به پیش اهل جهان محترم بود آنکس // که داشت از دل و جان احترام آزادیسه‌شنبه، بهمن ۰۹، ۱۳۹۷

آنگلا مرکل: سیاست ایران تهدیدی برای اسرائيل است

ارتش اسرائیل دامنه حملات خود به مواضع جمهوری اسلامی ایران در سوریه را گسترش داده است. اسرائیل حضور نظامی ایران در سوریه را تهدیدی برای امنیت خود می‌داند. به باور صدراعظم آلمان، رویکرد اسرائیل در قبال ایران صحیح است.

خبرگزاری آلمان غروب یکشنبه ۷ بهمن (۲۷ ژانویه) با انتشار گزارشی از برلین، سخنان آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان در باره اسرائیل و تهدیدهایی که از سوی ایران و متحدانش متوجه امنیت این کشور است را بازتاب داده است.
صدراعظم آلمان در گفت‌وگو با رادیو و تلویزیون اسرائیل که به‌ مناسبت یادبود خاطره قربانیان هولوکاست صورت گرفته بود، به سیاست‌های جمهوری اسلامی ایران در منطقه اشاره کرده و سیاست اسرائیل در قبال ایران را درست ارزیابی کرده است.

تفاهم با اسرائیل
مرکل در سخنرانی خود نگرانی‌های اسرائیل درباره تهدیدهایی که از سوی جمهوری اسلامی و متحدانش متوجه امنیت آن کشور است را واقعی ارزیابی کرده است.

صدراعظم آلمان مجددا تاکید کرده است که آلمان نگرانی‌های اسرائیل در این رابطه را درک می‌کند و با آن کشور تفاهم دارد.
مرکل گفته است که دفاع اسرائیل از مصالح امنیتی خود هم امری صحیح است و هم امری مهم.  صدراعظم آلمان تاکید کرده است که سیاست‌های جمهوری اسلامی در منطقه تهدیدی برای امنیت اسرائیل است.

نظر مرکل درباره حملات هوایی اسرائیل
دولت اسرائیل اعلام کرده که از سال ۲۰۱۳ تا کنون صدها بار مواضع جمهوری اسلامی و متحدان این کشور در سوریه را هدف حمله قرار داده است. بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل گفته حضور نظامی ایران و استمرار نفوذ این کشور در سوریه را تاب نمی‌آورد. در همین رابطه، حسن نصرالله، رهبر حزب‌الله لبنان در گفت‌وگوی خود با فرستنده "المیادین" اسرائیل را تهدید کرده است که ادامه این حملات بی پاسخ نخواهد ماند.

صدراعظم آلمان درباره حملات هوایی اخیر ارتش اسرائیل به مواضع ایران در سوریه گفت: «اسرائیل باید از موجودیت خود دفاع کند. اوضاع در سوریه البته که برای اسرائیل نیز تهدید کننده است. از این رو ما [آلمان] نیز تلاش خواهیم کرد تا از جمله مانع استقرار نیروهای جمهوری اسلامی ایران در نزدیکی بلندی‌های جولان شویم.»

مرکل در عین حال به  گفت‌وگوهای خود با ولادیمیر پوتین، رئيس جمهوری روسیه در خصوص حضور نظامی ایران در سوریه اشاره کرد.

خبرگزاری آلمان در ادامه گزارش  خود به حملات هوایی اخیر اسرائیل به مواضع سپاه قدس در سوریه اشاره کرد؛ حملاتی که دوشنبه گذشته (۲۱ ژانویه) صورت گرفته بود. گفته می‌شود که پدافند هوایی اسرائیل پیش از انجام این حملات، موشکی را که به سوی مواضع خود در شمال بلندی‌های جولان پرتاب شده بود منهدم کرده است.
دویچه وله