به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، مرداد ۰۲، ۱۳۹۹

کرونا در ایران: آمار بستری روزانه در مازندران ٣ برابر شد؛

وضعیت خراسان رضوی، اردبیل و البرز بحرانی است 
یکی از ماسک‌هایی که در یک نمایشگاه ماسک در تهران عرضه شده است
وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه اول مرداد، از ابتلای ٢٥٨٦  نفر به ویروس کرونا و مرگ ٢١٩ نفر دیگر در شبانه روز گذشته خبر داد. علیرضا زالی فرماندۀ ستاد مقابله با کرونا در تهران، با اشاره به افزایش شیوع بیماری در پایتخت، اعلام کرد که نقاط ایجاد کنندۀ خوشۀ کرونا در تهران شناسایی می شوند. بر اساس آخرین گزارش ها، ٢٥ استان در وضعیت قرمز و هشدار قرار دارند و شرایط در مازندران، اردبیل، خراسان رضوی، چهارمحال بختیاری و البرز بحرانی است.

سیما سادات لاری سخنگوی وزارت بهداشت ایران، روز چهارشنبه اول مرداد، اعلام کرد:«بر اساس یافته های قطعی آزمایشگاهی، از ظهر دیروز تا امروز، تعداد ٢٥٨٦ بیمار جدید مبتلا به کووید-۱۹ در کشور شناسایی شده اند که ١٩٣٤ نفر از آنها بستری شده اند و مجموع مبتلایان به این بیماری در ایران، به ٢٨١ هزار و ٤١٣ مورد رسیده است».

وی افزود: «متأسفانه در طول ۲۴ ساعت گذشته، تعداد ٢١٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در کشور، جان خود را از دست داده اند و مجموع درگذشتگان بر اثر این بیماری به   ١٤ هزار و ٨٥٣ نفر رسیده است».

سخنگوی وزارت بهداشت ایران گفت: «تا کنون تعداد ٢٤٤ هزار و ٨٤٠ نفر از بیماران مبتلا به ویروس کرونا، بهبود یافته و ترخیص شده اند و تعداد ٣٦٠٩ نفر از بیماران مبتلا به کووید-۱۹ در وضعیت شدید و بحرانی این بیماری و تحت مراقبت در بخش های آی سی یو قرار دارند».

وی افزود: «همانند روزهای گذشته ۱۲ استان مازندران، فارس، آذربایجان‌های شرقی و غربی، خراسان رضوی، البرز، خوزستان، لرستان، گلستان، کرمان، زنجان و ایلام در وضعیت قرمز قرار دارند. همچنین ۱۳ استان  تهران، اصفهان، بوشهر، هرمزگان، قزوین، مرکزی، خراسان شمالی، همدان، خراسان جنوبی، سمنان، سیستان و بلوچستان، اردبیل و کهگیلویه و بویر احمد هم در وضعیت هشدار قرار دارند».

او در ادامه گفت: «در استان مازندران با روند افزایشی بیماری رو برو هستیم، آمار بستری روزانه به سه برابر در روز افزایش یافته که ۱۰ شهرستان به شهرستان‌های قرمز این استان افزوده شده و در حال حاضر در مازندران ۱۷ شهرستان در وضعیت قرمز هستند».

علیرضا زالی: نقاط ایجاد کنندۀ خوشه های کرونا در تهران شناسایی می شود
علیرضا زالی فرماندۀ ستاد ملی مقابله با کرونا در کلانشهر تهران، روز چهارشنبه گفت: «در حال شناسایی نقاط پر تردد ایجاد کنندۀ خوشۀ کرونا در تهران هستیم که به زودی نتایج آن اعلام می شود».

وی با اشاره به افزایش شیوع بیماری در تهران و تاثیرات مثبت محدودیت های اعمال شده از ابتدای هفته جاری،‌ افزود: «براساس مطالعات انجام شده، ۶۲ درصد همشهریان تهرانی از ماسک استفاده می کنند و در ادارات نیز این میزان به ۸۳ درصد رسیده است».

فرسودگی تیم درمان، تامین نیروی انسانی، نظارت جدی بر برگزار نشدن اجتماعات و مجالس ترحیم و عروسی، برگزار نشدن دوره آموزشی مشمولان خدمت سربازی، کاهش تراکم جمعیت در مراکز خدماتی ( نظیر پلیس +۱۰ اداره گذرنامه و ...) برخی از موارد مطرح شده توسط علیرضا زالی در این نشست بود.

