به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادییکشنبه، آبان ۰۸، ۱۴۰۱

توماج صالحی «در چهارمحال و بختیاری بازداشت شد»

 

پس از آن‌که برخی خبرگزاری‌های حکومتی از بازداشت توماج صالحی، خواننده معترض، خبر دادند و ادعا کردند او هنگام «خروج غیرقانونی از مرزهای غرب کشور دستگیر شد»، حساب کاربری او در توئیتر و دایی او اعلام کردند او را در استان چهارمحال و بختیاری دستگیر کرده‌اند.

خبرگزاری «دانشجو»، از خبرگزاری‌های نزدیک به سپاه پاسداران، ضمن اعلام این خبر عکسی را هم از این خواننده معترض منتشر کرد که با یک چشم‌بند داخل یک ماشین دیده می‌شود.

ساعتی بعد حساب توماج صالحی در توئیتر ضمن رد ادعای بازداشت او «هنگام خروج از مرز»، تصویری از پیام قبلی آقای صالحی به گرداننده حسابش را هم منتشر کرد که در آن توصیه‌های او برای بعد از بازداشت دیده می‌شود.

بعدازظهر یکشنبه خبرگزاری میزان، وابسته قوه قضاییه، به‌نقل از سید محمد موسویان، دادستان اصفهان، خبر بازداشت توماج صالحی را تأیید کرد و مدعی شد او «در ایجاد اغتشاشات و دعوت و تشویق به اغتشاش و آشوب‌های اخیر در استان اصفهان و در شهرستان شاهین‌شهر نقش کلیدی داشته است».

به‌گفته این مقام قضایی، توماج صالحی «با نیابت قضایی در یکی از استان‌های کشور دستگیر شد و در حال حاضر با صدور قرار تحت نظر شعبه بازپرسی قرار دارد و پس از بررسی کامل پرونده برای محاکمه به دادگاه ارجاع خواهد شد».

توماج صالحی، خواننده رپ اهل شاهین‌شهر اصفهان که محل زندگی‌اش مخفی بوده و در جریان اعتراضات سراسری پیام‌های بسیاری را در حمایت از مردم منتشر کرده است، دو روز پیش خطاب به سپاه و اطلاعات شاهین‌شهر نوشته بود اگر تا نیمه‌شب معترضان بازداشتی این شهر را آزاد کنند، روز بعد خود را تحویل نیروهای امنیتی خواهد داد.

با این حال نیمه‌شب خطاب به آنان نوشت: «فقط خواستم نشون بدم چه موذی‌های ترسویی هستین. شما همون لجن‌هایی هستین که از آمبولانس استفاده می‌کنن برای جابجا کردنِ نیروی سرکوب و بازداشت مردم.»

آقای صالحی ۲۱ شهریور پارسال و در پی انتشار چند ترانه اعتراضی در خانه‌اش بازداشت و چند روز بعد با قرار کفالت آزاد شده بود.

خود او در بهمن‌ پارسال خبر داده بود که دادگاه درباره «اتهامات توهین به رهبری و تبلیغ علیه نظام» رأی به جریمه نقدی و شش ماه حبس تعلیقی داده است.