به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیجمعه، بهمن ۱۰، ۱۳۹۳

جنجال بی‌حجابی بانوی اول آمریکا در عربستان سعودی در دیدار روز سه‌شنبه‌ی باراک اوباما از ریاض میشل اوباما، بر خلاف عرف رایج در عربستان، بدون روسری همسرش را همراهی کرد. این موضوع در شبکه‌های اجتماعی جنجال آفرین شد. عربستان سانسور چهره خانم اوباما را تکذیب کرد. 

"بی‌حجابی" میشل اوباما بحث‌های گوناگونی را در شبکه‌های اجتماعی بويژه توییتر برانگیخته و حواشی‌ای را به همراه داشته است. روزنامه واشینگتن پست می‌نویسد: «میشل اوباما روسری یا چادری بر سر نداشته است. کاری که در عربستان سعودی نامتعارف است. این کشور یکی از معدود کشورهایی است که در آن از زنان انتظار می رود موهای خود را بپوشانند و بیشتر زنان عربستان سعودی نقاب بر چهره دارند».
گزارش‌ها حاکی از آن است که تلویزیون عربستان، تصاویری از چهره‌ی بی‌حجاب خانم اوباما را به شکلی تار و محو نشان داده است. علاوه بر این، تصویر میشل اوباما در هیچ یک از تصاویری که از سوی خبرگزاری‌های رسمی عربستان منتشر شده است، موجود نیست.
این در حالی است که برخی از تارنماهای اینترنتی، از جمله تارنمای روزنامه تلگراف لندن، پوشش میشل اوباما را به جهت انتخاب رنگ تیره، گشاد بودن لباس و پوشانیدن تمام اعضای بدن، محافظه‌کارانه تلقی کرده‌اند. با این همه بر سر نداشتن حجاب از سوی خانم اوباما، هنگام حضور وی در عربستان، با واکنش‌های برخی از کاربران فضای مجازی همراه بوده است.
باراک و میشل اوباما در فرودگاه ریاض. آن‌ها در راه بازگشت از سفر هند به دیدار ملک سلمان پادشاه جدید عربستان سعودی رفتند و نسبت به ملک عبدالله ادای احترام کردند. باراک و میشل اوباما در فرودگاه ریاض. آن‌ها در راه بازگشت از سفر هند به دیدار ملک سلمان پادشاه جدید عربستان سعودی رفتند و نسبت به ملک عبدالله ادای احترام کردند.
روز سه‌شنبه (۲۷ ژانویه، ۷ بهمن) بیش از ۱۵۰۰ توییت مبنی بر نارضایتی کاربران در این باره منتشر شده است. برخی از این کاربران، به پوشش حجاب از سوی خانم اوباما در سفر وی به اندونزی در سال ۲۰۱۰ اشاره کرده‌اند و خواهان دانستن تفاوت میان اندونزی و عربستان سعودی بوده‌اند. در آن سفر پوشش خانم اوباما با معیارهای اسلامی و بومی هماهنگ بود. گروهی نیز با حمایت از خانم اوباما، به ضروری نبودن رعایت حجاب از سوی اتباع خارجی در کشورهایی نظیر عربستان اشاره کرده‌اند.
کاندولیزا رایس‌ هم بی‌حجاب بود
علاوه بر خانم اوباما، کاندولیزا رایس، وزیر پیشین امور خارجه آمریکا، نیز دیگر بانویی بود که در این سفر چهارساعته، حجابی بر سر نداشت. گفته می‌شود که در این سفر برخی از مقامات عربستان سعودی با خانم اوباما دست داده‌اند و برخی دیگر از این کار امتناع ورزیده‌اند.
سفارت عربستان دیروز در صفحه‌ی رسمی خود در توییتر نوشت که خبر "تار کردن" تصویر خانم میشل اوباما در تلویزیون عربستان که از سوی خبرگزاری بلومبرگ منتشر شده، نادرست است. سفارتخانه افزود: «باید حقایق را چک کرد نه فیس‌بوک را». با این همه تصاویر منتشر شده از این تلویزیون در یوتیوب خلاف این گفته را نشان می‌دهد.
باراک اوباما با دیدار از عربستان سعودی و گفت‌وگو با ملک سلمان پادشاه جدید این کشور نشان داد که برای مناسبات استراتژیک خود با ریاض اهمیت زیادی قائل است.
دویچه وله