به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، خرداد ۲۲، ۱۴۰۱

ماموران به کسبه معترض در تهران حمله کردند؛

 تجمع بازنشستگان و شهروندان در شهرهای مختلف


 همزمان با تجمع بازنشستگان و شهروندان در چند شهر ایران، جمعی از کسبه منطقه سه‌راه امین حضور و چهارراه جمهوری تهران در اعتراض به افزایش بی‌ضابطه مالیات بخش خصوصی، دست از کار کشیده و اعتصاب کردند. گزارش‌ها حاکی از حمله ماموران امنیتی به این تجمع‌هاست

بنا بر گزارش‌های رسیده به ایران اینترنشنال، ماموران امنیتی برای متفرق کردن کسبه معترض در سه‌راه امین‌حضور، علاوه بر حمله به معترضان، شیشه برخی مغازه‌ها را شکسته و پلاک خودروها را کنده‌اند.

همچنین بنا بر تصاویر منتشرشده در فضای مجازی، برخی از کسبه تهران از جمله مغازه‌داران محدود سه‌راه امین حضور و چهارراه جمهوری، با دعوت به بستن مغازه‌ها، شعارهایی از جمله «‌مشکل ما حل نشه، تهران قیامت می‌شه» سردادند.

در روزهای گذشته نیز ماموران برخی از اجناس مغازه‌های این کسبه را به عنوان جنس خارجی قاچاق توقیف کرده و با خود برده‌اند.

صبح روز یکشنبه همچنین جمعی از شهروندان تهرانی مقابل اداره برق تهرانپارس تجمع کردند.

شرکت‌کنندگان در این تجمع شعارهایی از جمله «آب، برق، زندگی، حق مسلم ماست»، «‌ایران قانون نداره ما دنبال قانونیم» و «‌مرگ بر این دولت مردم‌فریب» سردادند.

در همین‌حال، بازنشستگان در ادامه تجمع‌های سراسری خود برای اعتراض به وضع معیشتی و کم بودن مستمری‌ها شعارهایی علیه حکومت و شخص ابراهیم رئیسی سر دادند.

«حسین حسین شعارشون، دروغ و دزدی کارشون»، «فقط کف خیابون، به دست می یاد حقمون» «‌نه لبنان نه غزه، فکر کن به بازنشسته» و «‌دولت بی‌کفایت، کار از ما خوردن از تو» از شعارهای بازنشستگان بود.

یک ویدیوی رسیده به ایران اینترنشنال نشان می‌دهد ماموران امنیتی در شیراز بازنشستگانی را که قصد تجمع مقابل دفتر امام جمعه در این شهر داشتند به صورت گروهی بازداشت کرده‌اند.

اتحادیه آزاد کارگران ایران خبر داد که نیروهای امنیتی به تجمع بازنشستگان در مقابل سازمان برنامه و بودجه در تهران حمله و تعدادی را بازداشت کردند.

بر اساس این گزارش ماموران با باتوم بازنشستگان را مورد ضرب و شتم قرار دادند و همچنین از تجمع گروه دیگری از بازنشستگان در مقابل مجلس جلوگیری کردند.

روز شنبه نیز جمعی از بازنشستگان و مستمری بگیران تأمین اجتماعی در ادامه اعتراضات به محقق نشدن مطالباتشان، در شهرهای مختلف ایران در اعتراض به افزایش نیافتن حقوقشان متناسب با میزان تورم، تجمع کرده بودند.

پس از حذف یارانه‌ها نیز اعتراضات ضد حکومتی در چند استان ایران برگزار و از سوی مأموران امنیتی سرکوب شد

ایران اینترنشنال