ۳ سال ممنوعیت سفر به خارج و ۳ سال تبعید به ایذه در خوزستان محکوم شده است. محمد نوریزاد پس از اینکه در اردیبهشت در زندان وکیل‌آباد مشهد اقدام به خودکشی کرد به زندان اوین در تهران منتقل شد. چند هفته پیش، در اوایل تیرماه، دادگاهی در ایوانکی، در استان سمنان، محمد نوریزاد را به یکسال حبس دیگر به دلیل حمایت از یک خانواده بهائی محکوم کرد.

در ماه اردیبهشت، شبعه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران، علی نوریزاد، فرزند این روزنامه‌نگار را غیابی به ۴ سال و دو ماه حبس تعزیری محکوم کرد. علی نوریزاد در این دادگاه به «اجتماع و تبانی به قصد ارتکاب جرم علیه امنیت کشور از طریق شرکت در تجعات دی ۱۳۹۸»، «فعالیت تبلیغی علیه نظام»، و «توهین به رهبر جمهوری اسلامی» متهم شده است.

کیهان لندن