زنگ خطر افزایش شمار مبتلایان به کرونا در خراسان رضوی
سید حسن جعفری معاون سیاسی امنیتی و اجتماعی استانداری خراسان رضوی گفت: «زنگ خطر افزایش تعداد مبتلایان به ویروس کرونا در مناطق مختلف این استان، بسیار جدی است».وی افزود: «استان خراسان رضوی با کمال تأسف همچنان در وضعیت قرمز به سر می‌برد و آمار بستری شدگان و فوتی‌ها در این استان سیر صعودی را طی می‌کند».

او در ادامه گفت: «بر طبق گزارشهای رسیده، تعداد زیادی از کادر درمانی در استان خراسان رضوی به کرونا مبتلا شده‌اند که برخی از آنها جان خود را از دست داده اند، برخی سیر درمانی را طی می‌کنند و تعداد باقی مانده در شرایط سختی مشغول خدمت به بیماران هستند».

او با اشاره به راه‌اندازی نقاهتگاه در مشهد برای بیماران مبتلا به کرونا که شرایط لازم را نداشته و نیاز به طی کردن دوران قرنطیه دارند، گفت: «نظارت بر اجرای پروتکل‌های بهداشتی در استان خراسان رضوی در اماکن مختلف و ادارات  به جد دنبال می‌شود و از این به بعد با افراد خاطی برخوردهای شدیدتری  صورت می‌گیرد».

٩ شهرستان خراسان جنوبی در وضعیت قرمز و نارنجی قرار دارند
استان خراسان جنوبی در حالی به وضعیت هشدار رسیده است که بر اساس آخرین آمار، ٦ شهرستان این استان در وضعیت قرمز یا بسیار پرخطر و ٣ شهرستان در وضعیت نارنجی یا پرخطر قرار دارند.

 کامبیز مهدی‌زاده معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی بیرجند گفت: «از ۱۱ شهرستان خراسان جنوبی در حال حاضر هیچ شهرستانی در وضعیت سفید (کم‌خطر) نیست؛ شهرستان‌های بیرجند، سربیشه، قاینات، نهبندان، فردوس و طبس در وضعیت قرمز (بسیار پرخطر) هستند و شهرستان‌های سرایان، بشرویه و درمیان در وضعیت نارنجی (پرخطر) و شهرستان‌های خوسف و زیرکوه در وضعیت زرد (متوسط خطر) قرار دارند».

وی تصریح کرد: «در حال حاضر آمار بیماران حاد تنفسی که در بیمارستان‌های استان بستری هستند، ۲۱۷ نفر است که ۹۶ بیمار در بخش های عادی بیمارستان و ۱۸ بیمار در بخش مراقبت‌های ویژه بستری هستند که حال چهار نفر از این افراد وخیم است». وی افزود: «متاسفانه در ۲۴ ساعت گذشته یک مورد فوتی نیز داشتیم».

البرز در وضعیت قرمز قرار گرفت
عزیزاله شهبازی استاندار البرز، روز چهارشنبه اول مرداد، اعلام کرد که این استان از شب گذشته به صورت رسمی در زمرۀ استان های با وضعیت قرمز شیوع کرونا، قرار گرفته است.

وی با بیان اینکه ٢٠٠ تخت نقاهتگاهی در شهرستان فردیس در کنار بیمارستان های ١٨ گانۀ استان برای بیماران کرونایی پیش‌بینی شده، گفت: «تعداد مبتلایان به کرونا با بیماری زمینه ای و سن بالا در البرز به نسبت هفته گذشته افزایش یافته است و راه اندازی نقاهتگاه و بیمارستان صحرایی در تمامی شهرستان های البرز برای ارائه خدمات درمانی به بیماران کرونایی در دستورکار است».

وی افزود: «محدودیت هایی برای استان های با وضعیت قرمز از ستاد ملی مقابله با کرونا ابلاغ شده و در البرز نیز در حال اجرا است؛ علاوه بر این محدودیت‌ها، در ستاد استانی مقابله با کرونا درخواست‌هایی تحت عنوان تعطیلی پنجشنبه‌ها، کاهش ساعات اداری و اعمال دورکاری در ادارات و سازمان ها به ستاد ملی مطرح شده و در انتظار تایید هستیم».

