به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیشنبه، خرداد ۲۸، ۱۴۰۱

تجمع بازنشستگان، بازاریان و کارگران پروژه نفتی

همزمان با نخستین سالگرد ریاست جمهوری رئیسی
در سالگرد معرفی ابراهیم رئیسی به عنوان رییس جمهوری در ایران، تجمعات اعتراضی در سراسر کشور افزایش یافته است. روز شنبه ۲۸ خرداد گروهی از بازنشستگان، بازاریان و کارگران پیمانکاری پروژه‌های نفتی تجمع کردند.

ابراهیم رئیسی را می‌توان اولین رییس جمهوری پس از انقلاب سال ۵۷ در ایران دانست که تنها چند ماه پس از رسیدن به این سمت، معترضان در شهرهای مختلف ایران به صورت مستقیم علیه او شعار داده و خواستار استعفایش شده‌اند.

«رئیسی حیا کن، مملکت رو رها کن»، «مرگ بر رئیسی» و «شش کلاس دروغگو، حاصل وعده‌هات کو» از جمله شعارهایی بوده که در یک سال گذشته تکرار شده است.

همچنین شعارها علیه شخص رهبر جمهوری اسلامی از تجمعات دی ماه ۹۶ شدت گرفته و در همه تجمعات سال گذشته تکرار شده است.


روز شنبه در تهران، کسبه پاساژ کاشانی در خیابان امیرکبیر، در اعتراض به وضعیت معیشتی و افزایش مالیات‌ها دست به اعتصاب و تجمع زدند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی هم در ادامه اعتراض‌های خود در شهرهای مختلف ایران تجمع کردند.

بازنشستگان در آبادان با شعار «گرانی تورم، بلای جان مردم» تجمع اعتراضی برگزار کردند و بازنشستگان در اهواز نیز شعار «مدعی عدالت، خجالت خجالت» سر دادند.

بازنشستگان تأمین اجتماعی در شهر زنجان هم در ادامه اعتراض‌های روزهای اخیر خود تجمع کرده و شعارهایی از جمله «تأمین اجتماعی، چه نام اشتباهی» سر دادند.

در شوشتر هم بازنشستگان به خیابان آمدند و از جمله شعار دادند: «تا کی سرافکندگی، یا مرگ یا زندگی» ....


در همین حال اعتصاب بازاریان که از هفته گذشته آغاز شده، در برخی از شهرهای ایران ادامه یافت و بنکداران عمده فروش اصفهان روز شنبه مغازه‌های خود را باز نکردند.

همچنین تجمع اعتراضی کسبه و بازاریان یزد مقابل فرمانداری این شهر برگزار شد و بازاریان دو شهر نور‌آباد ممسنی و کوهچنار در استان فارس نیز روز شنبه اعتصاب کردند.

یکی از دلایل اعتصاب، افزایش مالیات عنوان شده است اما این اعتصاب‌ها در زنجیره اعتراض‌های عمومی در ایران در هفته‌های گذشته به وقوع پیوسته و همراه با شعارهایی علیه کلیت حکومت بوده است.

سازمان امور مالیاتی روز شنبه اعلام کرد که در رسیدگی به تراکنش کارتخوان کسبه اصل بر صحت ادعای آنان است اما این موضوع درباره افراد دارای فرار مالیاتی صادق نیست.

پیش از این مدیر کل دفتر حسابرسی مالیاتی وجوه واریز شده به کارتخوان‌ها را مبنای محاسبه مالیات اعلام کرده بود.

روز شنبه همچنین برخی از کارگران پیمانکاری پروژه‌های نفتی از جمله کارگران داربست‌بند پروژه‌ای در فازهای ۹ و ۱۰ عسلویه و پتروپالایش کنگان در اعتراض به عدم تحقق خواسته‌هاشان دست از کار کشیده و اعتصاب کردند.

از سوی دیگر روز پنج‌شنبه تجمع سراسری معلمان برگزار شده بود و بیش از ۱۰۰ معلم در این تجمعات بازداشت شدند.

ایران اینترنشتال