به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیپنجشنبه، تیر ۰۹، ۱۴۰۱

اعدام ۱۰ زندانی در زندان رجایی‌شهر کرج

 خامنه‌ای سه‌شنبه هفتم تیر و در جریان دیدار با رییس و مسئولان این قوه، ضمن اشاره به سرکوب‌های سال ۶۰ در ایران، به شکل تلویحی خواستار تکرار آن شد

 به فاصله یک هفته از اعدام هشت نفر در زندان رجایی‌شهر کرج، ۱۰ زندانی دیگر نیز روز چهارشنبه هشتم تیر ماه در این زندان اعدام شدند و همزمان سازمان‌های حقوق بشری نسبت به اجرای حکم یک زندانی سیاسی کرد نیز هشدار دادند.


بنابر گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران، با اعدام‌های روز چهارشنبه زندان رجایی‌شهر، از آغاز خردادماه تاکنون دستکم ۹۷ زندانی در زندان‌های ایران اعدام شده‌اند.

پیش از اجرای احکام اعدام این ده زندانی، زندانیان زندان رجایی‌شهر با اشاره به افزایش شمار اعدام‌ها در این زندان از انتقال این ده زندانی برای اجرای حکم به قرنطینه خبر داده و نسبت به روند پرشتاب اعدام‌ها هشدار داده بودند.

از سوی دیگر، حکم اعدام فیروز موسی‌لو، زندانی سیاسی کرد، بامداد دوشنبه به طور مخفیانه در زندان ارومیه به اجرا درآمد. اتهام او «محاربه از طریق عضویت در یکی از احزاب مخالف نظام» اعلام شده بود.

در همین حال روز سه‌شنبه سازمان‌های حقوق بشری از انتقال شاکر بهروز، زندانی سیاسی محکوم به اعدام، از بند سیاسی زندان ارومیه به مکانی نامعلوم ابراز نگرانی کردند.

شاکر بهروز در شهریورماه ۹۹ توسط شعبه ۲ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم شد و پس از نقض این حکم در دیوان عالی کشور، بار دیگر توسط شعبه ۱ دادگاه انقلاب ارومیه به اعدام محکوم و این حکم پس از تایید دیوان عالی به این زندانی ابلاغ شده است.

آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، نیز دو هفته پیش در گزارشی از وضعیت حقوق بشر در ایران به اجلاس شورای حقوق بشر، با اشاره به افزایش تعداد اعدام‌ها در سال ۲۰۲۲ در ایران، گفت که فقط در سه ماه اول سال میلادی جاری دست‌کم ۱۰۵ نفر اعدام شده‌اند.

گروه هفت نیز دو روز پیش در بیانیه خود با تاکید بر نگرانی عمیق در مورد ادامه نقض حقوق بشر در ایران، از جمله دستگیری و بازداشت خودسرانه، تاکید کرد که این گروه افزایش استفاده ایران از مجازات اعدام را محکوم می‌کند.

این درحالی است که علی خامنه‌ای سه‌شنبه هفتم تیر و در جریان دیدار با رییس و مسئولان این قوه، ضمن اشاره به سرکوب‌های سال ۶۰ در ایران، به شکل تلویحی خواستار تکرار آن شد.

پیشتر نیز علی خامنه‌ای در خصوص حکام قصاص در دیدار با مسولان و کارکنان قوه قضاییه گفته بود که «قوانین الهی تغییر پذیر نیستند و ما با دیگران فرقی نداریم».

بنابر گزارش مجموعه فعالان حقوق بشر، دستکم ۲۹۹ نفر در سال ۱۴۰۰ در ایران اعدام شدند و ۴ کودک‌مجرم از جمله اعدام شدگان بودند و این درحالی است که قوه قضاییه و دولت در مورد بیش از ۸۸ درصد اعدام‌ها اطلاع‌رسانی نکرده‌اند.

ایران  اینترنشنال