وضعیت کرونا در سبزوار بحرانی است؛ ابتلای ١٧٤ نفر از کادر درمان
دکتر علیرضا مسلم رئیس دانشگاه علوم پزشکی سبزوار گفت: «از زمان شیوع ویروس کرونا تا کنون ۱۷۴ نفر از کادر بهداشت و درمان دانشگاه علوم پزشکی این شهرستان به ویروس کرونا مبتلا شده‌اند که از این تعداد، ۲۳ نفر مربوط به حوزه بهداشت، ۱۱۲ نفر کادر درمانی و ۳۹ نفر کارکنان مجموعه‌های دانشگاه علوم پزشکی سبزوار هستند». وی افزود: «۲۸ نفر از این مبتلایان، پزشک و ۵۷ مبتلا مربوط به گروه پرستاری و ۸۹ نفر از کارکنان بهداشتی و ستادی بوده‌اند».

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی سبزوار نیز تصریح کرد: «وضعیت این شهرستان از نظر شیوع ویروس کرونا از مرحله قرمز عبور کرده و به وضعیت بحرانی نزدیک شده است و تعداد بیماران بد حال مبتلا به کووید- ۱۹ در سبزوار رو به افزایش است چنانکه آمار مبتلایان به ویروس کرونا از ابتدا تا کنون در شهرستان‌های سبزوار، جوین، داورزن، جغتای و خوشاب به ۱۰۲۰ نفر رسیده است».

وی افزود: «هم اینک ۱۱۲ بیمار در بخش ویژۀ بیماران کرونا مرکز آموزشی درمانی واسعی سبزوار بستری هستند و از مجموع ۱۰۲۰ بیمار مبتلا به کرونا طی ماه‌های گذشته ۹۱۰ بیمار بهبود یافته و یا از بیمارستان ترخیص شده‌اند و شمار جانباختکان نیز ۶۹ نفر بوده است».

ابتلای بیش از ٣٠٠٠ نفر به کرونا در چهارمحال و بختیاری
مجید شیرانی رئیس دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد، گفت: «از ابتدای شیوع ویروس کرونا در چهارمحال‌وبختیاری حدود ۳۰۲۸ بیمار به این ویروس مبتلا و از این تعداد حدود ۲۷۴۹ بیمار در مراکز بهداشتی درمانی بستری شدند و نزدیک به ۸۳ بیمار نیز جان خود را از دست دادند».

وی با بیان اینکه از ابتدای شیوع ویروس کرونا در استان از ۱۸ هزار نفر نمونه‌گیری شده است، اظهار کرد: «در حال حاضر شیوع این ویروس نسبت به روزها و ماه‌های اول روند صعودی دارد و روند ابتلا به ویروس کرونا در بیماران سرپایی با شیب تند در حال افزایش است».

فریدون رحمانی معاون درمان دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد نیز با بیان اینکه ویروس کرونا رفتار هوشمندانه و متفاوتی دارد، گفت: «وضعیت ما در مقابله با ویروس کرونا شکننده است و در بحث مقابله با این ویروس در چهارمحال و بختیاری به مرحله بحران رسیدیم». او با اشاره به اینکه راه‌اندازی یک تخت آی‌ سی یو حدود یک میلیارد تومان هزینه در بر دارد، افزود: «تجهیزات و نیروی انسانی ما محدود است، کادر درمان خسته شده‌اند و ما نیازمند نیروی انسانی هستی چون ۱۴۳  نفر از کادر درمان استان به کرونا مبتلا شده‌اند، و مبتلا شدن هر یک از کادر درمان موجب می‌شود این فرد به مدت ۱۴ روز در محل  کار حاضر نشود و فشار مضاعفی بر سایر نیروها وارد شود».

رکورد بستری مبتلایان به کرونا در اردبیل از پیک اول عبور کرد
شهرام حبیب‌زاده رئیس دانشگاه علوم پزشکی اردبیل، گفت: «تعداد بیماران بستری براثر کرونا از پیک اول این بیماری عبور کرده و در حال حاضر ٣٨٢ نفر در شهرهای مختلف بستری شده اند». وی افزود: «وضعیت قرمز و بحرانی را در مراکز بیمارستانی و بستری استان شاهد هستیم به طوری که روز به روز بر تعداد موارد ابتلا افزوده می‌شود».

