به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیچهارشنبه، خرداد ۱۸، ۱۴۰۱

"درخواست محکومیت" ایران به شورای حکام آژانس بین‌المللی ارائه شد

 

آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان "درخواست محکومیت" ایران به دلیل "عدم همکاری" را به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه دادند. نخست‌وزیر اسرائیل از شورای حکام خواست با رأی خود "هشداری واضح" به ایران بدهد.

به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از دو دیپلمات، کشورهای آمریکا، بریتانیا، فرانسه و آلمان روز سه‌شنبه ۷ ژوئن (۱۷ خرداد) درخواستی به شورای حکام آژانس بین‌المللی انرژی اتمی ارائه داده‌اند تا ایران را به دلیل عدم همکاری با آژانس محکوم کند.

یک دیپلمات اروپایی به خبرگزاری فرانسه گفته است، متن این درخواست شامگاه دوشنبه ارسال شده و یک دیپلمات دیگر این خبر را تأیید کرده است.

شورای حکام در ژوئن ۲۰۲۰ با تصویب قطعنامه‌ای خواستار همکاری کامل جمهوری اسلامی با آژانس‌بین‌المللی انرژی اتمی شده بود.

دیپلمات‌ها می‌گویند، پیش‌نویس قطعنامه جدید نشانگر بی‌صبری فزاینده غرب برای احیای توافق هسته‌ای (برجام) است که از چند ماه پیش متوقف شده است.

به گفته یکی از دیپلمات‌های غربی، به احتمال زیاد روز پنجشنبه ۱۹ ژوئن در مورد پیش‌نویس این قطعنامه در شورای حکام آژانس رأی‌گیری خواهد شد.

مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی روز دوشنبه بار دیگر جمهوری اسلامی را متهم کرد که به برخی از پرسش‌های این نهاد، از جمله درباره منشاء مواد رادیواکتیو کشف شده در سه مکان اعلام نشده پاسخ‌های قانع‌کننده‌ای نداده است.

یکی از مکان‌های اعلام نشده که بازرسان آژانس در آن مواد رادیواکتیو کشف کردند در روستای تورقوزآباد، از توابع کهریزک و نزدیک شهرری است.

بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر پیشین اسرائیل سپتامبر ۲۰۱۸ (مهر ۱۳۹۷) با نشان دادن تصویرهایی مدعی شد، ساختمانی در تورقوزآباد یکی از تاسیسات مرتبط با فعالیت‌های هسته‌ای جمهوری اسلامی و محل نگهداری اسنادی بوده که ماموران اسرائیلی موفق به ربودن آنها شده‌اند.

جمهوری اسلامی ابتدا ادعا کرد، تاسیساتی که اسرائیل مدعی دستبرد به آن شده یک قالی‌شویی بوده اما چند ماه بعد مجبور شد به بازرسان آژانس اجازه بازرسی آن را بدهد.

چین و روسیه که به همراه بریتانیا، فرانسه و آلمان در مذاکرات هسته‌ای وین مشارکت دارند، پیش از این هشدار داده‌اند که هر گونه قطعنامه‌ای می‌تواند روند مذاکرات با ایران را متوقف کند.

میخائیل اولیانف، نماینده روسیه در مذاکرات وین گفته است که کشورش خود را با چنین قطعنامه‌ای همراه نخواهد کرد.

تحلیل‌گران اما به خبرگزاری فرانسه گفته‌اند، بعید است که مذاکرات هسته‌ای وین به دلیل ریسک بالا در اثر چنین قطعنامه‌ای متوقف شود.

سعید خطیب زاده، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران روز دوشنبه گفت، ایران قطعنامه را رد خواهد کرد. او افزود که این قطعنامه "هم بر خطوط کلی همکاری ما با آژانس و هم بر مذاکرات ما تاثیر منفی خواهد گذارد".

بنت: آژانس هشداری واضح به ایران بدهد

نفتالی بنت، نخست‌وزیر اسرائیل روز سه‌شنبه ۷ ژوئن ابراز امیدواری کرد که شورای حکام به دلیل فعالیت‌های هسته‌ای ایران، هشداری واضح به این کشور بدهد.

به گزارش خبرگزاری رویترز بنت در برابر یک کمیسیون پارلمان اسرائیل گفته است: «ما انتظار داریم که شورای حکام با رأی خود هشداری واضح برای رژیم تهران صادر کند و روشن سازد که این کشور با ادامه سیاست جنگ‌طلبانه هسته‌ای خود هزینه سنگینی پرداخت خواهد کرد.»

نخست‌وزیر اسرائیل هفته گذشته در ملاقات با مدیرکل آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گفته بود که اسرائیل راه‌حل دیپلماتیک در مورد فعالیت‌هسته‌ای ایران را ترجیح می‌دهد. نفتالی بنت هم‌زمان تأکید کرد که اسرائیل حق اقدام مستقل علیه تهدیدهای ناشی از برنامه هسته‌ای ایران را برای خود محفوظ می‌داند.

رافائل گروسی، مدیر کل آژانس روز دوشنبه ۶ ژوئن در کنفرانسی مطبوعاتی در وین گفت، ایران تنها چند هفته تا دسترسی به مواد لازم برای ساخت سلاح اتمی فاصله دارد. او تصریح کرد، دیگر پرسش این نیست که آیا ایران به این مواد دسترسی پیدا می‌کند یا نه بلکه باید پرسید چه زمانی این اتفاق می‌افتد. او تاکید کرد: «این اتفاق خواهد افتاد.»

گروسی در عین حال اظهار داشت که برای ساخت سلاح اتمی از اورانیوم زمان لازم است.

او یک هفته پیش گزارشی منتشرنشده در اختیار اعضای آژانس بین‌المللی انرژی اتمی گذاشت که بر اساس آن جمهوری اسلامی ۴۳ کیلوگرم اورانیوم ۶۰درصد غنی‌شده در اختیار دارد.

به گفته کارشناسان برای ساخت یک کلاهک اتمی به حدود ۵۰ کیلوگرم اورانیوم غنی شده با خلوص ۹۰درصد نیاز است.

دویچه وله