به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۲۱، ۱۴۰۱

عکس‌های جدید ماهواره‌ای از خسارات شدید حمله اسرائیل به فرودگاه دمشق

شرکت «ایمیج‌سات اینترنشنال» خاطرنشان کرد حملات به فرودگاه دمشق باندهای
 این فرودگاه را کاملا از کار انداخته است و افزود هر باند سه بار هدف موشک قرار گرفته است

پس از حملات هوایی اسرائیل در بامداد جمعه 20 خرداد که باندهای غیرنظامی فرودگاه دمشق را از خدمت‌رسانی خارج کرد و به ترمینال مسافربری آسیب رساند، تصاویر ماهواره‌ای جدید از این فرودگاه نشان می‌دهد که به باندهای نظامی این فرودگاه نیز آسیب جدی وارد شده است.

یک شرکت ماهواره‌ای اسرائیلی، تصاویری را منتشر کرد که نشان می‌دهد باندهای فرودگاه دمشق شدیدا آسیب‌ دیده‌اند.

شبکه‌های تلویزیونی اسرائیل نیز این تصاویر را پخش کردند، هر چند دولت اسرائیل در مورد این حملات موشکی اظهار نظری نکرده است.

شرکت «ایمیج‌سات اینترنشنال» هم خاطرنشان کرد این حملات، باندهای فرودگاه را « کاملا از کار انداخته» است و افزود هر باند، سه بار هدف موشک قرار گرفته است.

مکان‌های مورد هدف قرار گرفته در فرودگاه دمشق
مکان‌های مورد هدف قرار گرفته در فرودگاه دمشق

به گفته برخی منابع، اسرائیل با اجرای طرح جدیدی برای مقابله با گروه‌های شبه‌نظامی وابسته به ایران و انهدام محموله‌های تسلیحاتی ارسالی از این کشور به سوریه و لبنان، فرودگاه‌ها و بنادر سوریه را هدف قرار می‌دهد.

در پی حملات موشکی بامداد جمعه اسرائیل به فرودگاه دمشق، منابع «العربیه» فاش کردند که این بمباران اسرائیل علیه مراکزی در فرودگاه بین‌المللی پایتخت سوریه با هدف از کار ‌انداختن عملیات پشتیبانی تسلیحاتی ایران و جلوگیری از فرود هواپیماهای باری ایران در این فرودگاه صورت گرفته است.

به گزارش این منابع هدف از این حمله با توجه از کار افتاده بودن باند جنوبی، ایجاد دو حفره‌ بزرگ در باند شمالی فرودگاه و از کار انداختن کامل آن و ممانعت از ورود محموله‌های تسلیحاتی ارسالی از ایران بوده است.

بنا به توضیح این منابع یک هواپیمای بوئینگ 747 متعلق به شرکت هواپیمایی «قشم» که توسط سپاه پاسداران ایران اداره می‌شود در 30 آوریل گذشته در پروازی از مبدا ایران در فرودگاه دمشق فرود آمده بود که گفته می‌شود به احتمال زیاد در آن پرواز محموله‌ای تسلیحاتی را به سوریه حمل می‌کرد.

طرح جدید حمله به بنادر سوریه

همزمان با آن منابع یاد شده تاکید کرد که اسرائیل پس از ناکامی‌ در ضربه زدن به خطوط پشتیبانی تسلیحاتی ایران در سوریه در حال اجرای طرح جدیدی است تا بنادر سوریه را هدف قرار دهد.

این منابع افزودند که این طرح جدید شامل جلوگیری از ورود هوایی و دریایی محموله‌های تسلیحاتی ایران به سوریه می‌شود.
طبق اظهار این منابع، اسرائیل ماهها قبل پس از آن که یک محموله تسلیحاتی ارسالی از ایران به سوریه را در بندر لاذقیه در غرب این کشور شناسایی کرد، این تاسیسات بندری را هدف قرار داد.

توقف پروازها در فرودگاه دمشق

در پی حملات موشکی اسرائیل به فرودگاه دمشق، وزارت حمل و نقل رژیم سوریه اعلام کرد کلیه پروازها از مبدا و به مقصد این فرودگاه بین‌المللی در پایتخت سوریه متوقف شده است.

این وزارتخانه بدون ارائه توضیحات بیشتری تنها اعلام کرد که توقف پروازها از مبدا و به مقصد فرودگاه دمشق به‌دلیل از کار افتادن برخی تجهیزات خدمات‌دهی در این تاسیسات فرودگاهی بوده است.

همچنین بدون هیچ‌گونه اشاره‌ای به ارتباط میان متوقف شدن پروازها و حملات بامداد جمعه اسرائیل، این وزارتخانه تنها اعلام کرد که زمان از سرگیری پروازها بلافاصله پس از تعمیر این تجهیزات و حصول اطمینان از ایمنی و امنیت راه‌اندازی این تاسیسات فرودگاهی اعلام خواهد شد.

در همین راستا رامی عبدالرحمن، مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه طی مصاحبه‌ای با «العربیه» گفت که طی حملات اسرائیل به فرودگاه دمشق، انبارهای متعلق به حزب‌الله و دیگر گروه‌های شبه‌نظامی ایران منهدم شده است.

او در ادامه گفت که گروه‌های شبه‌نظامی ایران سلاح و مهمات خود را در وسط مناطق مسکونی و غیرنظامی سوریه انبار می‌کنند.

تبدیل سوریه به زاغه مهمات

مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه گفت که برج مراقبت فرودگاه دمشق در حمله اسرائیل آسیب دیده است و افزود که ایران سوریه را به زاغه مهمات و تسلیحات ارسالی برای گروه‌های شبه‌نظامی خود تبدیل کرده است.

عبدالرحمان گفت در این حمله اسرائیل که سه موضع را در فرودگاه بین‌المللی دمشق هدف قرار داده و شماری از شبه‌نظامیان نیابتی ایران زخمی شدند.
مدیر دیدبان حقوق بشر سوریه پیش از آن گفته بود که کلیه عملیات پروازی در فرودگاه دمشق متوقف و به مدت 48 ساعت به تاخیر افتاده است.

او همچنین گفته بود که شرکت هواپیمایی و خدمات فرودگاهی سوریه به همه مسافران اعلام کرده که پروازهای آنها تا 48 ساعت به تعویق افتاده است.
حملات موشکی اسرائیل غالبا مراکزی را در خاک سوریه که با فعالیت‌های شبه‌نظامیان نیابتی ایران یا نیروهای رژیم اسد مرتبط هستند، هدف قرار می‌دهد و اسرائیل معمولا به انجام چنین حملاتی متهم می‌شود.

مقامات تل‌آویو اگرچه همواره تاکید دارند که اجازه نخواهند داد ایران، گروه‌ها و شبه‌نظامیان تحت حمایت خود را در نزدیکی مرز سوریه و اسرائیل مستقر کند و تهدیداتی را علیه کشورشان باعث شود، در اغلب موارد اما از اظهارنظر درباره این‌گونه حملات خودداری می‌کنند.

طی سال‌های گذشته، از زمان آغاز بحران سوریه در سال 2011، نیروهای اسرائیلی با اجرای صدها حمله هوایی، مواضع نظامی متعددی را در خاک سوریه هدف قرار دادند که بخش بزرگی از آن متعلق به حزب‌الله و شبه‌نظامیان نیابتی ایران بود.

العربیه