وی تصریح کرد: «نیروی انسانی مراکز بیمارستانی استان در شرایط فرسایشی بوده و وضعیت خوبی را در شهرهای مختلف شاهد نیستیم و در ٢٤ ساعت گذشته ٧٧ نفر به مجموع بیماران بستری استان افزوده شده و به رغم ترخیص ٣٩ نفر امروز تعداد بستری‌ها به ٣٨٢ نفر رسیده است»..

او افزود: «این تعداد از پیک اول بیماری در اسفندماه، آمار بالاتری است و ما در آن مقطع ٣٧٠ بیمار بستری روزانه داشتیم که این رقم هم اکنون به ٣٨٢ نفر رسیده است».

وی همچنین به بدحال بودن ٥٦ نفر و جان باختن ٥ نفر دیگر بر اثر کرونا در اردبیل اشاره کرد.

 ٢ درصد جان باختگان کرونا در کردستان، کودک بودند
دکتر ابراهیم قادری معاون امور بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کردستان، روز چهارشنبه گفت: «٢ درصد مبتلایان به کرونا در استان، کودکان زیر ١٥ سال بودند». وی افزود: « ۱۷ درصد مبتلایان به کرونا در کردستان بیش از ۶۰ سال سن دارند و قریب به ۷۱ درصد جانباختگان کرونا مختص به همین رده سنی و ۵۵ درصد مبتلایان مرد و ۴۵ درصد زن هستند».

وی تصریح کرد: «میانگین سنی ۵۷ درصد مبتلایان به کرونا در استان، ۱۵ تا ۴۵ سال است که هشت درصد از مجموع فوتی‌های استان در این رده سنی قرار دارند». او با اشاره به اینکه ۳۴ درصد آمار مبتلایان در استان افراد ۴۶ تا ۶۰ ساله هستند، ادامه داد: «این رده سنی ۱۹ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا را به خود اختصاص داده‌اند».

وی تاکید کرد: «۳۱ درصد فوتی‌های ناشی از کرونا در استان را زنان و ۶۹ درصد آن را مردان تشکیل دادند و ۸۵ درصد مبتلایان به کرونا در استان کردستان، ساکن شهر و ۱۵ درصد آن در روستاها سکونت دارند».

وضعیت آمل قرمز و بحرانی است
سید عباس  موسوی رئیس دانشگاه علوم پزشکی مازندران، روز چهارشنبه اول مرداد، شرایط شیوع ویروس کرونا در شهرستان آمل را بسیار حاد توصیف کرد و گفت: «ظرفیت پذیرش بیماران کرونایی در بیمارستان های این شهرستان به حداکثر رسیده است».

وی وضعیت آمل را نگران کننده توصیف کرد و گفت: « آمار متوسط بستری در آمل نسبت به بقیه شهرستانهای استان و حتی کشور بیشتر است؛ طی دو هفته گذشته وضعیت شهرستان آمل قرمز اعلام شده است که  باتوجه به تداوم این وضع تعداد بیماران در بیمارستانهای این شهرستان به حداکثر رسیده که شرایط را نگران کننده و از کنترل خارج کرده است».

وی تصریح کرد: «اگر نتوانیم ورودی و خروجی بیماران در بیمارستان ها و گسترش بیماری را مدیریت کنیم با مشکل مواجه خواهیم شد و کار حوزه سلامت بسیار سخت خواهد شد و با وضعیت نگران‌کننده‌ای که در قسمت مرکزی استان بویژه آمل مشاهده می شود، نگاه ما این است که شهرستان نیاز به قرنطینه دارد.

شهرستان آمل  یکی از ۱۳ شهرستانِ با وضعیت قرمز در استان مازندران است که طی  دو هفته اخیر با سیر صعودی بیماران کرونایی در این شهرستان ، بیماران بستری  از مرز ۴۵۰ نفر عبور کردند.

درگذشت تکنسین اورژانس تهران به دلیل ابتلا به کرونا
علی فراهانی از پرسنل اورژانس تهران، به دلیل ابتلا به ویروس کرونا جان خود را از دست داد.

روابط عمومی مرکز اورژانس تهران، روز چهارشنبه اول مرداد، اعلام کرد که علی فراهانی از نیروهای پشتیبانی عملیات اورژانس تهران شاغل در ناحیه اسلامشهر، پس از سال ها خدمت در راه نجات بیماران،  امروز چهارشنبه اول مرداد به دلیل ابتلا به کرونا جان خود را از دست داد.

رادیو بین المللی فرانسه