به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیدوشنبه، خرداد ۲۳، ۱۴۰۱

مرگ مشکوک دو عضو هوافضای سپاه

 

رسانه‌های اسرائیل خبر دادند، محمد عبدوس، در زمینه ساخت پهپادها و موشک‌های بالستیکی فعالیت می‌کرد

خبرگزاری «فارس» وابسته به سپاه پاسداران، شامگاه یک‌شنبه 22 خرداد، بدون ارائه جزییات گزارش داد محمد عبدوس، یکی از کارکنان هوافضای سمنان، «حین انجام ماموریت» کشته شد.


روابط عمومی «سپاه روح‌الله» استان مرکزی ساعتی پیش از این، با صدور اطلاعیه‌ای از کشته شدن یک عضو دیگر یگان هوا فضا به نام علی کمانی «بر اثر سانحه رانندگی» خبر داده بود.


خبرگزاری «فارس» نوشته است: «محمد عبدوس از کارکنان هوافضای سمنان پس از مدت‌ها مجاهدت و تلاش مخلصانه در مسیر خدمت به نظام در حین انجام ماموریت به خیل عظیم شهیدان پیوست.»


سپاه عنوان شهادت را اغلب به نیروهای کشته‌شده خود در جریان درگیری‌های نظامی یا ترور اطلاق می‌کند.


عبدوس متولد سال 1368 معرفی شده و گفته شد که یکشنبه 22 خرداد در سمنان کشته شده است.


«جروزالم پست»، دوشنبه 23 خرداد، نوشت گزارش‌ها حاکی از آن است، دو عضو هوافضای سپاه پاسداران ایران که شب گذشته کشته شدند در زمینه ساخت پهپادها فعالیت می‌کردند.


طی ماه جاری شمسی دو عضو ارشد سپاه قدس ایران به نام‌های حسن صیادخدایی و علی اسماعیل‌زاده در تهران و کرج ترور شدند که این اقدامات به اسرائیل نسبت داده شد.


در همین رابطه ایوب انتظاری، از دانشمندان هوافضا نیز در یزد به طرز مشکوکی جان سپرد که رسانه‌ها مرگ او را به عوامل موساد منتسب کردند.


رسانه‌های فارسی‌زبان 15 خرداد هم به نقل از سایت اینترنتی روزنامه اسرائيلی «یدیعوت آخرونوت» نوشتند، «کامران ملاپور» دانشمند جوانی که در سایت هسته‌ای نطنز کار می‌کرد در شرایط مشکوکی فوت شده است.


از سویی دیگر در حمله پهپادی چهارشنبه 4 خرداد به یک مرکز تحقیقاتی وزارت دفاع ایران در منطقه پارچین، مهندس «احسان قدبیگی»، از محققان این وزارت نیز کشته شد.


در همین رابطه نفتالی بنت، نخست وزیر اسرائیل از تغییر سیاست کشورش نسبت به ایران خبر داد و به هفته‌نامه بریتانیایی «اکونومیست» گفت که «ما دکترین اختاپوس را به اجرا گذاشته‌ایم و دیگر با شاخک‌ها و گروه‌های نیابتی ایران بازی نمی‌کنیم.»


به نوشته اکونومیست، اسرائیل در گذشته حملات خود را کمابیش بر برنامه هسته‌ای و کارشناسان مرتبط با آن محدود می‌کرد و در عملیات علیه سپاه و نیروی قدس، اهدافی در کشور ثالث مانند سوریه را در نظر می‌گرفت اما اخیرا مستقیما به اهداف سپاه در داخل ایران حمله می‌کند.


مراکز هسته‌ای و نظامی ایران از جمله مرکز تحقیقات هسته‌ای تسا در کرج، تاسیسات اتمی نطنز و پایگاه پهپادی کرمانشاه نیز در ماه‌های اخیر مورد حمله قرار گرفتند که چنین حملاتی نیز به اسرائیل منتسب شدند.

العربیه