به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۲۸، ۱۴۰۱

گزارش دبیرکل سازمان ملل در محکومیت اعدام‌ها و نقض حقوق بشر در ایران

● آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد

● در این گزارش توسل به زور بیش از حد در مواجهه با اعتراضات و افزایش اعدام‌ها نکوهش و بر لزوم تحقیقات مستقل جمهوری اسلامی در این باره تأکید شده استتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد در گزارش تازه‌ای وضعیت حقوق بشر در ایران را مورد انتقاد قرار داد.


به گزارش دویچه وله، گوترش با اشاره به گزارش‌های مربوط به شکنجه و مرگ زندانیان در دوران بازداشت خواستار تحقیقاتی “فوری و شفاف” در این مورد از سوی “نهادی مستقل و بی‌طرف” در ایران شده تا متهمان هدف “پیگرد قانونی” قرار بگیرند.

افزون بر این، سرکوب اعتراضات اقلیت‌های قومی و برخوردهای امنیتی و قضایی با معترضان مورد انتقاد قرار گرفته است.

دبیرکل سازمان ملل متحد همچنین از جمهوری اسلامی خواسته است، با گزارشگران ویژه حقوق بشر این سازمان همکاری کند.

دبیرکل سازمان ملل از جمهوری اسلامی خواسته است که «فوراً همه افرادی را که به دلیل استفاده مشروع از آزادی عقیده و بیان، تشکل و اجتماعات مسالمت آمیز، به طور خودسرانه بازداشت شد‌ه‌اند آزاد کند.»

وی همچنین خواستار آن شد که حکومت ایران «حق آزادی عقیده و بیان را تضمین کند»، «لایحه محدودکننده صیانت از کاربران» را مورد بازنگری قرار دهد و تضمین کند که مدافعان حقوق بشر، وکلا، روزنامه‌نگاران، نویسندگان، فعالان حقوق کار، هنرمندان و فعالان محیط‌ زیست می‌توانند بدون ترس از انتقام، آزار و اذیت، بازداشت یا پیگرد قانونی، آزادانه به فعالیت‌های خود بپردازند.

دبیرکل سازمان ملل همچنین جمهوری اسلامی را ترغیب کرده تا گزارش‌های دوره‌ای خود را به نهادهای معاهده حقوق بشر سازمان ملل ارائه کند، توصیه‌های نهادها و گزارشگران این نهاد را اجرا کند و با گزارشگر ویژه در مورد وضعیت حقوق بشر در جمهوری اسلامی همکاری داشته باشد.

روز پنج‌شنبه بنا بر گزارش‌های منابع خبری متعدد همزمان با انتشار گزارش آنتونیو گوترش، دست کم ۱۰۰ معلم در اعتراضات صنفی در شهرهای مختلف، از جمله شیراز، قزوین و شهرهای استان کردستان بازداشت شدند. اخبار روز