به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، تیر ۳۱، ۱۳۹۹

موج جدید دستگیری‌ها در ارتباط با تظاهرات مردم بهبهان

مسئولان انتظامی و امنیتی جمهوری اسلامی از دستگیری سازماندهندگان تظاهرات گروهی از مردم بهبهان خبر داده‌اند. فرمانده انتظامی خوزستان مدعی شده که تمامی افراد "محرک برای برپایی تجمع غیرقانونی و هنجارشکنانه" دستگیر شده‌اند.

روز پنجشنبه ۲۶ تیرماه، گروهی از مردم شهر بهبهان در اعتراض به وضع نابسامان اقتصادی و همچنین در اعتراض به صدور حکم اعدام برای برخی از شرکت‌کنندگان در ناآرامی‌های آبان‌ماه در میدان بانک ملی این شهر تجمع کرده بودند. اعتراضاتی که دامنه آن، به چند شهر دیگر و از جمله به شیراز، اصفهان، رشت، مشهد، تبریز و ارومیه نیز کشیده شد.

خبرگزاری رسمی جمهوری اسلامی ایران "ایرنا" روز دوشنبه ۳۰ تیر (۲۰ ژوئیه) به نقل از حیدر عبا‌س‌زاده، فرمانده انتظامی استان خوزستان، خبر از دستگیری عده‌ای در ارتباط با ناآرامی‌های روز پنجشنبه بهبهان داده است.

فرمانده انتظامی استان خوزستان دستگیر شدگان را "افراد محرک" نامید که اقدام به دادن شعارهای "هنجارشکنانه" و "ساختار شکنانه" کرده بودند.

مردم در تظاهرات بهبهان علیه خامنه‌ای شعار داده بودند. تظاهرات مردم بهبهان با حمله پلیس و پرتاب گاز اشک‌آور به پایان رسیده بود.

در پی آغاز تجمعات اعتراضی در بهبهان و چند شهر دیگر، دسترسی به اینترنت در بخش‌هایی از خوزستان قطع شده بود.

گزارش‌های منتشر شده از سوی کاربران شبکه‌های اجتماعی حکایت از افزایش جو امنیتی و پلیسی در بهبهان و برخی دیگر از شهرهای ایران دارد.

فرمانده انتظامی خوزستان در گفت‌وگو با خبرگزاری یاد شده مدعی شد که آرامش به بهبهان بازگشته و پلیس بر این شهر کنترل کامل دارد.

ادامه دستگیری‌ها

رسانه‌های جمهوری اسلامی پس از اعتراضات مردمی در بهبهان و چند شهر دیگر، خبر از دستگیری‌ها در این شهر و همچنین در خراسان رضودی داده بودند.

اکنون، بر اساس گزارش فرمانده انتظامی خوزستان، دستگیری‌ها پس از دو روز پنج‌شنبه و جمعه (۲۶ و ۲۷ تیر) همچنان ادامه یافته است.

حیدر عباس‌زاده از شناسایی سازمان‌دهندگان تجمع اعتراضی مردم در بهبهان خبر داده و مدعی شده "تمامی" این افراد توسط پلیس دستگیر شد‌ه‌اند.

اخبار منتشر شده در شبکه‌های اجتماعی حاکی از افزایش جو امنیتی در بسیاری از کلا‌ن‌شهرهای ایران دارد.

گفته می‌شود که شبکه‌های اجتماعی در شکل‌گیری تجمع اعتراضی مردم در بهبهان و چند شهر دیگر موثر بوده و همین موضوع دلیل مسدود کردن سریع دسترسی به اینترنت از سوی نهادهای امنیتی ایران شده است

 دویچه وله فارسی