به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، خرداد ۲۴، ۱۴۰۱

زلنسکی: شولتس و دولتش باید تصیمشان را بگیرند

 
ولودیمیر زلنسکی، رئیس‌جمهوری اوکراین، دوشنبه شب (۱۳ ژوئن/ ۲۳ خرداد) در مصاحبه با شبکه تلویزیونی ZDF آلمان بار دیگر از اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، خواست تا تضمین دهد که از اوکراین حمایت می‌کند. او گفت: «ما از صدراعظم شولتس می‌خواهیم تضمین دهد که آلمان از اوکراین حمایت می‌کند. او و دولتش باید تصمیم خود را بگیرند.»

زلنسکی همچنین از تاخیر در ارسال سلاح از سوی آلمان انتقاد کرد و بار دیگر خواستار ارسال سیستم‌های دفاع هوایی مدرن به اوکراین شد. به گفته او از آغاز حمله روسیه در ۲۴ فوریه تا کنون، ۲۶۰۰ موشک روسی به شهرهای اوکراین اصابت کرده است. زلنسکی گفت: «اینها جان‌هایی بودند که می‌توانستند نجات داده شوند، جلوی مرگ آنها می‌توانست گرفته شود اگر به اوکراین گوش داده شده بود.»

یکی از مشاوران رئیس‌‌جمهور در کی‌یف نیازهای ارتش اوکراین را مجموعا ۱۰۰۰ توپخانه هویتزر، ۳۰۰ موشک‌انداز چندگانه، ۵۰۰ تانک، ۲۰۰۰ خودروی زرهی و ۱۰۰۰ پهپاد اعلام کرده است. سفیر اوکراین در آلمان نیز از اولاف شولتس خواسته تا با ارسال تانک‌های لئوپارد و نفربرهای زرهی ماردر موافقت کند.

پاسخ شولتس

اولاف شولتس، صدراعظم آلمان، پس از مصاحبه زلنسکی با کانال ZDF  به برخی از انتقادات رئیس‌جمهوری اوکراین پاسخ داد. او در جمع خبرنگاران تاکید کرد که برای استفاده از سلاح‌های مدرن و پیچیده نیاز به آموزش ارتش اوکراین است. او گفت: «موضوع بر سر دستگاه‌های واقعا سنگین و پیچیده است. برای استفاده از آنها باید آموزش دید و این کار در حال حاضر در آلمان در حال انجام است.»

شولتس گفت تمامی سلاح‌هایی که قول آن داده شده، ارسال شده‌اند.

صدراعظم آلمان درباره انتقاد زلنسکی از تاخیر در ارسال سلاح گفت: «من فکر می‌کنم خوب است هرکس قبل از آنکه نظرش را درباره این یا آن موضوع بگوید، کمی درباره آن فکر کند.»

"کریمه را پس می‌گیریم"

ولودیمیر زلنسکی در پیام ویدیویی روزانه‌اش به مردم اوکراین قول داد که شبه جزیره کریمه را از روسیه بازپس می‌گیرد. او گفت: «پرچم اوکراین یک بار دیگر  بر فراز یالتا و سوداک‌، بر فراز جانکوی و یفپاتوریا به اهتزاز در خواهد آمد.»

او تاکید کرد: «معلوم است که کریمه‌مان را نیز آزاد خواهیم کرد.» زلنسکی همیشه در گفته‌هایش به بازپس گیری کریمه از روسیه اشاره کرده بود اما این موضوع تا کنون به عنوان یک هدف جنگی عنوان نشده بود.

روسیه شبه جزیره کریمه واقع در دریای سیاه را در سال ۲۰۱۴ و در زمانی که اوکراین به دلیل جابه‌جایی قدرت در موضع ضعف بود، اشغال کرد. پس از آن در این منطقه یک رفراندوم تاییدنشده از سوی مجامع بین‌المللی برگزار شد و روسیه کریمه را بخشی از خاک خود اعلام کرد.

قطع ارتباط سیورودونتسک با دنیا

نبرد در شهر سیورودونتسک در منطقه دونتسک در شرق اوکراین هفته‌هاست که میان نیروهای روسیه و اوکراین جریان دارد. بر اساس آخرین گزارش‌ها این شهر پس از تخریب سومین و آخرین پل رودخانه سیورسکی دونتسک به طور کامل به تصرف نیروهای روسیه درآمده است.

فرماندار سیورودونتسک گفته است: «متاسفانه دیگر غیرممکن است که بتوان به داخل شهر رفت یا چیزی را به داخل شهر برد. خارج کردن مردم نیز غیرممکن است.»

به گفته فرماندار تنها ارتش اوکراین یک راه بسیار محدود برای ورود به شهر در اختیار دارد. او گفته: «نیروهای اوکراین می‌توانند زخمی‌ها را به بیمارستان منتقل کنند.» به گفته او ارسال سلاح و مهمات نیز "سخت اما ممکن" است.

زلنسکی در پیام ویدیویی‌اش نبرد در شرق دونباس را یکی از "خونین‌ترین نبردها در تاریخ اروپا" نامید و گفت: «این نبرد برای ما بسیار گران تمام شده و این واقعا وحشتناک است.»

رییس جمهوری اوکراین ادامه داد: «ما هرروز به متحدانمان یادآوری می‌کنیم که تنها سلاح‌های توپخانه‌ای مدرن به تعداد کافی می‌توانند برتری ما را تضمین کنند.»

سیورودونتسک آخرین شهر در شرق دونباس است که هنوز به طور کامل به اشغال نیروهای روسیه درنیامده است.

 دویچه وله فارسی